صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
   
نام و شهرت : ابوالحسن محصص مستشاری
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : خوشنویس
سوابق کاري : به سال هزار و سیصد و ده شمسی در شهر قزوین زادگاه میر عماد‌ الحسنی سیفی قزوینی، بزرگ خوشنویس تاریخ خوشنویسی ایران
در خانواده‌ای كه با فضل و هنر انس و الفتی داشتند دیده به جهان گشودم. دوران كودكی را در فضای پر طراوت اجدادی كه سرشار از حركات منطقی معماری ارزنده و هنر ناب ایران اسلامی بود پشت سرگذاشتم و بتدریج در این محیط مساعد مقدمات شكل‌گیری حسن زیباپسندی در وجودم تدارك و دریچه‌های ذهنم بسوی افقهای روشن اندیشه و هنر گشوده گردید .

در دوران تحصیل در دبستان، نخستین معلّم خطّم مرحوم سید محمد مصلّائی كه مردی فاضل، خوش اخلاق ، صبور و در كسوت روحانیت بود الفبای شیفتگی هنر اصیل خوشنویسی را فرا گرفتم . اساتید دیگر من قطعات و آثار خوشنویسی شده هنرمندان بزرگ قدیم بود كه در خانه ما نگهداری می‌شد، چه بیشمار شبهائی كه با همین قطعات راز و نیاز داشتم. پس از طی این احوال به یمن اقبال خوش به محفل درس استاد بزرگ شادروان علی اكبر كاوه كه آنزمان در كلاسهای آزاد خوشنویسی هنرهای زیبای كشور تعلیم می‌دادند راه یافتم و مدت یكسال و نیم از تعلیمات ایشان سود جستم ۳۱-۱۳۲۹ و موفق به دریافت گواهینامه شایستگی هنر خوشنویسی شدم .

در سال ۱۳۳۱ بعنوان دبیر هنر دبیرستانهای قزوین به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمدم و مدت سی سال در دبیرستانها و دانشسراهای قزوین به تعلیم هنر پرداختم.

در زمان تحصیل در دبیرستان چندین بار در مسابقات خوشنویسی مقام اول را احراز نموده و جوایزی هم دریافت كردم كه هم اكنون جزء بهترین خاطرات زندگی من است در مسابقات خوشنویسی دفاع مقدس در سراسر كشور، سال ۱۳۶۷ بین كلیه شركت كنندگان نیز مقام اول را احراز نموده و لوح تقدیر و جایزه ویژه هم از جناب آقای خاتمی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت دریافت داشتم.
در سال ۱۳۷۸ مفتخر به لوح استادی از انجمن خوشنویسان ایران شدم. در سال ۱۳۷۹ در مسابقات خوشنویسی مهر در سطح كشور مقام اول را احراز نمودم و در همان سال به پاس نیم قرن خدمات فرهنگی و هنری اینجانب بزرگداشتی از طرف انجمن آثار فرهنگی ،انجمن خوشنویسان ایران، سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی، استانداری قزوین و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید. در سال ۱۳۸۱ بعنوان پیشكوست نمونه ملی كشور در رشته ادبی و هنری انتخاب و به دریافت جایزه ویژه از جناب آقای خاتمی ریاست جمهوری نائل شدم.

و اما زندگی در حریم هنر و سیر و سلوك در پیچ و تاب ظریف قلم ساحران خوشنویسی در شهری كه تا ابد سایه كلك شـــــیرین شهریاران ملك خوشنویسی همچون میرعماد، ملك محمد، میرزا زین‌العابدین معجزنگار. ملك الخطاطین، عمادالكتاب و ... بخصوص در آن موقع كه خوشنویسی در این شهر به انحطاط و فراموشی سپرده شده بود می‌طلبید كه دوباره احیا شود پس در تب و تاب آرزوی احیای خط ، این یادگار ارزشمند هنرهای كهن ایرانی اسلامی بودم تا اینكه بر حسب اتفاق از طرف وزارت فرهنگ و انجمن خوشنویسان ایران برای آزمونی كه جهت تشكیل كلاس خوشنویسی در قزوین بعمل آمد شركت كردم و خطّم به عنوان بهترین نمونه شناخته شد و انتخاب گردید بدین ترتیب برای گذراندن یك دوره آموزشی تكمیلی در انجمن خوشنویسان ایران به محضر زنده یاد شادروان استاد سید حسین میرخانی استاد ارشد انجمن در آنزمان راه یافتم و مدت دو سال نیز از تعلیمات ایشان بهره‌مند شدم. پس از اخذ گواهینامه ممتاز خوشنویسی توفیق یافتم از طرف انجمن خوشنویسان ایران كلاسی در قزوین دایر نمایم(۱۳۵۴) و در واقع به هدف مقدس و آرزوی بزرگ خود رسیدم و این تازه آغاز راه بود و شروع مشكلات، پس به بهای فداكاری و پایمردی و قبول زحمت و از خودگذشتگی، با صبر و حوصله همه چیز را از صفر شروع كرده وكلاسهای خوشنویسی شعبه انجمن خوشنویسان را در قزوین بنیاد نهادم و هر آنچه از عشق هنر آموخته بودم، مخلصانه در اختیار هنرجویان گذاشتم. مركزی كه تا به امروز خوشنویسان خوبی كه بعضی از آنها در شمار خوشنویسان برجسته كشور محسوب می‌شوند تربیت و تحویل جامعه داده است چندانكه شهر قزوین به شهر خوشنویسان لقب گرفته است. حضور ۱۰۰ خوشنویس ممتاز در این شهر امروز رقم قابل توجهی در مقایسه با سایر استانهای كشور است. بپاس همین فداكاریها و كوششها در كنگره خوشنویسان سراسر كشور در شهر ساری سال ۱۳۶۸ از طرف خوشنویسان شهرستانها به عضویت شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران انتخاب شدم و به مدت چهار دوره، افتخار عضویت در شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران را داشتم و هم اكنون قریب سی سال است كه سرپرستی انجمن خوشنویسان قزوین را عهده دار هستم.

ضمن ۵۰ سال كار خوشنویسی علاقه به جمع‌آوری و نگهداری آثار فرهنگی و هنری اصیل بخصوص آثار خطی بشدت زندگی مادی و معنوی مرا تحت تاثیر قرار داد و در این مدت در حد توان توانستم مجموعه‌ای گردآوری نمایم؛ گنجینه‌ای كه من و خانواده‌ام با آنها و در كنار آنها زندگی می‌كنیم و با جان ودل از یكایكشان نگهداری مینمائیم كه برای علاقمندان و هنرجویان مورد استفاده است.

ناگفته نماند برای اینكه آثار نفیس گردآوری شده كه بالغ بر ۳۰۰ اثر خطی و هنرهای دستی میباشد برای همیشه در این شهر حفظ گردد، این گنجینه و همچنین خانه اجدادی را كه از شاهكارهای هنر معماری اصیل ایرانی است طی سه مرحله به سازمان میراث فرهنگی و موزه قزوین اهدا نمودم.

هم اكنون دارای سه فرزند یك دختر و دو پسر هستم كه هر سه آنها ضمن تحصیلات دانشگاهی از هنر خوشنویسی بهره وافی برده‌اند. ناگفته نماند ، موفقیت و پیشرفت هر هنرمند در زندگی بستگی به همكاری و همیاری خانواده بخصوص همسرش دارد و من از این جهت مرهون و مدیون همسرم خانم فاطمه جوادی كه خود از فرهنگیان با سابقه است، میباشم كه با فداكاری و تحمل مشكلات موجبات پیشرفت و موفقیت من در زندگی را فراهم نموده است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.