صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/04/10
 
   
نام و شهرت : كریم خان زند
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : یكی دیگر از سلاطینی كه آرامگاهش در شیراز قرار دارد كریمخان زند است. وی از طایفه زند بود كه در اطراف ملایر سكنی داشتند و به امر نادرشاه به خراسان كوچانیده شدند. پس از مرگ نادر ایل زند مجدداً به سوی ملایر روی آوردند و رئیس آنان كریمخان و برادرش صادق خان بودند. كریم خان در آنجا به راهزنی پرداخت و به تدریج تمام منطقه را متصرف شد و كارش بالا گرفت. وی پس از تصرف همدان قدرت عظیمی پیدا كرد و علی مردان خان زند برای حمله به اصفهان با او عقد اتحاد بست. حاكم اصفهان ابوالفتح خان در اثر شجاعت كریمخان و برادرش اسكندرخان شكست خورد و ناچار با مهاجمین از در سازش درآمد.
طبق قرارداد، یكی از شاهزادگان صفوی را با عنوان شاه اسمعیل سوم به شاهی برداشتند، كریمخان سمت سرداری كل عراق، علی مردان خان عنوان وكیل الدوله و ابوالفتح خان حكومت اصفهان یافت.
علی مردان خان به شاه كه طفل هشت ساله‌ای بود یاد داد تا خلعتی فاخر برای كریم خان بفرستد و او را به همدان و كرمانشاهان و قزوین جهت ملك گیری اعزام دارد.
كریمخان فرمان را اطاعت كرد و علی مردان خان فرصتی یافته، ابوالفتح خان را كشت و به قصد تصرف فارس عزیمت كرد.
این خان لر چنان آتش بیداری در فارس روشن كرد كه به توصیف نمی‌گنجد.
در شیراز لشكریانش درخت و گیاهی سبز نگذاشتند. در كازرون نیز به غارت اموال مردم اكتفا نكردند، بلكه زنان و بچه‌ها را هم به اسارت و بردگی گرفتند.
كریمخان كه در عراق به فتوحات مهمی نائل آمده بود از جنایات علی مردان خان آگاهی یافت وی پس از مشاوره با سرداران خویش به اصفهان آمد و عوامل علی مردان خان را از كار بركنار و محبوس ساخت. آنگاه با سپاه علی مردان خان در نزدیكی سرچشمه زاینده رود برخورد كرد و آنان را شكست داد. كریم خان شاه اسمعیل سوم را در اصفهان بر تخت نشانید و خود را وكیل الدوله نامید. كریمخان با دو حریف روبرو بود یكی علی مردان خان و دیگری محمدحسن خان قاجار.
پادشاه زند در جنگ‌های پیاپی ابتدا از خان قاجار شكست خورد و شاه اسمعیل سوم هم به طرف محمدحسن خان رفت و در این هنگام دشمنان زندیه زیاد شدند. عثمانی‌ها به مدعیان حكومت كمك می‌كردند. آزادخان افغان هم به تاخت و تاز پرداخته بود.
سرانجام كریمخان پس از شكست‌های تلخ و مكرر بر تمام مشكلات فائق آمد و امر سلطنت را در دست گرفت و شیراز را به عنوان پایتخت خویش برگزید و حتی جزایر خلیج فارس را هم كه در اثر از هم گسیختگی اوضاع از كف رفته بود مجدداً متصرف گردید.
كریمخان در شیراز چند باغ، بازار، آب انبار، مسجد و ابنیه دیگر برپا ساخت. حصار شیراز را مستحكم نمود. امروزه ابنیه كریمخان قسمت عمده آثار باستانی شیراز را تشكیل می‌دهد و در حقیقت هنوز هم رونق شهر از بناهای اوست.
كریمخان در شیراز درگذشت و او را در عمارت كلاه فرنگی كه اكنون به موزه پارس تبدیل شده دفن كردند. پس از پیروزی آقا محمد خان قاجار، دستور داد تا جسد را از آنجا به تهران انتقال دهند و زیر پایه تختش دفن نمایند.
در زمان سلطنت رضا شاه استخوان‌های آن پادشاه عادل را جمع‌آوری كرده به عتبات فرستادند.

    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.