صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/12
 
   
نام و شهرت : شیخ غلامرضا واعظ طبسی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : در ۱۳۱۳ هجری قمری در شهر طبس و در خانه اي مذهبي نوزادي ديده به جهان گشود.تحصیلات مقدماتی را در همان شهر و در سایه عالمان دینی همان دیار فراگرفت اما روح تشنه حقيقت، غلامرضا را به فراگيري دانش و كمال ترغیب می کرد و او براي رسيدن به اين هدف مقدس، درسال ۱۳۴۱هجری قمری از زادگاهش طبس به شهر مقدس قم هجرت كرد تا در جوار کریمه اهل بیت سلام الله علیها به تحصيل كمال بپردازد.
هجرت به شهر قم و زندگی در جوار حضرت معصومه سلام الله علیها باعث تحولاتی عميق در زندگاني وی شد، به گونه ای كه در كنار تحصيل علم ودانش در راه رسيدن به كمالات معنوي به تزكيه نفس پرداخت و روز به روز پله هاي ترقي و كمال را يكي پس از ديگري پيمود. توسل آن جناب به حضرت معصومه سلام الله علیها و كرامت كريمه اهل بيت، از یک طلبه جویای علم، خطيبي توانا ساخت.
حضرت آيه ا... مرعشي نجفي نقل كرده اند كه شیخ غلامرضا در ماه محرمي بنا بر رسم طلاب حوزه و وعاظ به قصد منبر و تبليغ به شهر اراك و از آنجا به اصفهان و سپس به شهر يزد عزيمت مي كند كه در نزديكي محلي به نام نو گنبد بخاطر گم كردن مسير متوسل به دختر موسي بن جعفر علیه الصلوة والسلام حضرت معصومه سلام الله علیها مي شود و مورد لطف و عنايت آن بانوي بزرگوار قرار مي گيرد. از اين زمان است كه آنچنان تحولي درمنبر وقدرت بيان وی پيدا مي شود كه همگان را تحت تاثير سخن و گفتار خويش قرار مي دهد.
تسلط و تسلسل در سخن گفتن از امتيازات ايشان بود بطوريكه مؤلف كتاب وفيات العلماء گويد: ايشان بسيار مسلط بود بر خطابه و سخن گفتن، كه طريقه منبر ايشان امتياز تامي داشت و ازدحام جمعيت مي شد براي منبر ايشان.
مولف كتاب آثار الحجه در مورد قدرت بيان و فن سخنوري ايشان مي گويد: جناب حاج شيخ غلامرضا طبسي از مفاخر خطبا ومعاريف وعاظ وگويندگان قرن ۱۴ هجري است كه از حوزه علميه قم برخاسته و صيت و صوتش جهان شيعه و اسلام را فراگرفته و در فصاحت كلام و ملاحت سخن و بلاغت خطابه صهبان عرب را نموده و در عصر خود شور و انقلابي ايجاد كرده كه در هر محفل و بزمي و هر كوي و ميداني و هر مجلسي و عزاخانه اي سخن از او در ميان آمده، هرشهري قدم گذارد بلوايي از مشتاقين و ولوله در مريدين خويش انداخت. غالب سفرهايش به بلاد شايان اهميت و واجد عظمت بوده مسافرت به همدانش از طريق عتبات و منابر در آن شهرستان پس از ۲۰ سال هنوز در خاطرهاست. اثبات خاتميت نبي اكرم اسلام صلی الله علیه و آله او را در روز مبعث در همدان و دعوتش از يهود و نصاري و شركت آنها با مسلمانان همداني حائز موقعيت بود ...مسافرت به طهران و مجالس آن سامانش را از عهده تحرير قلم و تقرير بيان بيرون است و تمام اين موفقيت از پايه فصاحت و بلاغت و ملاحت سخن و خطابه و ابتكارات منبري را كه پيدا نموده از اثر توجه و نظر حضرت معصومه سلام الله علیها بوده...شیخ غلامرضا واعظ طبسی به کشورهای مختلف جهان اسلام نیز سفر کرد.
واعظ شهير در پايان سفر به كشورهاي عراق وعربستان وشامات به ايران بازگشت. بازگشت وی با حوادثي در داخل ايران همزمان شد. سلطنت قاجارها منقرض گشته بود و با توطئه بريتانيا سلطنت پهلوي روي كار آمده و رضاخان حاكم مطلق العنان ايران شده بود و به عنوان مجري سياستهاي استعمار پير، دين زدايي و مخالفت با مظاهر دين و مذهب را در رأس برنامه هايش قرار داده بود.
در این زمان شيخ غلامرضا طبسي با سخنرانيهاي پرشور خود در مشهد مقدس افكار را روشن و دلها را بيدار کرد و کوشید پیام خود را به گوش همه کشور خصوصا تهران برساند.
شیخ غلامرضا واعظ طبسی وقتی برای برپایی منبر عازم تهران بود، به گونه ای مشکوک در سبزوار دارفانی را وداع گفت و به جوار رحمت حق پرکشید و پیکرش در میان بغض مردم و خشم عمال حکومت به مشهد منتقل وبا مخالفت رژیم برای به خاک سپرده شدن در جوار علی ابن موسی الرضا، در مقبره پیر پالان دوز به خاک سپرده شد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.