صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/10
 
   
نام و شهرت : شیخ هادی / محمد هادی هادوی بیرجندی
تحصيلات :  
کتب : گبستان‌الناظر" یا "بستان‌الناظرین" به سبک "کشکول" شیخ بهائی؛ "آئین سخنوری"؛ ترجمه"ادب‌الکبیر" یا "درالیتیمیه" ابن مقفع؛ ترجمه "نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر؛ یا "عهدنامه مالک اشتر"؛ "دیوان" شعر؛ "مائده محمّدیه" ، شعر.
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : محمّدهادی ، فقیه و شاعر قرن سیزدهم و چهاردهم . در 1277 در بیرجند به دنیا آمد. نیاکان او اصفهانی بودند و پیش از فتنة محمود افغان (1135) و یا هنگام آن از اصفهان به بیرجند کوچیدند. پدرش ، ملاّ محمد حسین (متوفی 1307) از شاگردان شیخ مرتضی انصاری (متوفی 1281) و از مشاهیر علما و زاهدان بیرجند به شمار رفته و صاحب تألیفاتی در فقه و اصول است.مقدمات و سطوح اولیه را در نزد پسرعمویش در مدرسهٔ معصومیهٔ بیرجند فرا گرفت. آن‌گاه به قصد اقامت به مشهد رفت. او درمحضر پدرش و آقا سید محمدباقر گلپایگانی و ملا محمدرضا بروغنی سبزواری ، استاد حکمت ، تلمذ نمود و از محضر حاج میرزا حبیب خراسانی و شیخ محمدحسن کرمانی نیز استفاده نمود. در ۱۲۹۹ق به عراق رفت و در سامرا از محضر میرزای شیرازی و در نجف از محضر آخوند خراسانی و آیت‌الله رشتی کسب مراتب عالیه علمی نمود.وی از میرزا حسن محدث نوری به دریافت اجازه روایت و از آخوند خراسانی به دریافت اجازه‌اجتهاد نایل گشت. سپس به ایران بازگشت بنا به خواهش بزرگانی چون حاج میرزا حبیب خراسانی و حاج شیخ حسنعلی اصفهانی مدتی در مشهد ماند ، سپس به بیرجند رفت و تا آخر عمر به تربیت و ارشاد معنوی مردم مشغول شد. وی در دورهٔ اول مجلس شوراء ملی از طرف آخوند خراسانی به عنوان مجتهد طراز اول معرفی گردید ، ولی وی نپذیرفت و عهده‌دار ریاست انجمن ولایتی گردید.
وی علاوه بر مراتب علمی و فقهی ، ادیب و شاعر بود. در شعر «هادی » تخلّص می کرد و از مترسّلان زمان خود به شمار می رفت . وی در 1326 ش در بیرجند درگذشت .
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.