صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
   
نام و شهرت : عبیدالله ملقب به نظام‌الدین عبیدزاكانی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : شعر وطنز
سوابق کاري : عبید زاكانی از شعرا و نویسندگان فارسی‌زبان قرن هشتم هجری قمری است. عبیدالله ملقب به نظام‌الدین از صاحبان صدور خاندان زاكان قزوین است و اشعار خوب و رسائل بی نظیری دارد.
عباس اقبال در مقدمه دیوان عبید می‌نویسد:
از شرح حال و وقایع زندگانی عبید زاكانی بدبختانه اطلاع مفصل و مشبعی در دست نیست. اطلاعات ما در این باب منحصر است به معلوماتی كه حمدالله مستوفی معاصر عبید و پس از او دولتشاه سمرقندی در تذكره خود، تألیف شده در قرن ۸۹۲ ه.ق.، در ضمن شرحی مخلوط به افسانه در باب او به دست داده و مؤلف ریاض العلماء در باب بعضی از تألیفات او ذكر كرده‌است. معلومات دیگری نیز از اشعار و مؤلفات عبید به دست می‌آید. از مختصری كه مؤلف تاریخ گزیده راجع به عبید نوشته‌است مطالب زیر استنباط می‌شود:
1.اینكه او از جمله صدور وزرا بوده، ولی در هیچ منبعی به آن اشاره نشده‌است.
2.نام شخص شاعر نظام الدین بوده‌است، در صورتی كه در ابتدای غالب نسخ كلیات و در مقدمه‌هایی كه بر آن نوشته‌اند وی را نجم الدین عبید زاكانی یاد كرده‌اند.
3.نام شخصی شاعر عبیدالله و عبید تخلص شعری او است. خود او نیز در تخلص یكی از غزلهای خود می‌گوید:
گر كنی با دگران جور و جفا
با عبیدالله زاكانی مكن
4.عبید در هنگام تألیف تاریخ گزیده كه قریب چهل سال پیش از مرگ اوست به اشعار خوب و رسائل بی نظیر خود شهرت داشته‌است. در تذگرة دولتشاه سمرقندی چند حكایت راجع به عبید و مشاعرات او با جهان خاتون شاعره و سلمان ساوجی و ذكر تألیفی از او به نام شاه شیخ ابواسحاق در علم معانی و بیان و غیره هست.
عبید در تألیفات خود از چندین تن از پادشاهان و معاصرین خود مانند خواجه علاءالدین محمد، شاه شیخ ابوالحسن اینجو، ركن الدین عبدالملك وزیر سلطان اویس و شاه شجاع مظفری را یاد كرده‌است. وی از نوابغ بزرگان است. می‌توان او را تا یك اندازه شبیه به نویسنده بزرگ فرانسوی ولتر دانست.
• وفات عبید زاكانی را تقی الدین كاشی در تذكرة خود سال ۷۷۲ دانسته و صادق اصفهانی در كتاب شاهد صادق آن را ذیل
وقایع سال ۷۷۱ آورده‌است. امر مسلم این كه عبید تا اواخر سال ۷۶۸ ه.ق. هنوز حیات داشته‌است.... و به نحو قطع و یقین وفات او بین سنوات ۷۶۸ و ۷۶۹ و ۷۷۲ رخ داده‌است.
• از تألیفاتی كه از او باقی است معلوم است كه بیشتر منظور او انتقاد اوضاع زمان به زبان هزل و طیبت بوده‌است. مجموع اشعار جدی كه از او باقی
است و در كلیات به طبع رسیده‌است از ۳۰۰۰ بیت تجاوز نمی‌كنند.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.