صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/07
 
   
نام و شهرت : حضرت آيت‌الله سيد محمد صادق لواساني (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : سيد محمد در ماه صفر سال 1224 قمري در شهر نجف ديده به جهان گشود. وي در محيطي آرام و صميمي تحت تربيت پدر و مادرش روزهاي كودكي را سپري كرد. او از همان ايام، نبوغ و استعداد شگرفش در محضر پدر و برادربزرگش دروس حوزوي را فرا گرفت.
سيد محمد درحالي كه پانزدهمين بهار زندگي‌اش پشت سر مي‌گذاشت به همراه پدر به ايران آمد و بعد از يك سال اقامت در همدان به اراك و سپس به قم عزيمت نمود. بعداز ورود به دروس حوزه از محضر بزرگاني چون حاج شيخ عبدالكريم حائري، آيت‌الله سيد محمد تقي خوانساري، آيت‌الله العظمي سيد محمد حجت، آيت‌الله العظمي شاه آبادي و آيت‌الله حاج ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي بهره جست.
بعد از مدتي به شوق زيارت مرقد مطهر حضرت علي(ع) و استفاده از علماي حوزه نجف به آن جا عزيمت نمود و اندكي بعد به امر پدر به قم بازگشت، سپس آيت‌الله لواساني به توليت مدارس فيضيه ، دارالشفا و عبدالله خان منصوب شد و بعد از 6 سال جهت نشر معارف الهي به تهران عزيمت نمود. بعداز هجرت ايشان به تهران حضرت امام سالي دو، سه بار به تهران تشريف آورده و ميهمان ايشان بودند.
حجت‌الاسلام حاج آقا احمد خميني در مورد ايشان مي‌گويد: «با اين كه او نماينده تام الاختيار حضرت امام (ره) بود هرگز از زندگي زاهدانه‌اش دست نكشيد و تا آخر در همان منزل كه قريب پنجاه سال پيش خريده بود، زندگي كرد و در آخر عمر با آن كه تمامي دوستانش او را به زندگي بهتر فرا مي‌خواندند ولي او با خداي خود عهد كرده بود تا چون محرومين و پابرهنه‌ها زندگي كند...»
در جريان انقلاب همواره يار و همراه حضرت امام بود و بارها متحمل زندان و تبعيد گشت و بعد از پيروزي انقلاب تا آخرين لحظه نيز با امام همراه بود و حداقل هفته‌اي يك بار به ديدن امام مي‌رفت و حضرت امام نيز همواره جوياي حال ايشان بود.
عمل به تكليف الهي، ساده زيستي، تقيد به نماز شب، صله‌رحم، حسن خلق، سلام دادن به كوچك و بزرگ و ... اعز خصوصيات ويژه اين مرد الهي است.
بعداز ارتحال حضرت امام بود كه اين داغ غم‌انگيز اثر عميقي بر روح آن عزيز گذارد و دچار بيماري نسبتا طولاني شد و در نهايت در 89 سالگي دارفاني را وداع گفت و پيكر مطهرش پس از تكريم و تشييع مردم عزادار در جوار حرم حضرت معصومه (سلام‌الله عليها) به خاك سپرده شد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.