صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/20
 
   
نام و شهرت : حجت‌الاسلام والمسلمين حسن نوري همداني(ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين حسن نوري همداني در سال 1302 قمري در يكي از روستاهاي همدان ديده به جهان گشود، پدرش ميرزا ابراهيم از مبارزان سرسخت استبداد رضاخاني بود. مرحوم ميرزا حسن نوري همداني در خانواده‌اي كه خود اهل علم و علاقه‌مند به اهل بيت بودند حيات علمي خود را آغاز كرد، دوره مقدماتي را نزد پدر آموخت، سپس سطوح عاليه را نزد مرحوم آخوند همداني تلمذ نمود و سپس جهت ادامه تحصيل علوم ديني راهي قم گرديد و نزد اساتيدي چون آيات عظام بروجردي (ره)، امام خميني (ره) و علامه طباطبايي (ره) به فراگيري علم اصول، فقه، عرفان فلسفه پرداخت.
از ايشان آثار بسياري به جا مانده كه تنها چند اثر وي به زيور طبع آراسته شده است كه مي‌توان مجموعه آثار، پيروزي در سايه شكست، مجموعه 20 جلدي آثار علمي - تاريخي و كتاب رجال آيت‌الله بروجردي را از آن جمله نام برد.
ميرزا حسن نوري از مخالفان و مبارزان استبداد پهلوي و از ياران صديق حضرت امام (ره) بود كه در سال 1359 براساس فرمان امام خميني (ره) براي تبليغ و هدايت نيروهاي مسلمان ساكن انگليس به آن جا اعزام شد.
حجت‌الاسلام نوري همداني خطيبي هنرمند، شاعري توانا و خوشنويسي چيره‌دست بود ودر كنار تمام توانايي‌هاي خود براي نسل‌هاي پس از خود، الگوي علم دوستي و اخلاص در عرصه عمل بود. از خصوصيات اخلاقي آن عالم فرزانه مي‌توان به وقار در سخن گفتن، ايثار در رفاقت، پشتكاري عالي، تواضع در برخورد با مردم و عشق و علاقه ايشان به اهل بيت اشاره نمود.
مرحوم نوري همداني در بيت آيت‌الله العظمي بروجردي (ره) جايگاه خاصي داشت چنان كه ايشان مي‌فرمايد: «هر صبح آيت‌الله العظمي بروجردي (ره) مرا دعا مي‌كرد كه خدا تو را خبر دهد، روزي به خاطر كهنه بودن عبايم عباي خود را از دوش گرفت و به من هديه فرمود.» از دوستاني كه بيشتر از همه در دوره تحصيلات و حيات اجتماعي با ايشان همنشين بوده‌اند مي‌توان به آيت‌الله فاضل لنكراني، آيت‌الله مصباح يزدي، علامه محمد حسين طهراني اشاره كرد.
در نهايت اين مرد خردمند در اواسط اسفند 1369 در حالي كه براي تبليغ ايام ماه مبارك رمضان عازم سيرجان بود در منطقه‌اي بين يزد و كرمان براثر تصادف، در سن 67 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در مقبره سوم حرم حضرت فاطمه معصومه (س) مدفون گرديد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.