صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/07
 
   
نام و شهرت : آيةالله علي احمد ميانجي (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : حضرت آيت‌الله علي احمدي ميانجي در سال 1345 ه.ش در روستايي از شهرستان ميانه و در خانواده‌اي روحاني و وارسته ديده به جهان گشود.
والد مكرم او حاج شيخ حسينعلي ميانجي از روحانيون و جان حقايق اسلامي در منطقه بود كه به كشاورزي مي‌پرداخت. او علاقه خاصي به حضرت امام حسين (ع) داشت به طوري كه گاهي تنها خودش روضه مي‌خواند و گريه مي‌كرد.
ايشان دوران كودكي را در چنين خانواده‌اي كه متصف به فضل،ديانت و دوستي اهل بيت(ع) بود، سپري كرد. دوازده ساله بود كه با توصيه پدر راهي حوزه علميه ميانه شد، قبل از آن نزد پدر كتاب‌هاي «نصاب الصبيان، گلستان، منشات اميرنظام، ابواب الجنه، تاريخ نادر» را فرا گرفت و در ميانه بخش‌هاي عمده كتاب‌هاي «شرح‌ لمعه، حاشيه، معاليم و قوانين» را از محضر آيت‌الله ميرزا ابومحمد حجتي فرا گرفت. بخش‌هاي ديگر از شرح لمعه و قوانين را هم نزد حاج شيخ لطف علي زنوزي و حاج ميرزا مهدي جديدي آموخت.
آشنايي او با مرحوم حاج شيخ لطف علي زنوزي در مسير زندگي‌اش نقش بسزايي داشت. او هر روز قبل از درس جام روحش را از مواعظ و نصايح اخلاقي استاد سرشار مي‌كرد. اين مرد بزرگ درباره نفس استاد خويش چنين مي‌فرمايد: «ايشان حق عظيمي از نظر اخلاقي بر من دارد، مرد باصفا و پاكي بود، واقعا نظيرش خيلي كم هست... از الطاف الهيه بود نسبت به من...» از آن جا كه آيت‌الله زنوزي از استعداد سرشار ايشان آگاه شدند، ماندن او را در ميانه به صلاح ندانستند و طي توصيه نامه كتبي شاگرد عمويش را به علامه طباطبايي معرفي و او را روانه حوزه علميه تبريز نمود. اقامت او در تبريز چهارماه به طول انجاميد، در آن مدت كوتاه در مدرسه حسن راشا سكونت گزيد و در درس رسائل ميرزا رضي مجتهد تبريزي حاضر گرديد و با مرحوم كسايي نيز آشنا شد.
معظم له با هجرت به قم فصل جديدي در زندگي طلبگي خويش گشود، از اساتيد او در حوزه علميه قم مي‌توان به آيات عظام و حجج اسلام: سيد حسين قاضي، علامه طباطبايي، ميرزا احمد كافي الملكي، محقق داماد، بروجردي، گلپايگاني، حجت و شيخ موسي عباسي اشاره كرد.
آن مرحوم از ابتدا با سختي و مشكلات مانوس بود و هرگز از راه و هدف خود مايوس نشد.
او با پشتكار و اتكا بر قدرت خداوند تبارك و تعالي توانست بر مشكلات فائق آمده، به تحقيق، تحصيل و تدريس بپردازد. آن اسوه اخلاق از وضع معيشتي دوران تحصيل خويش چنين مي‌گويد: «... با پنج تومان، خرده‌اي نون و آبگوشتي تهيه مي‌كردم . اما لباس ما خيلي ناجور بود، لباس‌ها مندرس شده بود، پيراهنم پوسيده بود فقط يك حلقه گردن و يك مقداري از جلو آن باقي مانده بود قبا و عبايم پاره شده بود، ولي به لطف خدا غضه‌اش را نداشتيم، درس مي‌خوانديم و مطالعه مي‌كرديم...»
آن فقيد سعيد در كنار تحصيل همواره تحقيق و تدريس را مدنظر داشته و در اين وادي گام‌هاي ارزنده‌اي را برداشتند كه بعضي از آثار قلمي ايشان عبارتند از:
مكاتيب الرسول (ص)، مواقف الشيعه، التبرك، السير في الاسلام، مالكيت خصوصي، مكاتيب الائمه، حواشي و تعليقات بر «شيعه در اسلام» اثر علامه طباطبايي، تعليقه بر كتاب «معادن الحكمه» اثر فيض كاشاني، السجود علي الارض، شرح دعاي ابوحمزه ثمالي، حديث ثقلين، احاديث اهل بيت عن طريق اهل السنه و...
سرانجام آيت‌الله احمدي ميانجي، پس از 76 سال زندگي سراسر خير و بركت در روز دوشنبه دوازدهم جمادي‌الآخره 1421 قمري بدرود حيات گفت و پيكر پاكش در روز سه‌شنبه با شكوه فراوان تشييع و پس از اقامه نماز توسط حضرت آيت‌الله العظمي شبيري زنجاني در حرم كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س) به خاك سپرده شد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.