صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
نام و شهرت : علی موسوی گرمارودی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : شعر
سوابق کاري : • علي موسوي گرمارودي در سال 1320 در قم بدنيا آمد.پدرش از دانشمندان اهل گرمارود الموت قزوين بود.
موسوي گرمارودي مدرك كارشناسي خود را در رشته علوم قضايي وكارشناسي ارشد ودكتراي خود را در رشته ادبيات فارسي از دانشگاه تهران گرفته است .او طي چهاردوره فعاليت در عرصه شعر و ادبيات كشور حضور موثر داشته است كه راه اندازي و مديريت نشريه گلچرخ نمونه اي از تلاش هاي اوست .
• بهاالدين خرمشاهي در مقدمه گزينه اشعار گرمارودي مي نويسد:
كارنامه شعري گرمارودي هم پر بار است هم پربرگ ، كارنامه اي است كلان ومشتمل بر 9كتاب كه حاصل سلوك سي ساله شعري اوست.
9 كتاب شعر او بانام هاي عبور ،در سايه سار نخل ولايت، سرود رگبار،چمن لاله، خط خون، دستچين، باران اخم ، گزيده شعر نيستان ، تاناكجا آباد گزينه شعر به انتخاب بهاالدين خرمشاهي است وهمچنين 4 اثر زير چاپ او عبارتند از: صداي سبز زندگي و شعر اديب الممالك فراهاني ، از صدر تا ساقه و ترجمه قرآن كريم .
سهيل محمودي شاعر معاصر كشور پيش از سخنراني استاد گرمارودي به معرفي شخصيت ادبي اين شاعر ارجمند پرداخت.
موسوي گرمارودي يكي از كهن ترين قالبهاي شعر فارسي يعني قصيده را در عرصه‏اي به نام شعر سپيد تعريف كرده است .او از كساني است كه با تكيه برگذشته شعر فارسي (مي دانيد كه بيشتر اشعار او بلند است و گاهي به منظومه هم كشيده مي شود مثل خط خون ) و با ارزش گذاري به گذشته كه نه تقليد است و نه فقط تقديس آن، براي امروز بهره گرفته است.چيزي كه متأسفانه امروز در ادبيات ژورناليست زده ما وجود ندارد و اتفاقا كساني مثل اخوان يا سهراب در اين راه موفق بوده اند و بخشي از اين سنت را به شكل پويا در آورده اند.اين بخشي از توجه گرمارودي به پيشينيان در قالب قصيده است . بخش ديگري كه من فكر مي كنم بايد به آن پرداخت نگاه معرفتي و ديني اوست كه البته گاهي آنقدر به آن پرداخته شده كه حجابي روي وجه شاعري او شده است. اما نگرش و منبع فكري است كه به شعر عاشقانه ماهم معني مي دهد و گرمارودي در اين وجه هم موفق بوده است و ما كمتر به سراغ اورفته ايم و...
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.