صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/12
 
   
نام و شهرت : محمد علي رياضي يزدي علمي
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : سید محمدعلى ریاضى یزدى متخلص به «ریاضى»، فرزند سید ابراهیم یزدى، تحصیلات ابتدایى را در یزد به پایان رسانید. سپس به تحصیلات علوم دینیه پرداخت. در هفده سالگى به اصفهان سفر نمود و بعد از یك سال توقف در اصفهان در امتحانات سیكل اول موفق شده و پس از آن وارد خدمت نظام گردید. بعد از اتمام دوره خدمت نظامش به تهران مسافرت نمود و در امتحانات سیكل دوم شركت كرد و وارد دانشكده‏ى معقول و منقول گردید. پس از اخذ لیسانس و گذراندن دوره‏ى علوم تربیتى در دانشكده‏ى الهیات و دانشسراى عالى در دانشکه پزشکی استخدام و صاحب جمع اموال این دانشكده‏ مى‏شود.
وى در مدایح و مناقب آل عصمت و در سرودن انواع شعر از قصیده و غزل استاد بوده است، اما بیشتر به مثنوى تمایل داشت است. در محافل ادبى و مذهبى به «شاعر آل‏الله» معروف بوده است و ملک الشعرای آستان حضرت معصومه سلام الله عليها بوده است.
وی در سال‏هاى 1352 تا 1357 در جلسات انجمن ادبى گوهر شركت مى‏جست و اشعار خود را مى‏خواند كه بیشتر آنها را مجله‏ى «گوهر» به چاپ رسیده است. نمونه اشعار وى در نگین سخن آمده است.
از اشعار وى در كتیبه‏ها و درهاى بقعه‏هاى متبركه و مساجد و كتابخانه‏ها استفاده شده است. حدود پنج هزار بیت از اشعار او جمع‏آورى شده است.ریاضى یزدى در سن هفتاد و دو سالگى در سال 1362 شمسی درگذشت و در ابن‏بابویه به خاك سپرده شد .
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.