صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/02/30
 
   
نام و شهرت : آخوند ملا محمّد جعفر کرباسی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : مشهور به آخوند کرباسی (متوفی سال 1150هجری - دوره افشاریه) فرزند محمد طاهر از عالمان دینی یزد در سده 12 قمری بود. وی در سال 1080 قمری در محله حوض کرباس هرات دیده به جهان گشود . ایشان به منظور تحصیل علوم دینی به اصفهان رفت و از محضر استادان بزرگی چون ؛ ملا محمد باقر مجلسی ، شیخ حرّ عاملی و ملا فاضل سراب بن عبدالفتاح تنکابنی بهره برد و از آنان روایت می کرد.
وی پس از کسب مهارت در علوم عقلی و نقلی ، به تحصیل معارف تصوف روی آورد . اسماعیل بن محمد خواجوئی از شاگردان او در درایه و رجال بود. همچنین محمد بن علی بن عبدالنبی مقابی بحرانی از ایشان روایت می کرد.
آخوند کرباسی همزمان با فتنه افغان به یزد هجرت کرد و این شهر را مسکن دائمی خویش قرار داد و در محله شاه ابوالقاسم در مسجدی که به نام وی شهرت داشت به اقامه جماعت و برپائی مجالس وعظ می پرداخت.
آخوند کرباسی از علمای بزرگ و پرهیزگار عصر خویش بود . او زاهدانه می زیست و از راه بافت و فروش کرباس روزگار می گذرانید. ایشان انسانی وارسته ، فرهیخته ، فقیه محقق ، جامع علوم عقلی و نقلی ، محدثی اخباری و عارفی نامدار بود و در میان مردم دارای محبوبیتی خاص بوده و همه او را به نام "آخوند کرباسی" می شناختند. کراماتی از ایشان در برخی منابع ذکر شده است .
آثار قلمی آخوند کرباسی
الطباشیر ، اکلیل المنهج ، فوائد الاخبار ، نوادر الاخبار ، گوهر مراد ، الرسالة الرضاعیه ، معرفة السلوک ، مسائل ایادی سبا و حاشیه بر کفایة المقتصد محمد باقر سبزواری. کرباسی کتاب گوهر مراد را به رسم نصیحت برای فرزند خویش «عبدالرزاق» نگاشته است.
آخوند کرباسی سرانجام در سال 1150 قمری در یزد به دیدار معبود شتافت . آرامگاه ایشان در میانه خیابان "حضرت مهدی" عجل الله تعالی فرجه الشریف در محله جوی هرهر ، روبروی پارک وحشی بافقی شهر یزد قرار دارد و تا چندی پیش به عنوان یکی از شاخصه هایی بود که مسافران تاکسی از آن برای بیان مسیر یا مقصد خود کمک می گرفتند: "سر قبر آخوند" . این مقبره هم اکنون مورد احترام و توجه مردم است .
قبور آخوند ملاجعفر کرباسی (متوفی درسال 1150هجری - دوره افشاریه) و ملاعلی اکبر زارچی متوفی درسال 1266 و ملا ابوتراب زارچی متوفی 1283 در مقبرۀ آخوند کرباسی قرار دارد.
مزار آخوند کرباسی منحصر به یک چهار طاقی نسبتاً کوچک است چهار طاقی دارای چهارصفه با قوس بیضی شکل (نیم دایره ای ) می باشد داخل صفه ضلع جنوبی 3 طاقچه تعبیه شده است . درون صفه شمالی یک در وپنجره پوشش داخلی مقبرۀ آخوند کرباسی از آجر می باشد . داخل صفه ها با گچ اندود شده است . درون صفه درضلع شرقی یک در تعبیه شده است . یک گنبد کوچک شبیه به کلاه فرنگی بر فراز مقبره دیده می شود . نمای خارجی مقبره با آجر پوشیده است . بر نمای خارجی دو سه کنج گچی دیده می شود .با توجه به فضای معماری و مصالح بکار رفته به بناهای اوایل عهد قاجاریه شباهت دارد
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.