صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
 
 
نام و شهرت : هادی میرمیران
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : سید هادی میرمیران در سال ۱۳۲۴ در قزوین به دنیا آمد ودر سال ۴۷ توانست مدرك كارشناسی خود را با رتبه بالا ا از دانشگاه هنرهای زیبای تهران دریافت كند.

وی از سال ۴۷ و پس از پایان تحصیل، فعالیت حرفه‌یی‌ خود را آغاز كرد و با تاسیس شركت ملی ذوب آهن ایران - اصفهان، ۱۰ سال مسؤول كارگاه معماری و آتلیه‌ی طراحی معماری و شهرسازی این شركت را برعهده داشت.

فعالیت حرفه ای هادی میرمیران را می توان به سه دوره تقسیم كرد:
سال ۴۷ تا ۵۸ ،فعالیت به عنوان معمار ارشد، در شركت ملی استیل ایران وبخش معماری شهری .
سال ۵۹ تا ۶۷، حضور به عنوان معمار ارشد برای طراحی ساختمان «شركت خانه سازی ایران» و مسوول طراحی دفتر مركزی توسعه شهری اصفهان.
سال ۶۷ تا ۸۵ فعالیت به عنوان مدیر عامل شركت مشاوره «نقش جهان پارس» و انجام پروژه های مختلف معماری.
میرمیران پس از سال ۵۷ نیز به همكاری خود با بخش دولتی ادامه داد به طوری كه در دوره پس از انقلاب وزیر مسكن و شهرسازی وقت - سراج‌الدین كازرونی - از وی كمك گرفت و تهیه طرح جامع منطقه و شهر اصفهان وطراحی شهر جدید بهارستان را به او سپرد.
وی جزو نخستین افرادی بود كه برای «میدان كهنه»‌، محل زندگی كلمیان اصفهان و حوالی مسجد جامع این شهر طرحی جدید ارایه داد . به اعتقاد بسیاری شهر اصفهان بسیاری از آثار مدرن معماری خود را مدیون این معمار برجسته است.
وی از زمان آغاز زندگی حرفه ای خود اقدامات مختلفی انجام داد. از اجرای فانتزی‌های مختلف در دهه ۴۰ گرفته تا طراحی ساختمان سفارت ایران در فرانكفورت. علاوه براین طراحی پروژه هایی همچون : اجرای طرح بزرگراه نواب، طرح توسعه شاه‌چراغ شیراز، بازسازی محوطه ارگ كریم‌خانی شیراز ،طراحی كتابخانه شورای شهر كانسای، موزه ملی آب ایران ، طراحی ساختمان كانون وكلای دادگستری مركز، توسعه میدان بهارستان، طرح توسعه حرم حضرت معصومه وحضور به عنوان مشاور مادر شهر بم بخشی از اقدامات او بوده است. آنچه آثار میرمیران را از سایر آثار برجسته می كند، ویژگی تندیس گونه‌ای است كه نمونه شاخص آن در پروژه بانك توسعه صادارت ایران تجلی پیدا می كند.
میرمیران علاوه بر كارهای اجرایی، در میان جامعه علمی كشور نیز حضور داشت و در طول دوره زندگی در دانشگاه‌های علم و صنعت، هنر معماری تهران، همدان و شیراز تدریس می كرد و دارای تالیف و ترجمه‌ هایی در زمینه معماری بوده است.
كسب ۲۷ جایزه‌ی معماری، تقدیر، لوح، نشان و مدال و تالیف حدود ۱۰ مقاله در زمینه‌های مختلف معماری و نیز ده‌ها سخنرانی در دانشگاه‌ها و مجامع مهم و معتبر دنیا، باعث شد تا این فارغ‌التحصیل ممتاز دانشگاه تهران در زمره برترین‌های معماران ایران قرار بگیرد.
تا كنون مراسم مختلفی برای تقدیر وبزرگداشت از این معمار برجسته برگزار شد كه در بسیاری مواقع خود وی به دلیل بیماری نتوانست در بسیاری از آنها حضور پیدا كند.
علاوه بر این سال ۸۴ در آخرین روزهای دولت سید محمد خاتمی، از طرف رییس جمهور، نشان دولتی “درجه یك فرهنگ و هنر” به میرمیران اعطا شد.
این معمار برجسته كه به دلیل تعداد فراوان طراحی های خود با معمار برجسته فرانسوی مارسل دوشان مقایسه می شود،در سال ۷۳ توانست رتبه نخست مسابقه‌ی طراحی فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص دهد، اما متاسفانه این اثر برجسته معماری هیچگاه به مرحله اجرا در نیامد. علاوه براین وی در سال ۸۲ نیز با طراحی ساختمان كانون وكلای ایران باز هم به رتبه نخست دست یافت وبه عنوان معمار برگزیده سال معرفی شد.
وی كه از ۱۶ فروردین‌ماه به آلمان سفر كرده بود تا از نا‌حیه‌ی ستون فقرات مورد عمل جراحی قرار گیرد، پس از یك هفته بیهوشی ، تحمل چندین سال بیماری ودر سن ۶۱ سالی درگذشت.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.