صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/08/19
 
 
 
نام و شهرت : آذر اندامی
تحصيلات :  پزشك
کتب :
تحقيقات : چند طرح پژوهشی درباره باكتریولوژی و عفونتی های بیمارستانی در بیمارستان های تهران انجام داد و نتیجه تلاش را طی مقالاتی در مجلات علمی ـ پژوهشی به چاپ رساند
زمينه فعاليت : باكتري شناس
سوابق کاري : بانوی ونوسی ایران كه سال های بودنش در زمین ، حكایت سخت كوشی ، عطوفت و عشقی مكرر است . در شانزدهم آذرماه سال 1305 در خانه ی شماره چهارده كوچه ی بلورچیان در محله ساغریسازان رشت ، كودكی به دنیا آمد كه بعد از سه فرزند پسر ، چهارمین پیام شادی و شور زندگی را با خود به ارمغان آورد . سال هایی كه بوی پیراهن مادر و دستان بزرگ و اطمینان بخش پدر را می داد زود گذشت و آذر باید به مدرسه می رفت . دورة شش ساله ابتدایی را در طی پنج سال در مدرسه « بانوان » گذراند و در شهریور ماه سال 1319 آماده رفتن به دبیرستان شد .

دورة متوسطه را در دبیرستان « فروغ » گذراند ، در همین دوران بود كه پدر به ناچار خانواده را ترك گفت و مادر در تأمین هزینه های زندگی و تحصیل فرزندان ، تنها ماند . شكوه ای بر لبش نبود . تمام وقتش را صرف خیاطی
می كرد تا نبود پدر در خانه احساس نشود . آذر هم به مادر در خیاطی كمك می كرد و با تدریس خصوصی به شاگردان سعی می كرد باری از شانه های خسته اما همیشه صبور مادر بر دارد .
آذر تمایل به تحصیل رشته ی طبیعی در یكی از دبیرستان های رشت داشت اما پدر او را واداشت تا به دانشسرای مقدماتی برود و این نه از سر خودخواهی بود بلكه در آن آشفته بازار سیاست آن روزگار بهترین كاری بود كه پدری نگران می توانست برای دخترش انجام دهد. او در مهر ماه سال 1322 به دانشسرا رفت و بعد از دو سال یعنی در خرداد ماه سال 1324 دوران تحصیل دانشسرا را به پایان برد و این در حالی بود كه هنوز سنش برای خدمت دولتی كافی نبود . بنابراین او با اشتیاقی كه به آموزگاری داشت ، پذیرفت كه به مدت یك سال رایگان در یكی از دبیرستان های رشت تدریس كند و از شهریور ماه سال 1325 به طور رسمی آغاز به كار معلمی كرد و با 960 ریال حقوق ماهیانه آموزگار كلاس ششم دبستان « ژاله » شد و البته وظیفه ی ناظمی مدرسه نیز بر عهده ی او بود.
آذر در آزمون ورودی رشته ی پزشكی شركت نموده و در مهر ماه سال 1331 در سال اول دانشكده ی پزشكی مشغول تحصیل شد ، و این موفقیت برای آذر كه دیپلم دانشسرا بود ، عالی بود. در زمان تحصیل به آموزگاری در یكی از دبستان های جنوب شهر تهران نیز مشغول بود ، زیرا برای تأمین هزینه های تحصیل بدان نیاز داشت. در سال آخر پزشكی بود كه اندامی باید به یكی از این دو كار می پرداخت و به صورت موقت از آموزگاری فاصله گرفت ، با همة مرارت ها و دشواری ها دورة هفت سالة پزشكی را در خرداد ماه سال 1337 با موفقیت به پایان برد. او دو سال بعد از دریافت دانشنامة پزشكی ، یعنی در سال 1339 با دكتر منصور خلعتبری كارشناس پزشك قانونی ازدواج كرد و از این پس پذیرای مسئولیت های بزرگ دیگری نیز شد . حاصل این پیوند استوار سه فرزند ( دو دختر و یك پسر ) است كه دخترانش « آذر میدخت » فارغ التحصیل دكترای ژئوفیزیك از فرانسه كه در حال حاضر نویسنده و خبرنگار مجلات علمی این كشور می باشد است و میترا پرستار و متخصص اتاق عمل در پاریس است و پسرش آرش كه فرزند آخر اوست تحصیل كرده ی رشته مهندسی معمار از پاریس می باشد .
اندامی از معدود كسانی بود كه هرچه بیشتر می دانست ، بیشتر می فهمید كه چیزهای زیادی هست كه نمی داند و تلاش همیشگی او و پویایی و حركت زندگی اش حاكی از این ادعاست . او بیشتر شب ها و روزهای تعطیل را در بیمارستان می ماند و حتی نگهبانی پزشكان دیگر را نیز بر عهده می گرفت تا تجربه بیشتری به دست بیاورد و بعد از دو سال تلاش ، گواهی كارورزی ( كاردانی ) بخش زنان و مامایی را به دست آورد . او پس از اتمام دورة تخصص ، از اداره فرهنگ به وزارت بهداری آن زمان منتقل شد و در انستیتو پاستور ایران با سمت دستیار آزمایشگاه در بخش واكسن سازی میكروسكوپی كارش را آغاز كرد.
دكتر اندامی از فروردین ماه 1340 ، با سمت « رئیس آزمایشگاه میكروب شناسی و تهیه واكسن های میكروبی » به كارش ادامه داد .
در سال های 1342 تا 1345 بیماری « شبه وبای التور » برای چندین بار در منطقه شیوع پیدا كرد و در آن شرایط هولناك تنها را پیشگیری تزریق واكسن وبا قبل از ابتلا به بیماری بود و در آن زمان تنها مركز تهیه واكسن در ایران انستیتو پاستور بود كه تمام امكانات در اختیار آزمایشگاه میكروب شناسی قرار گرفت و كاركنان مركز با ریاست دكتر اندامی شروع به كار كردند و سرانجام توانست واكسن وبای التور را بسازد و از بروز فجایع هولناك و دردآور جلوگیری كند . این واكسن به كشورهای همسایه هم فرستاده شد و افتخاری بود كه به عین زحمات شبانه روزی دكتر آذر اندامی نصیب سرزمین ما شد .
دكتر اندامی با استفاده از بورس تحصیلی انستیتو پاستور ، برای مطالعات علمی بیشتر عازم فرانسه شد و پس از یك سال كا رو تحقیق در انستیتو پاستور پاریس در سال 1346 ( 25 آوریل 1967 میلادی ) گواهی نامه تخصصی در رشته باكتریولوژی دریافت كرد ، چند طرح پژوهشی درباره باكتریولوژی و عفونتی های بیمارستانی در بیمارستان های تهران انجام داد و نتیجه تلاش را طی مقالاتی در مجلات علمی ـ پژوهشی به چاپ رساند . ( در سال 1351 با توجه به شایستگی علمی و اداری به پیشنهاد ریاست انستیتو پاستور به سمت « رئیس بخش واكسن سازی و تهیه واكسن های میكروبی » منصوب شد و تا زمان بازنشستگی در این مقام باقی ماند . در سال 1353 از دانشگاه تهران گواهینامه تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی و پروانة كار در رشته آزمایشگاهی را دریافت كرد . دكتر اندامی بارها برای مطالعه و پژوهش در زمینه باكتری های روده ای و باكتریوفاژها و سرم شناسی و شركت در كنفرانس میكروب شناسی كه در بروكسل تشكیل می یافت از سوی مسئولان انستیتو پاستور به فرانسه و بلژیك اعزام شد . او در پانزدهم مهرماه سال 1357 از خدمت دولتی بازنشسته شد ولی تا آخرین توان سرگرم خدمت به مردم ایران زمین بود . او پس از بازنشستگی ، مدت 3 سال ریاست آزمایشگاه بیمارستان « بامیر » را به عهده داشت و در سال های آخر عمرش در خیابان حسام السلطنه در جنوب تهران ، به معالجه ی بیماری های زنان و زایمان در مطب مشترك خود با همسرش
می پرداخت . در همین سال ها بود كه بیماری در جسمش رخنه كرد و او نگرانی و دردش را از دیگران پنهان كرد تا این كه یك روز در مطب در حال معاینه تعادلش را از دست داد . برای مداوا تصمیم گرفته شد كه ایشان را به خارج اعزام كنند اما مقدمات و مراحل كار آن قدر به طول انجامید كه دیگر فایده ای نداشت. او در بیست و هشتم مرداد ماه سال 1363 در سن 58 سالگی در اثر آمبولی ریه كه از عوارض بیماری تومور مغزی اش بود به دیار باقی شتافت . جسمش در گور 6 ردیف 36 قطعه 18 گورستان بهشت زهرا مدفون است و حكایت زندگی پرفراز و نشیب بانویی پرتلاش و خستگی ناپذیر و از جنس پویایی و تحرك و زندگی در این جا به پایان می رسد .
اتحادیه بین المللی نجوم IAU ( International Astronomical Uion ) از سال 1919 میلادی وظیفه نامگذاری های جدید در منظومه شمسی را بر عهده دارد . حتی با بزرگترین تلسكوپ ها هم نمی توان عوارض سطح زهره را از زمین دید . ماهواره اكتشافی ماژلان در سال 1990 اقدام به نقشه برداری سطح سیاره ونوس كرد و 84 % از سطح سیاره را بررسی كرد . با هماهنگی و تأیید در این نام گذاری برای حفره هایی با قطر كمتر از بیست كیلومتر اسامی عام مؤنث به صورت موقتی به كار گرفته شد ، علاوه بر آن نام حفره هایی با قطر بیش تر از بیست كیلومتر به صورت اسامی دایمی در نظر گرفته شد . با تلاش های دختر بزرگتر آذر میدخت و به پیشنهاد آژانس فضایی اروپا حفره ای به قطر 30 كیلومتر و طول جغرافیایی ΄55 , ˚26 و عرض جغرافیایی ΄45 ,˚17 از ونوس كه دارای قله ای مركزی است به نام « اندامی » نام گذاری شد و در تاریخ 25 اوت 1992 میلادی نام دكتر آذر اندامی كه در شهر رشت به دنیا آمد در ونوس جاودانه شد .

هم اینك بخش واكسن های باكتریال انستیتو پاستور ایران به نام دكتر آذر اندامی است و نیز با تصویب شورای شهر رشت یك خیابان سی و دو متری به نام این بانوی فرهیخته آراسته است و نیز انتشار یك سری تمبر پستی با این عنوان در دست كار بود . روحش شاد
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.