صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
 
 
نام و شهرت : آیة اللّه رفیعی قزوینی علامه رفيعي
تحصيلات :  
کتب : فهرست آثار شرح دعای سحر رساله معراج رساله اسفار اربعه رساله در بیان قوه مولده كتاب صلوة كتاب خمس كتاب حج كتاب میراث نكاح طلاق مكاسب و بیع و تجارت قاعده لا ضرر هدایة الانام حواشی بر عروة الوثقی مناسك حج حواشی بر كفایة الاصول تعلیقات بر رسائل شیخ انصاری بحث شریف معاد حاشیه بر وسیلة النجاة آقا سید ابوالحسن اصفهانی
تحقيقات :
زمينه فعاليت : فقه و فلسفه
سوابق کاري : تبار آیة اللّه رفیعی قزوینی از خاندانهای علمی شیعه در قزوین است. آنان از سادات حسینی به شمار می‏آیند و از ذریه سید میرزا محمد زمان طالقانی قزوینی، از اكابر علمای عصر خویش و از شاگردان ملا خلیلا قزوینی‏اند. سید میرزا رفیع ( متوفی 1272ه.ق) از فرزندان سید محمد باقر، از مجتهدان و حكمای الهی عصر خویش بود كه نامش عنوان این خاندان جلیل گشت. بدین ترتیب این سلسله به" آل رفیعی" شهرت یافتند. نسب آیة اللّه سید ابوالحسن رفیعی قزوینی با یك واسطه به سید میرزا رفیع می‏رسد و سیادت و علم را از این تبار پاك به ارث برده است. "سید میرزا رفیع - سید ابراهیم - سید ابوالحسن رفیعی قزوینی." نسب مادریش نیز به واسطه آیة اللّه حاج سید علی مجتهد قزوینی به « آیة اللّه سید ابراهیم» می‏رسد.
آیة اللّه رفیعی با اخد درجه اجتهاد به حوزه علمیه قزوین بازگشته و با تدریس متون فقهی و حكمی و سطوح عالی فقه و اصول به عنوان مجتهد قزوین، مرجع خاص و عام در عقد و حلّ امور و علوم و معارف الهی شناخته می‏شود و در مسجد سلطانی قزوین به اقامه نماز جماعت پرداخت و بر فعالیت اجتماعی مردم نظارت می‏كند.
در ایام اقامت سی و دو ساله‏اش در قزوین، گروهی از طلاب علوم عقلی و پژوهندگان حكمت به قزوین مهاجرت كرده و از مكتب فلسفی وی بهره می‏برند، تا اینكه در سال 1380قمری حكیم متأله به قم رفته و با برپایی حوزه درسی در علوم فقه، اصول و فلسفه به رونق حوزه قم می‏افزایند؛ لیكن این اقامت بیشتر از دو ماه به طول نمی‏انجامد و در مراجعت به قزوین با اصرار مشتاقان معارف، در حوزه تهران به تدریس می‏پردازد.
آیة اللّه رفیعی به موجز نویسی شُهره است. با این حال ایجاز به اتقان بحث لطمه‏ای وارد نمی‏سازد. وی در مسائل كلامی، فلسفی و اثبات عقاید شیعه و معارف اهل بیت(ع) آثاری را از خود به ارث نهاده كه مورد توجه اهل معرفت است.
این رسائل و حواشی عبارتند از:
-شرح دعای سحر -رساله معراج -رساله اسفار اربعه -رساله در بیان قوه مولده -رجعت -تخلیه و تجلیه و تحلیه -حركت جوهریه -اتحاد عاقل و معقول ( فارسی) -اتحاد عاقل و معقول ( عربی) -رساله در وحدت وجود -رساله در حقیقت عقل -رساله در شب قدر -سخن در معاد -مقاله در وجود -تفسیری در دو آیه از سوره یونس -مقاله در تشریح اجزاء حملیّه و اجزاء حدّیه -مقاله در قضایای ضروریّه ازلیه -رساله در حدوث دهری -مقاله در اراده و مشیت -مقاله در مسح رأس و وضوء -مقاله در شرح زندگی ملاصدرا -بحث شریف معاد -حاشیه بر شرح منظومه حكیم سبزواری -حواشی بر اسرار الحكم سبزواری -حواشی بر شرح الاسماء الحسنی، سبزواری -حواشی بر كتاب اسفار الاربعة صدرالمتألهین شیرازی -حواشی بر مشاعر -حواشی بر عرشیه ملاصدرا -حواشی بر تعلیقات ملاصدرا بر كتاب شفای بوعلی سینا -حواشی بر شرح اصول كافی ملاصدرا -حواشی بر مفاتیح الغیب ملاصدرا -حواشی بر كتاب شفای ابن سینا -حواشی بر كتاب شرح الاشارات و التّنبیهات -حواشی بر شوارق الالهام فیاض لاهیجی -حواشی بر گوهر مراد شرح حكمةالاشراق قطب الدین شیرازی -حواشی بر مقدمه فصوص الحكم قیصری -تعلیقات بر الشواهد الربوبیّة صدر المتألهین -تعلیقات بر اسرارالآیات صدرالمتألهین -حواشی بر شرح مطالع در منطق -حواشی بر شرح تجرید قوشچی در كلام -تعلیقات بر مصباح الانس ابن فناری در عرفان -كتابی در حول عقاید امامیّه در ردّ « جبّانی» از نویسندگان كویت -تقریرات درسی اصول عقاید.
معظم له در فقه استدلالی نیز تألیفاتی داشته‏اند كه عبارتند از:
-1كتاب صلوة -2كتاب خمس -3كتاب حج -4كتاب میراث -5كتاب نكاح -6كتاب طلاق -7كتاب مكاسب و بیع و تجارت -8در قاعده لا ضرر -9توضیح المسائل -10هدایة الانام -11حواشی بر عروة الوثقی -12رساله مناسك حج -13اسرار حج -14حواشی بر كفایة الاصول -15تعلیقات بر رسائل شیخ انصاری -16حاشیه بر وسیلة النجاة آقا سید ابوالحسن اصفهانی.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.