صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/09/29
 
 
 
نام و شهرت : باقر حبيب پيران
تحصيلات :  فوق ديپلم فيلمبرداري و ليسانس ادبيات
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : تلويزيون و سينما
سوابق کاري : باقر حبيب پيران در سال 1340 شمسي در يكي از محله هاي قديمي اروميه متولد شد. در سال 1359 از دبيرستان امام خميني اين شهر ديپلم تجربي گرفت و در دي ماه 1360 در صدا و سيماي مركز آذربايجان غربي به عنوان متصدي صدا مشغول به كار شد و همزمان با آن در كلاسهاي انجمن سينماي جوان كه آن سال براي اولين بار بعد از انقلاب تحت عنوان كانون سينماگران آماتور تشكيل شده بود شركت كرد. پيشقدم و بنيانگذار اين كانون حسن محمد زاده بود كه چند سالي مي شد از خارج به ايران برگشته بود. پيران پس از گذراندن دو ترم در آنجا ، با الفباي فيلمسازي آشنا شد و اولين كاري كه در آن كانون با همكاري ساير هنرجويان توليد كردند فيلمبرداري از مراسم عاشورا در اروميه بود كه آن برنامه سالها بعد تدوين و صداگذاري شد.
در سال 1361 پيران در آزمون ورودي دانشكده صدا و سيما در رشته كارداني فيلمبرداري پذيرفته شد و پس از اتمام اين دوره، مجدداً به صدا و سيماي اروميه برگشته و به عنوان تصويربردار گزارشهاي خبري، در واحد خبر مشغول به كار شد. تجربه فيلمسازي را با ساخت فيلمي مستند با موضوع اصلاح ژنتيكي گندم آغاز كرد كه اين فيلم آغاز درخشاني براي پيران بود؛ چراكه مورد استقبال سازمان صدا و سيما قرار گرفته و از شبكه هاي سراسري يك و دو سيما پخش شد. اين تجربه شيرين باعث شد كه انگيزه او براي ورود به عرصه فيلمسازي، بيشتر شود به طوري كه تا سال 1372 ، چندين فيلم مستند ساخت و از آن به بعد وارد عرصه سينما شد. مرحله سوم زندگي هنري پيران ساخت سريالهاي تلويزيوني بود كه اين كار را از سال 1379 با ساخت سريال آتا شروع كرد.

فعاليتهاي هنري پيران بدين شرح است:

مستند:
1- اصلاح ژنتيكي گندم
2- پيوند حيات
3- از سرچشمه تا دريا
4- اين سوي آرارات
5- سير و سفر
6- قره كليسا
7- آبخيز داري
8- مرواريد سبز


فيلم داستاني:
1- صبح روز رهايي
2- ياوران
3- سرگشته


كارهاي سينمايي:
1- مدير فيلمبرداري فيلم ساز و ستاره ساخته محرم زينالزاده
2- برنامه ريز و بازنويس فيلمنامه و نيز يكي از تهيه كنندگان فيلم ديدار در فلق كه اين فيلم به دلايلي اكران نشد.
3- نويسنده فيلمنامه زن شرقي به كارگرداني رامبد لطفي

سريال:
1- آتا
2- باجناقلار
3- آيريليق

باقر پيران در طي سالهاي فعاليت هنري خود افتخاراتي چند را در كارنامه خود ثبت كرده است كه از آن جمله اند:
1- دريافت لوح تقدير از جشنواره جهاد روستا در سال 1376 براي فيلم مستند داستاني مرواريد سبز
2- هنرمند برتر استان آذربايجان غربي در سال 1377 و دريافت لوح از سوي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان
3- دريافت لوح تقدير از سيزدهمين جشنواره توليدات مراكز صدا و سيما در سال 1384 به خاطر انتخاب شدن به عنوان هنرمند برتر استان
4- دريافت جايزه بهترين نويسندگي، بهترين كارگرداني و بهترين تدوين در چهاردهمين جشنواره توليدات مراكز در سال 1385 براي سريال باجناقها. اين سريال در ساير بخشهاي اين جشنواره نيز هشت جايزه را علاوه بر اين جوايز دريافت كرد.
5- و اما تله فيلم «ايكي سلطان» موفق ترين و آخرين كار پيران تا كنون است و او با ساخت اين فيلم توانست جايزه بهترين نويسندگي، بهترين كارگرداني، بهترين تدوين و بهترين طراحي صحنه پانزدهمين جشنواره توليدات مراكز در سال 1386 را از آن خود كند؛ ضمن اينكه اين فيلم، ده جايزه ديگر را نيز در بخشهاي ساير اين جشنواره دريافت نمود.


    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.