صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/07/28
 
 
 
نام و شهرت : محمدابراهیم جناتی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : محمّد ابراهيم جنّاتى، سال ١٣١١ در شاهرود متولد شدند. در شش سالگى به اشاره پدر به فراگيرى قرآن مجيد و ادبيات فارسى پرداخته و در يازده سالگى وارد مدرسه علميه شاهرود شد و در مدت چهار سال موفق به اتمام مقدمات و بخشی از سطح عالى شدند، وی در هجده سالگی، سطوح عاليه فقه و اصول را به ضميمه منظومه سبزوارى به پايان رسانده و به منظور گذراندن مراحل بعدى به مشهد هجرت كرده و از درس هاى اساتيد آن حوزه علمى بهره بردند.
پس از مدتى به قم رفته و با شركت در درس خارج فقه آية اللّه العظمى بروجردى و خارج اصول امام خمينى به تحصيل ادامه دادند. سپس به نجف اشرف مهاجرت نموده و بيست و پنج سال در آن مركز علمى اقامت داشتند، كه بيشتر آن صرف استفاده از محضراستادان آن حوزه علميه مانند آيات عظام شاهرودى، حكيم، شيرازى، حلّى، زنجانى و خويى گرديد .
به موازات تحصيل به تدريس رسائل و شرح لمعه و نيز تأليف روى آوردند. يازده سال در جامعة النجف كتاب هاى سطح عالى حوزه(رسائل، مكاسب و كفايه) را جمعاً در سه دوره تدريس كردند و همچنين در سال هاى آخر اقامت در نجف اشرف، در مدرسه بزرگ مرحوم آخوند خراسانى، خارج اصول تدريس مى كردند. در نجف كتاب هاى بسيارى به رشته تحرير درآوردند، از جمله تقريرات درس خارج فقه مرحوم آية اللّه العظمى شاهرودى را به صورت مجموعه اى پنج جلدى ، به جویندگان معارف فقهى عرضه كردند .
در سال ١٣٥٨ با مراجعت به ايران و اقامت در شهر قم ، همچنان كار تدريس و تأليف كتب و مقالات علمى را پى گرفتند. خارج فقه و اصول بگونه متداول در حوزه و نيز فقه، اصول، علوم قرآن و علوم حديث بگونه تطبيقى، جملگى موضوعاتى بوده اند كه همواره به تدريس آنها در قم اشتغال داشته و دارند.
وی نخستين شخصيت علمى مى باشند كه فقه، اصول، علوم حديث و علوم قرآن را در حوزه علميه قم به صورت تطبيقى، از ديدگاه بيست و دو مذهب از يكصد و سى و هشت مذهب فقهى كه در تاريخ فقه اسلامى وجود دارند (اماميه، حنفيه، مالكيه، شافعيه، حنبليه، زيديه، اباضيه، ظاهريه، اوزاعي ، ثوريه، ليثيه، راهويه، نخعيه، تميميه، طبريه، جبيريه، كلبيه، شبرميه، ابن ابى ليلى، زهريه، عيينيه و جريحيه) تدريس کرده اند. اين درس ها در مجموعه هايى گردآورى شده كه بخشى از آنها مانند فقه مقارن، منابع اجتهاد، ادوار اجتهاد، ادوار فقه و مناسك حج از ديدگاه مذاهب اسلامى چاپ شده و بخش ديگر آنها مانند علوم حديث و علوم قرآن از ديدگاه مذاهب اسلامى در مرحله چاپ قرار دارد.
تأليفات، آثار و نظرات علمى ايشان تاكنون در قالب ده ها كتاب و صدها مقاله، سخنرانى و مصاحبه در داخل و خارج كشور و به زبان هاى گوناگون منتشر شده اند.
جنّاتى تاكنون در بسيارى از همايش ها و كنگره ها، در ايران و خارج از ايران، به ايراد سخنرانى پرداخته اند. انجام مصاحبه با تعداد زيادى از روزنامه ها و مجلات داخلى و خارجى، از ديگر فعاليت هاى علمى و فرهنگى ایشان مى باشد، كه در اين سخنرانى ها و مصاحبه ها بگونه مفصل و مشروح، آراء و نظرات و فتاواى خويش را بيان فرموده اند .
به عنوان نمونه، گذشته از شهرها و دانشگاه هاى ايران، در دانشگاه بيرمنگام(همايش جايگاه عقل در متون مقدس)، دانشگاه استانبول (سمپوزيوم شناخت شيعه در گذشته و امروز)، دانشگاه دمشق(همايش فقه تطبيقى و شيوه هاى اجتهادى)، مكه و مدينه(كنگره مذاهب اسلامى و كنگره حج) و قماطيه(همايش بحث هاى اسلامى)، به ايراد سخنرانى و مقاله علمى پرداخته اند.
ايشان تاكنون مسائل مستحدثه (مسائل جديد) بسيارى را مورد پژوهش مستمر قرار داده و آنها را با توجه به شرايط زمان، مكان، عرف و نياز جامعه و بر اساس مبانى فقه اجتهادى و عناصر اصلى استنباط به بحث گرفته و در محافل علمى و مراكز فرهنگى و مطبوعات مطرح ساخته اند. همين امر ايشان را چه در نجف و چه در قم در زمره مجتهدان برجسته اى جاى داد كه با نظريات عميق خود راهگشاى پژوهشگران عرصه فقاهت بوده و هستند .
آراء و نظرات نوينى چون نقش زمان و مكان در اجتهاد، جواز تصدى منصب قضاوت توسط زنان، جواز تصدى مقام مرجعيت و همه وظايف سياسى اجتماعى توسط زنان، طهارت ذاتى مطلق انسان، حليت ذبايح اهل كتاب، جواز ميقات از ادنى الحل، جواز مجسمه سازى به عنوان فن و هنر، معين نبودن سن خاص در بلوغ دختران و نيز نظرات جديد ايشان در باره مسائلى چون موسيقى ، هنر، حجاب و . . . از جمله آثار ايشان مى باشد.
ايشان در رساله توضيح المسائل خويش كه حاوى بيش از ٣٠٠٠ مسأله مى باشد، كليه احتياطات رايج در رساله ها را كه بيش از صد مورد می باشند، با شيوه اجتهادى خويش و بر اساس عناصر اصلى استنباط تبديل به فتواى صريح كرده و در مورد هر مسأله نظر قطعى و مشخصى ارائه كرده اند و مناسك حج ايشان نيز با بيش از ١٤٠٠ مسأله بزرگترين و كامل ترين مناسك حج چاپ شده تاكنون مى باشد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.