صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/09/29
 
 
 
نام و شهرت : ميرزا سعيد سلماسي
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : روزنامه نگار و مبارز
سوابق کاري :
ميرزا سعيد سلماسي در سال 1265 شمسي در سلماس متولد شد. در سال 1285 شمسي اولين مدرسه به سبك نوين با نام سعيديه در ديلمقان (سلماس كنوني) به همت وي احداث گرديد. وي اولين چاپخانه سربي را به آذربايجان آورد و در تبريز داير نمود . خدمات اين چاپخانه به فرهنگ آذربايجان و مبارزات سياسي آذربايجانيان غير قابل انكار است و در عمر اندك خويش توانست با چاپ روزنامه ها و كتب مفيد در بعد فرهنگي مبارزات مردم آذربايجان گام بردارد.
ميرزا سعيد در سال 1287 شمسي در نبرد مشروطه خواهان و ضد انقلابيون در اطراف خوي جان باخت.
خبر كشته شدن ميرزا سعيد انعكاس زيادي در بين آزاديخواهان داخل و خارج از كشور داشت؛ به عنوان نمونه محمد امين رسول زاده، خبرنگار روزنامه ترقي چاپ باكو ، اين رخداد را چنين گزارش كرد:
«آن جوان بي همتا در راه وطن نه تنها مطبعه اش بلكه جانش را نيز فدا كرد. قلمش را شكستند چاپخانه را ويران كردند اما گرفتن غيرت و همتش از وي ناممكن بود. براي قلم [كردن] بازوي آنهايي كه قلمش را شكستند شمشير برگرفت و تفنگ برداشت. دريافت كه براي آزادانه قلم زدن ابتدا بايد بسيار شمشير زد و تيراندازي كرد. سعيد در راه جانبازي چنان پاي فشرد كه به درجه شهادت در ميدان حريت نايل شد. سعيد مُرد. اما باور كنيد كه سعيدها نمي ميرند. در جريان صحبتي كه با يك جوان ايراني همسرشت اين مجمع همت و غيرت داشتم سخن به مطبعه شهيد حريت ، مرحوم سعيد ، كشيد. مصاحبم آهي سوزناك از دل برآورد و گفت: ما هميشه به سعيد مي گفتيم كه از اين مطبعه نور مدنيت برخواسته سراسر ايران را فرا خواهد گرفت؛ اما حروف همان مطبعه را ذوب كرده گلوله ريختند و بر سينه هاي ياران ما زدند.»

منبع: تاريخ ده هزارساله سلماس و غرب آذربايجان- دكتر توحيد ملك زاده
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.