صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/07
 
   
نام و شهرت : آيةالله شيخ فضل‌الله نوري (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : در دامنه كوه‌هاي البرز، در ارتفاعات هماره سبز «نور» در استان مازندران، به سال 1222 شمسي متولد شد.
سال‌هاي كودكي را در زادگاهش به پايان برد و بعداز فراگيري تحصيلات مقدماتي، رخت سفر به سوي حوزه «سامرا» كشيد و از محضر درس «ميرزاي بزرگ شيرازي» كسب فيض كرد و از شاگردان ممتاز آن عالم بزرگ رباني و پيشواي روحاني محسوب مي‌شد. به سال 1262شمسي به كشور بازگشت و در تهران رحل اقامت افكند هوش سرشار و جامعيتش در فقه و اصول و آشنا پيش با سياست روز، سبب شد تا يكي از اركان قيام جامعه مسلمان عليه قرار داد استعماري انگليسي «رژي» باشد.
در نهضت مشروطه و مبارزه عليه استبداد، از پيشتازان و سران حركت انقلابي آن روزگار بود، و چون احساس كرد دست‌اندركاران كه در لباس كاروان داري، راهزنان دست نشانده‌اي هستند كه حركت نهضت را از مسير اصلي و اسلامي خويش منحرف ساخته‌اند، به مبارزه عليه مشروطه فرمايشي قامت آراست و فرياد كشيد: مشروطه مشروعه مي‌خواهيم، نه مشروطه انگليسي.
براي جلوگيري از تجاوز بيشتر سردمداران نهضت كه بعضي از آن‌ها مخالفان ديروز نهضت بودند، ولي ناگهان به لباس موافق درآمدند، در صحن مطهر حضرت معصومه (س)، و حضرت عبدالعظيم(ع) دست به تحصن زد.
دست‌هاي استعماري انگليس كه از نفوذ و احترام او در بين جامعه مذهبي آگاه بودند، بر آن شدند، تا اين وارسته تيزهوش و عاقبت انديش را از ميان بردارند و چندبار هم قصد جانش را داشتند كه موفق نشدند تا اين كه سرانجام محاكمه‌اي فرمايشي و پيش ساخته آراستند و با جارو جنجال و زد و بندهاي ناجوانمردانه، او را به اعدام محكوم كردند و در يازدهم مرداد ماه سال 1288 شمسي، پيكرمقدسش را به دار آويختند و شبانه از ترس هجوم هواخواهانش، او را در «سنگلج» دفن كردند و بعد از مدتي جسد پاكش را به قم حمل نموده و در جوار مرقد حضرت معصومه (س) در مقبره 36 صحن بزرگ به خانه جاودانه‌اش سپردند. سرگذشت غم‌انگيز و پندآموز او رهگشاري نسل انقلابي امروز باد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.