صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/06
 
   
نام و شهرت : ركن الدين سجاسي
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : ابوالغنايم، شيخ ركن‌الدين سجاسي از مشهورترين عارفان نيمه اول قرن هفتم هجري قمري است. وي در زمان اميرمسعود شاه خسروي در قرن هفتم (سبعه ثمانيه مجلسي) از طوايف جلال‌الدين عبدالوفاء سجاسي و قوام الدين و كمال‌الدين سجاسي بوده است كه كمال‌الدين سجاسي را كمان خنجري مي‌گفتند. پدر ركن‌الدين سجاسي جلال‌الدوله حسن وزير المسترشد بالله ابومنصور الفضل بن احمد خليفه عباسي بود، و شرف‌الدوله نايب پدر در امور هارون الرشيد بوده است.
حمدالله مستوفي در «نزهة‌القلوب» مي‌نويسد: سجاس و سهرورد در آغاز دو شهر بوده كه در فترت مغول خراب شد، اكنون به هريك به قدر ديمي مانده است.» زين‌العابدين شيرواني هم در «بستان السياحه» و نيز در «حدائق السياحه» درباره سجاس چنين گفته است: «در قديم الايام شهري كوچك بوده از بلاد آذربايجان و روايتي از عراق عجم كه در فترت مغول خراب شده است، اكنون قريه‌اي است و ركن‌الدين كه از مشايخ سلسله صفي‌الدين اردبيل است از آن جا ظهور نموده است.»
شيخ ركن‌الدين سجاس مراد و مرشد شمس‌الدين، محمدبن علي‌بن ملك داد تبريزي بود چنانچه مو لف «روضات الجنات» مي‌نويسد:شيخ ابوبكر بن (سله‌باف) پيرشيخ شمس‌الدين تبريزي است. حضرت شمس‌ تبريزي مدت مديد ملامت شيخ ابوبكر سله باف نمود. بعد از كسب اجازه از او سياحت مي‌كرد و محبوب و مطلوب خود را مي‌جست تا به خدمت شيخ‌المشايخ ركن‌الدين سجاسي رسيد.» روزي ركن‌الدين سجاسي شمس‌الدين را گفت: «ترا مي‌بايد رفت و در رم سوخته‌اي است، آتش در وي مي‌بايد زد»
از مريدان و تربيت يافتگان ديگر شيخ‌ ركن‌الدين سجاسي، شيخ اوحدالدين كرماني و شيخ شهاب‌الدين اهري است كه در ترجمه احوال در كتاب دانشمندان آذربايجان آمده است. «شيخ شهاب‌الدين محمود اهري از مشايخ تبار آذربايجان و از ارادات ايشان، ركن‌الدين سجاس است. در مدرسه سرخاب تبريز رفته و منظور نظر وي شده است، پس از عقد نكاح دختر وي خديجه سلطان از طرف آن بزرگوار (شيخ ركن‌الدين سجاس) به قصبه اهر رفته و تا آخر عمر به هدايت و ارث مردم مشغول بوده و به درجه قطب عرفان نائل گشته و در همان قصبه وفات نموده است.
مولانا شهاب‌الدين سجاس برادر ركن‌الدين سجاسي بوده كه مريداني از جمله: شيخ شجاع‌‌الدين تبريز پيرو مرشد زاهد گيلاني، شيخ اوحدالدين كرماني، شيخ اصيل الدين محمد شيرازي، ابن الجوزي (مريد ركن‌الدين سجاسي) و عزالدين مرودبن محمدبن معين‌الدين محمود ذهبي شيرازي مشهور به زركوب و شيخ‌ شهاب‌اله آقاي محمدنوربخش صاحب كتاب سلسله الذهب و سلسله الاولياء داشته است. وي در تذكره اين كتاب چنين بيان مي‌كند: «ركن‌الدين السجاس كان من اكابر الاولياء و المرشيدين و متكلمات و الرياضيات و المشاهدات و المعانيات وله زعامت احكام الشريعه و آداب الطريقه و هوشان كبير: ركن‌الدين سجاس قدس سره از بزرگان اولياء خدا و مرشدان و از بزرگان احوال مكاتبات بي‌هدايت كشفيات، با سختي‌ها و مشاهده‌هاي غيرعادي و معانيات بود. وي داراي رهبري در احكام دين و آداب طريقت فقه اسلامي و مقامي بلند بود كه منزلت و شان بسيار داشت. ابوالغنايم ركن‌الدين سجاسي داراي نوشته‌ها مانده است. نوشته‌هاي كوتاه و پراكنده و رباعيها و قطعاتي نيز از او در حواشي كتب عارفان ديده مي‌شود و از جمله آثار ايشان مقاله مناظره عبدالوفاء و سجاس در مورد عرفان، ظاهرا ميكروفيلم آن بنا به نقل از «كتاب تاريخ پيدايش تصوف و عرفان» در كتابخانه مركزي دانشگاه تهران موجود مي‌باشد. البته گروهي هم معتقدند كه در زمان مغول آثار او و از جمله اين اثر نيز از بين رفته است. از اشعار فارسي او نيز دو رباعي نقل شده است.
مردان خدا ميل به هستي نكنند خودبيني و خويشتن پرستي نكنند
آنجا كه مجردان حق مي‌نوشند خم خانه تهي كنند و مستي نكنند
*********
غواصي كن، گرت گهر مي‌يابد غواصي را چهار هنر مي‌بايد
سررشته به دست يار و جان بر كف دوست دم نازدن و قدم زسر مي‌بايد

مؤلف «تاريخ عرفا و حكماي زنجان» از «شيرازنامه» چنين نقل كرده است كه «بعد از وفات شيخ روز بهان تبلي، عزالدين مردود زركوب براي اولين مرتبه به سفر حجاز رفت و در آن سفر او را به خدمت شيخ اوحدالدين كرماني و ركن‌الدين سجاس موافقت و مواخات عظيم دست داد. چون وفات شيخ روزبهان در محرم سال 606 بوده است، شيخ ركن‌الدين در اين سال در قيد حيات بوده است و وفات وي بعد از اين سال بوده است .
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.