صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/10
 
   
نام و شهرت : عبدالعلی بیرجندی
تحصيلات :  
کتب : از جمله این آثار می‌توان به کتاب "مسالک و ممالک" یا "عجایب بلاد" ، "تحفة الحاتمیه" در اسطرلاب ، رساله "تشریح در پرگار" ، رساله در ابعاد و اجرام که موضوع آن بحث در بعدهای ستارگان از مرکز عالم و مقدار جرم آنها می‌باشد و همچنین رساله‌ای در تقویم ، اشاره کرد. علاوه بر این ، او به شرح کتابهای متعددی پرداخت. نمونه‌ای از شرحها شامل شرح کتابهای "الفوائد البهائیة فی الحساب" اثر "عمادالدین عبدا... بغدادی" ، "تذکرةالنصیریة فی الهیئة" ، "بیست باب" و "تحریر محسبطی" از "خواجه نصیرالدین طوسی" ، "شمسیة فی الحساب" اثر "حسن بن محمد نیشابوری" ، "المخلص فی الهیئة" تألیف "محمد چغمینی خوارزمی" و "زیج جدید سلطانی" ، می‌باشندعلاوه بر تألیف کتب متعدد در علوم ریاضیات، نجوم و فقه حنفی که تعداد آن به بیش از بیست عنوان کتاب می‌رسد؛
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : علامه عبدالعلی بیرجندی حنفی: تولد نامعلوم , وفات ۹۳۴ هجری قمری), ریاضیدان و ستاره شناس مشهور سده‌های نهم و دهم هجری قمری بود. نام کامل وی نظام الدین عبدالعلی بن محمدبن حسین است و او را با القاب فاضل بیرجندی و محقق بیرجندی نیز نامیده‌اند.
عبدالعلی بیرجندی از محضر استادان بزرگی بهره برد. علم حدیث را نزد غیاث‌الدین جمشید کاشانی, فنون حکمی را نزد منصوربن معین الدین کاشی ، همکار غیاث الدین جمشید کاشانی ، و سایر علوم را نزد کمال الدین قنوی آموخت . ملا مسعود شروانی و سیف الدین تفتازانی نیز از استادان او به شمار می‌روند. فقیه، ریاضیدان و منجم بزرگ اواخر قرن نهم و اوایل قرن دهم است که در سنة 934 هجری قمری وفات یافت.وی از دانشمندان تراز اول و صاحبنظر عصر خود بود. او جامع اصنماف علوم محسوس و معقول و حاوی انواع مسائل فروع و اصول بود و در علم نجوم و حکمیات بی مثل و بدل می‌باشد.
بغیر از تالیفات زیادی وی می‌توان به کشف یک ستاره و استخراج تقویم هشتاد ساله اشاره نمود.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.