صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/10
 
   
نام و شهرت : ابن حسام خوسفی
تحصيلات :  
کتب : از ابن حسام سه اثر ارزشمند به‏نام «ديوان شعر»، «خاوران‌نامه» و «نثراللالى» باقى مانده است. ديوان شعر ابن حسام در سال ۱۳۶۶ به كوشش در خور تقدير آقايان احمد احمدى بيرجندى و محمد تقى سالك و با هزينه اداره كل حج و اوقاف وامور خيريه استان خراسان چاپ و منتشر گرديده است. اين ديوان شامل ۱۰۸۴۴ بيت شعر و در مدح خاندان حضرت محمد(ص) است. خاوران‌نامه كه به سبك شاهنامه سروده شده شامل ۲۲۵۰۰ بيت شعر است كه در وصف دلاوری‌هاى حضرت على و ياران آن حضرت به رشته نظم درآمده است. اين منظومه متأسفانه تاكنون چاپ نشده است. چندنسخه خطى از اين كتاب در موزه‏هاى بريتانيا و كتابخانه آستان قدس رضوى يافت می‏شود. خاوران‌نامه براساس گفته شاعر در سال ۸۰۵ (۸۳۰شمسى) به زيور نظم درآمده است. خاورنامه یا خاوران نامه شامل 22500 بیت اثر طبع ابن حسام است که آن را به تقلید شاهنامهء فردوسی‏ دربارهء دلاوریها و جنگهای حضرت علی ع در خاور زمین سروده است.
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : محمد فرزند حسام الدين حسن، معروف به ابن حسام، شاعر، عارف، فقيه وانديشمند قرن هشتم و نهم هجرى است. تولد ابن حسام را سال‌هاى ۷۸۲ و يا ۷۸۳ هجرى (۷۶۰ شمسى) دانسته‏اند.دیوان او شامل اشعاری در قالب‌های قصیده، ترجیع‌بند، مسمط و ترکیب‌بند است. او در قصیده از انوری، ظهیر فاریابی، خاقانی شروانی و سلمان ساوجی تأثیر گرفته است. از مهم‌ترین آثار ابن حسام خاوران‌نامه است كه به تقليد از شاهنامه فردوسی سروده شده است.
بيشتر تذكره‌نويسان ابن حسام را شاعرى صاحب فضل و او را مردى وارسته و قانع كه روزها از صبح تا شام به كار كشاورزى اشتغال داشته و ضمناً اشعار خود را در همين مواقع يادداشت می‏كرده، دانسته‌اند. ابن حسام از علو طبع و اتكال به خداوند غافل نبوده و كمبودهاى زندگى مادى را بر سرافرازى معنوى ترجيح داده است.
ابن حسام بر اثر اعتقاد راسخى كه به ولايت اهل بيت(ع) و دوستى پيامبر اسلام(ص) داشته، پيوسته به مدح و منقبت آنان پرداخته و به راستى قدرت شاعرى خود را در اين موارد به خوبى نشان داده است.
ابن حسام در انواع شعر هنرنمائى و طبع‌آزمائى كرده است. وى با خلق مضامين و كلمات خوش‌آهنگ و نشاندن آنها در جاى مناسب به توصيف آسمان و صور كواكب و صحنه‏‌هاى طلوع و غروب آفتاب و مناظر طبيعت به وجه اعجاب‌انگيزى پرداخته است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.