صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
 
 
نام و شهرت : آیت الله هادی باریك بین امام جمعه
تحصيلات :  حوزوي
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : تبليغ...
سوابق کاري : حضرت آیت الله حاج شیخ هادی باریك بین در سال ۱۳۰۹ شمسی در یك خانواده مذهبی، متدین و اصیل قزوینی به دنیا آمد.
در سال ۱۳۱۵ به مدرسه دیانت وارد شد و دوره‌ی ابتدایی را در این مدرسه به پایان رسانید، به جهت علاقه به تحصیل علوم دینی در سال ۱۳۲۱ به مدرسه علمیه مولاوردیخانی واردشد و دروس مقـدمـاتی را از محضـر حضـرات آیـات سید جلیل زر آبادی، محمود شریعت مهدوی، سید احمد صفائی، میرزا رحیم سامت و حاج شیخ احمد تألهّی(رضوان الله علِیهم) آموخته و هم چنین بخشی از دروس سطح حوزوی را از محضر حضرات آیات شیخ یحیی مفیدی و علامه سید ابوالحسن رفیعی قزوینی كسب فیض نمود. آیت الله باریك بین در سال ۱۳۲۸ جهت ادامه تحصیلات عالیه به حوزه مقدسه قم و در سال ۱۳۳۳ به حوزه نجف اشرف مهاجرت و در این دو حوزه از محضر عالمانی ربانی چون حضرات آیات شهید مطهری، صالحی نجف آبادی، نوری همـدانی، مشكینی، سلطانی، منتظری، میرزا باقر زنجانی و حضرت امام خمینی اعلی الله مقـامه الشـریف اسـتفاده‌های شـایانی نمود. در سال ۱۳۴۳ بعد از تبعید حضرت امام خمینی، به قزوین مراجعت و به تدریس و تبلیغ مشغول می‌شوند. معظم له در طول اقامت در قزوین تا پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی یكی از چهره‌های شاخص در مبارزه با رژیم شاهنشاهی و حمایت از مجدّد قرن حضرت امام خمینی بوده است. ایشان در سال های مذكور از پایگاه مسجد شیخ الاسلام ضمن ادامه مبارزات و جذب جوانان به نهضت اسلامی (تا پیروزی انقلاب) به بازسازی مدارس علمیه شیخ الاسلام ، صالحیه و سردارین به همراهی آیت الله شالی همت می گمارد و با احیاء این مدارس دینی به تربیت و تعلیم طلاب فاضل و برجسته‌ای اقدام می‌نماید كه هر كدام از آنها در جمهوری اسلامی منشاء بركات فراوانی هستند. آیت الله باریك بین در سالهای آغاز دهه پنجاه با احساس نیاز مردم اقدام به تاسیس صندوق قرض الحسنه‌ای به نام مقدس حضرت ولی عصر (عج) می‌نمایند كه به نیازمندان بی‌شماری وام قرض الحسنه داده و الحمدلله همچنان كار صندوق دررفع حاجت گرفتاران ادامه دارد. دو سال بعد از اقامت و فعالیت معظم له در قزوین، حضرت امام خمینی در سال ۱۳۴۵ در تبعیدگاه نجف اجازه كتبی در امور حسبیه و اخذ وجوه شرعیه به نام مشارالیه صادر و به قزوین ارسال می نمایند. در سال ۱۳۴۹ و بعد از فوت حضرت آیت الله حكیم شاگردان حضرت امام خمینی تلاش مضاعفی را در ارجاع مردم به امام و تقلید از معظم له شروع می‌كنند كه بسیار موثر بوده و نقش آیت الله باریك بین در این عرصه ممتاز است. در سال های ۵۶ و۵۷ كه انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی فراگیر می شود نقش روحانیت و هیئت علمیه قزوین به خصوص حضرت آیت الله باریك بین شاخص و برجسته است به گونه‌ای كه ساواك ناچار به تبعید ایشان به سردشت كرستان برای مدت ۱۸ ماه می‌شود و خوشبختانه معظم له بعد از ۶ ماه تحمل تبعید و دوری از مردم، با استقبال همشهریان، به وطن خود قزوین باز می‌گردد و در شهری كه تحت حكومت نظامی بود به مبارزات خود و رهبری مردم در ادامه مبارزه تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه می‌دهد.
آیت الله باریك بین در مورخه ۱۲/۵/۵۸ در انتخابات خبرگان قانون اساسی به نمایندگی مردم زنجان و قزوین انتخاب و قانون اساسی را تدوین می‌نمایند و در تاریخ ۸/۴/۶۰ و بعد از فاجعه ۷ تیر و شهادت سید و سالار شهیدان انقلاب حضرت آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یارانش، به عنوان امین و معتمد امام به سمت امام جمعه قزوین منصوب و آیه الله اشراقی دامـاد حضرت امام حـكم امـام خـمینی را در مسجد مرحوم آقا سید علی قزوین قرائت و خطیب جمعه قزوین اولین نماز جمعه را در اولین جمعه رمضان المبارك ۱۴۰۱ قمری در مسجد النبی در حالی كه صحن بزرگ مسجد مملو از جمعیت بود اقامه می‌نماید كه ا ین امامت همچنان ادامه دارد. آیت الله باریك بین در انتخابات خبرگان رهبری در ۱۹/۹/۶۱ به نمایندگی از مردم زنجان و قزوین انتخاب و در ۱۴/۳/۶۸ با انتخاب آیت الله خامنه‌ای مدظله العالی به رهبری جمهوری اسلامی ایران، انتخاب الهی و تاریخی خود را انجام و با این انتخاب شایسته، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را بعد از ارتحال امام و در آن روزهای نفس گیر، حمایت و ادامه انقلاب را تضمین می‌نمایند. در انتخابات خبرگان دوم هم در ۱۶/۷/۶۹ مجددا برای هشت سال دیگر از سوی مردم قدرشناس انتخاب می‌شوند. نقش آیت الله باریك بین در دوران ۸ ساله دفاع مقدس فراموش ناشدنی است. ایشان بلافاصله بعد از شروع جنگ ستاد پشتیبانی از رزمندگان را در صندوق ولی‌عصر (عج) تشكیل و از طریق كمك‌های نقدی و جنسی مردم شهر و روستاها، ادارات و كارخانجات، رزمندگان را به خوبی اداره و از طریق سنگر نماز جمعه جوانان را برای عزیمت به جبهه بسیج می كردند و خود نیز پیوسته از رزمندگان در جبهه‌ها بازدید و به آنها روحیه می‌دادند. ایشان فرزند خود مرتضی را نیز به جبهه فرستاده و در سال ۶۱ در عملیات بزرگ فتح المبین او را به عنوان شهـیدی از روحـانیت سرافـراز تقـدیم خدا و امـام شهـیدان كـرد. خـدمات حضرت آیت الله باریك بین در عرصه های فردی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی بی شمار است، نقش ایشان در تأسیس دانشگاه ها در قزوین به خصوص دانشگاه بین المللی امام خمینی، كمك به آموزش و پرورش و تأسیس واحدهای آموزشی و دبیرستانی، اداره حوزه علمیه قزوین (برادران و خواهران) ، سفیران هدایت، تأسیس و نوسازی مدارس علمیه امام صادق، كوثر و كتابخانه فاخر امام صادق علیه السلام و كتابخانه نبویه كه روزانه مورد استفاده جوانان و طلاب و دانشجویان بی شماری است، شایان توجه می باشدكه البته این خدمات فرهنگی و دینی بعد از انقلاب اسلامی مدیون عنایات ویژه حضرت امام خمینی بودكه در همه این خدمات اجـر و ثـواب اسـاسی مـربوط به حضـرت ایشـان اسـت. یكی از اقدامات سـیاسی و اجتماعی مهـم آیت الله باریك بین كه از دیر باز به دنبال تحقق آنان بودند استان شدن قزوین بود كه بحمدلله با همت والای ایشان و همراهی مردم شریف و مسئولین محترم قزوین این آرزوی قدیمی و چهل ساله مردم این خطه با مصوبه تاریخی مجلس شورای اسلامی قزوین در تاریخ ۴/۳/۷۶ به عنوان استان مستقل برآورده شد كه به خواست خدای معتال این اقدام باقیات الصالحاتی است، برای همیشه و خیرات و بركات ناشی از این استقلال حقیقتاً بی شـمار اسـت.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.