صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/29
 
   
نام و شهرت : ابن مقله فارسی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : یكی از دانشمندان و هنرمندان بنام تاریخ ایران، كه سه نوبت به مقام وزارت سه خلیفه عباسی رسیده و مبدع و مبتكر و نویسنده 6 نوع خط می‌باشد.
ابوعلی محمد بن مقله فارسی است كه روز پنج شنبه 21شوال 272ه.ق بدنیا آمده و روز یكشنبه دهم شوال 328ه.ق در زندان درگذشت.
پدر مقله و دو فرزندش كه یكی همین ابن مقله و دیگری ابوعبدالله حسن بن علی بود و خانواده آنها همه خوش خط و خوشنویس و شغل نویسندگی داشته‌اند ولی خط این دو برادر در نهایت زیبایی و خوبی بوده است. بطوری كه "ابن الندیم" در "الفهرست" نوشته است تا زمان او (377ه.ق) همانند این دو برادر در خوش‌نویسی نیامده است و تصریح می‌نماید كه او قرآنی به خط جدش (مقله) دیده است.
این بزرگ مرد فارسی، علاوه بر خوشنویسی، در علوم و تفسیر قرآن و قرائت و حفظ لغات و بلاغت و فصاحت بیان و نظم و نثر هم استاد بوده است.
در نوشتن خط رقاع و توقیعات كسی به پای او نمی‌رسیده است. او مبدع و مبتكر خط بدیع می‌باشد و خط نسخ را در سال 310 ه.ق زمان خلافت المقتدر بالله و وزارت ابن فرات ابداع نموده و چون این خط از خط كوفی و نظایر آن آسانتر بود، بزودی مقبول همه مردم گردید و در تمام شهرها رایج شد.
ابن مقله از خط كوفی شش گونه خط بیرون آورد و ابداع كرد: ثلث، محقق، ریحان، توقیع، رقاع، نسخ جدید و اساسی را كه برای این شش گونه خط گذارد بعد از او بدست ابن بواب یكی از شاگردان مبرز او به مرحله تكمیل درآمد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.