صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/04/10
 
   
نام و شهرت : سلمان فارسی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : زادگاهش قریه دشت ارژن فارس (هفت فرسنگی شیراز) بود و قبیله‌اش در كازرون احترام فوق‌العاده داشتند و حتی پس از آن كه كازرون به دست مسلمین افتاد، این طایفه از پرداخت جزیه معاف شدند. از رجال برجسته قبیله سلمان، یكی شیخ ابواسحق ابراهیم بن شهریار بن مهریار كازرونی است كه در مدت عمر خود صدقات سلمان فارسی را از بیت المال خلفای عباسی می‌گرفت و بین افراد عشیره تقسیم می‌نمود.
نامش پیش از اسلام روزبه بن وخشودان بود.
سلمان هنگامی كه مژده ظهور پیغمبر را شنید عازم تهامه شد. اما در بین راه اسیر گردید و او را به یك یهودی فروختند. یهودی نیز سلمان را به زنی از طایفه بنی سلیم فروخت. پیغمبر هنگام عبور، مهمان خداوند سلمان شد و او را كه ایمان آورده بود خریده آزاد كرد.
وی چنان مورد علاقه رسول ا... قرار گرفت كه سلمان محمدیش نامید. سلمان از حواریین حضرت رسول و در شمار اهل بیت عصمت و طهارت می‌بود كه زهد و تقوی و وفور عقل و عملش مورد تایید پیغمبر و بزرگان اسلام بود. سلمان در زمان خلافت عمر، والی مدائن شد. در آن هنگام به كاخ والی نرفت بلكه در دكانی می‌نشست و به امور مردم رسیدگی می‌نمود. سلمان دارای چنان مقامی بود كه پس از مرگ، حضرت علی با دست خود او را غسل داد. درباره سلمان در كتب متعدد قلمفرسایی زیادی شده كه جامع‌ترین آنها در كتاب نفس الرحمن اثر علامه نوری حاج میرزا حسن و اواخر جلد ششم و جلد هشتم بحارالانوار مجلسی آمده است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.