صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/05/19
 
   
نام و شهرت : حجت‌الاسام والمسلمين شهيد علي قدوسي(ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : مجاهد و مبارزه نستوه شهيد قدوسي در سال 1306 در يك خانواده روحاني در نهاوند متولد شد.
اين شهيد والامقام تحصيلات ابتدايي خود را در زادگاهش به پايان رساند و در سال 1323 وارد حوزه علميه قم شد و بعد از گذراندن دروس مقدماتي و عاليه حوزوي، قبل از 15 خرداد 1342 به درجه اجتهاد رسيد، ايشان مورد نظر خاص حضرت امام و روحانيت بود.
وي در دوران تحصيل خود از محضر استادان بزرگي چون آيت‌الله العظمي بروجردي، حضرت امام خميني (ره) و علامه طباطبايي استفاده نمود.
او كه در يادگيري رموز فلسفه در نزد استاد خود علامه طباطبايي (ره) نبوغ فراواني داشت در نهايت به قدري مورد توجه استاد قرار گرفت كه استاد او را به دامادي خود پذيرفت.
يكي از همسنگران ايشان مي‌گويد: مدت زيادي از انتصاب شهيد قدوسي به سمت دادستان كل نگذشته بود كه ايشان را در خواب ديدم كه بر اثر خواندن زيارت عاشورا، به ايشان علوم خاصي اعطا شده، وقتي به ايشان جريان خواب را عرض كردم، متاثر شد و گفت: مدتي است توفيق پيدا نكرده‌ام و اين براثر كثرت كار در دادستاني بود از اين رو بود كه فرمود؟ مدتي است به خواندن زيارت عاشورا موفق نشده‌ام.
شهيد آيت‌الله قدسي (ره) به خاندان عصمت و طهارت عشق مي‌ورزيد و به زيارت عاشورا و جامعه و توسل به خاندان پيغمبر و شركت در جلسات روضه و سوگواري حضرت سيدالشهدا (ع) مقيد بود. او حتي به مستحبات و مكروهات، بسيار اهميت مي‌داد.
يكي از همدرسان و دوستان ديرينه شهيد بزرگوار، آيت‌الله قدوسي (ره) درباره ايشان مي‌نويسد: از ويژگيهاي ايشان كمال سعي و كوشش در انجام دادن حوائج مومنين و تلاش در حل مشكلات آنان بود. كسي نبود كه مشكلي داشته باشد و به ايشان مراجعه كند، مگر آن كه هرچه مي‌توانست در حل آن مي‌كوشيد. فعاليت‌هاي زيادي در جهت كمك مادي به طلاب مستمند مي‌كرد، اما كسي مطلع نمي‌شد حتي گاهي مخارج ازدواج بعضي را خود مي‌پرداخت. همچنين بعضي را صاحب و مالك خانه مسكوني مي‌كرد و كسي مطلع نمي‌شد و تمام مساعدت ها را پنهاني بدون اطلاع ديگران انجام مي‌داد، ايشان با تشخيص و شهرت طلبي ناسازگار بود و آن را منشا سقوط انسان مي‌دانست. در تمام عمرش حتي يك بار هم مسووليت امامت جماعت را نپذيرفت.
حتي‌المقدور، آرام و بدون توجه ديگران به مجلس وارد مي‌شد و در پايين مجلس در بين افراد معمولي مي‌نشست. اهل وعظ و خطابه رسمي جز براساس احساس وظيفه شرعي نبود. كمتر حاضر به مصاحبه‌هاي راديو و تلويزيون و مطبوعات مي‌شد.
اگر قرار بود به توجيه كارها يا دفاع از عملكردهاي خويش بپردازد او مي‌گفت: از چشم مردم افتادن، بهتر است تا اسير دام نفس شدن، تنها فرا گرفتن يك درس اخلاق شهيد قدوسي كافي بود تا كاخ آمال انسان فرو ريزد.
اين عالم سروقامت و آزاده كه همه زندگي خود را فداي انقلاب نمود، در نهايت در همين راه به درجه رفيع شهادت نائل شد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.