صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/29
 
   
نام و شهرت : سعدی شیرازی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : شاعر
سوابق کاري : ابوعبدالله مشرف الدین مصلح شیرازی در اوایل قرن هفتم متولد شد و در سنه 961 در شیراز وفات یافت.
تخلص خود را از نام سعدبن ابی بكر بن سعد زنگی ولیعهد مظفرالدین ابوبكر گرفت. هر وقت سعدی در شیراز بود در خدمت این ولیعهد ادب پرور به سرمی‌برد.
سعدی در نظامیه بغداد تحصیل كرد. دانشجویان دانشگاه نظامیه عبارت بودند از مفسران، محدثان، وعاظ، حكام و مذكران.
شیخ پس از اتمام تحصیل به سیر و سیاحت پرداخت و در مجالس، وعظ می‌گفت و مردم را به سوی دین و اخلاق هدایت می‌كرد.
به طوری كه از آثار سعدی برمی‌آید و معاصرینش هم می‌نویسند در لغت، صرف و نحو، كلام، منطق، حكمت الهی، و حكمت عملی، (عالم الاجتماع و سیاست مدن) مهارت داشت. مخصوصاً او در حكمت از تمام آثارش پیداست.
كتاب بوستان نه فقط حاوی مطالب اخلاقی و حكمتی است، بلكه استادی شیخ را در علم الاجتماع نشان می‌دهد. تبحر وی در زبان عربی و فارسی و ذوق لطیف و طبع و قادش او را برانگیخت تا شیرین‌ترین آثار فارسی را در نظم و نثر از خود به جای گذارد.
سعدی در ابتدا همان سبك متداول زمان خویش را در نویسندگی در پیش گرفت. بعد به سبك خواجه عبدالله انصاری تمایل پیدا كرد. اما طولی نكشید كه سبك خاص و مشخصی برای خود ابداع نمود.
شیخ اجل نه تنها به نصایح مردم می‌پرداخت بلكه از اندرز دادن به سلاطین هم مضایقه نداشت كما این كه رساله هفتم خود را به اندرز به ملك انكیاتو اختصاص داد.
علاوه بر این رساله، قصایدی نیز سروده كه در آنها ضمن مدح، نصایح زنده و گاه خشنی به انكیاتو نموده است.
شاهكار سعدی در نثر، گلستان اوست كه در حقیقت نوعی مقامه‌نویسی است. ولی در این رویه گرد تقلید نگشته و راه تازگی و ابتكار را پیموده است.
ترتیب و تناسب و تنوع گلستان همراه با موضوعات دلكش اجتماعی و اخلاقی و تربیتی و سبك ساده و شیرین نویسندگی، سعدی را به عنوان خداوند سخن معرفی كرده است. سعدی در بین معاصرین خویش هم با وجود نبودن وسایل نشر جای خود را باز كرد.
شهرت وی به اندازه‌ای بود كه پس از پنجاه و پنج سال كه از مرگش می‌گذشت در ساحل اقیانوس كبیر، یعنی درچین، ملاحان اشعارش را به آواز می‌خواندند.
چهل و سه سال پس از فوت شیخ، یكی از فضلا و عرفا به نام علی ابن احمدبن ابی سكر معروف به بیستون اقدام به تنظیم اشعار سعدی و ترتیب آنها با حروف تهجی نمود.
وی كلیه آثار شیخ را به 12بخش تقسیم نمود. اول رساله‌هایی كه در تصوف و عرفان و نصایح ملوك تصنیف كرده است. دوم گلستان، سوم بوستان، چهارم پندنامه، پنجم قصاید فارسی، ششم قصاید عربی، هفتم طیبات، هشتم بدایع، نهم خواتیم، دهم غزلیات قدیم كه مربوط به دوران جوانی شیخ است، یازدهم صاحبیه مشتمل بر قطعات، مثنویات، رباعیات و مفردات. دوازدهم مطایبات. از آثار شیخ نسخ قدیمی كه در زمان شخص او تحریر شده موجود است.
سعدی در سیر و سلوك نیز مقامی بس والا داشت. به تمام قلمرو اسلامی و همسایگان كشورهای اسلامی مسافرت كرد و دیده تیزبین او در هر ذره، عالمی پند و حكمت می‌دید.
یك بار هم در جریان جنگ‌های صلیبی به طوری كه خودش در گلستان می‌نویسد به چنگ عیسویان اسیر می‌شود.
مدفن شیخ در شیراز معروف است. مورخین، سعدیه فعلی را خانقاه او دانسته‌اند و می‌نویسند كه شیخ در این خانقاه كه در شمال شرقی شیراز واقع شده به عبادت مشغول بوده و از سفره انعام او درویشان بهره می‌برده‌اند.
دولت شاه سمرقندی در تذكره الشعراء می‌نویسد سلاطین و بزرگان و علما به زیارت شیخ بدان خانقاه می‌رفتند. قنات حوض ماهی فعلی در زمان شیخ نیز جاری و معمور بوده و سعدی حوضی از مرمر در باغ خانقاه خود ساخته، از آن قنات آب در آن جاری می‌كرده است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.