صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/20
 
   
نام و شهرت : آيةالله محمد مهدي رباني املشي (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : آيت‌الله رباني املشي در نيمه شعبان سال 1313 ه.ش در خانواده‌اي روحاني و متدين در قم ديده به جهان گشود. پدر به مناسبت تولد در نيمه شعبان، نام «محمدمهدي» را براي او انتخاب نمود. پنج سال از عمر شريفش مي‌گذشت كه به مكتب راه يافت و بعد از گذشت دوسال پابه دبستان نهاد و تحصيلات ابتدايي را تا سال ششم ابتدايي با موفقيت چشم‌گيري سپري كرد. وي پس از پايان دوره ابتدايي بنا به علاقه خود و تشويق‌هاي پدر، وارد حوزه قم شد. ايشان در سال 1331 ه.ش در هيجده‌سالگي با دختردايي خود ازدواج نمود، كه حاصل ازدواج ايشان چهار دختر و يك پسر است.
مرحوم آيت‌الله رباني با آغاز حركت تاريخ‌ساز حضرت امام خميني (ره) در سال 1342 و شكوفايي نهضت مقدسي كه به پيروزي انقلاب در 22 بهمن 57 انجاميد، تلاشي پيگير داشت و در هر ماموريتي كه به عهده مي‌گرفت، با دقت و پشتكار در انجام آن همت مي‌گماشت. وي در مبارزات خونين روحانيت در دوران خفقان و استبداد رژيم شاه، بارها به دست مزدوران ساواك دستگير و روانه زندان شد.
سال 1354 در اثر فعاليت‌هاي چشمگيري كه در حوزه علميه قم به وقوع مي‌پيوست،‌ ساواك يكباره 25 تن از اساتيد حوزه قم را دستگير و تبعيد مي‌كند كه مرحوم آيت‌الله رباني املشي يكي از آنان بود، كه سه سال در تبعيد به سر برد. با آغاز مرحله دوم انقلاب اسلامي در سال 1356، يكي از عناصر فعال و مبارز اين دوره به حساب مي‌آمد كه تلاش‌هاي او هرگز فراموش نخواهد شد.
اين مجاهد نستوه و عنصر فعال، پس از پيروزي انقلاب همچنان در تلاش و فعاليت به سر مي‌برد و در سنگرهاي مختلف خدمات ارزنده‌اي تقديم اسلام و انقلاب نمود. برخي از سمت‌هاي ايشان پس از پيروزي انقلاب به قرار زير است:
نمايندگي مجلس خبرگان قانون اساسي از گيلان؛ عضويت در ستاد انقلاب فرهنگي؛ عضويت در شوراي عالي قضايي؛ دادستان كل كشور: عضويت در شوراي نگهبان؛ عضويت در مجلس خبرگان رهبري از استان خوزستان؛ نماينده حضرت امام در منطقه گيلان؛
حضرت آيت‌الله رباني املشي سرانجام پس از سال‌ها فعاليت و تلاش خالصانه در راه اسلام، در بامداد روز دوشنبه 17 تيرماه سال 1364 در اثر بيماري رنج آوري كه زمينه آن را دشمنان اسلام و انقلاب در او به وجود آورده بودند، در سن 51 سالگي به ديدار معبود شتافت و در جوار مرقد مطهر حضرت معصومه (سلام‌الله عليها) به خاك سپرده شد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.