صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/02/25
 
   
نام و شهرت : ربیع مشفق همدانی ربیع مشفق همدانی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : تولد:1291 خورشیدی / وفات:1377 خورشیدی.
نویسنده دانشور. مترجم شهیر. مدیرمجله معروف ومحبوب کاویان/ انتشار از 1322 تا1332خورشیدی.
نام استاد مشفق همدانی در تاریخ مطبوعات ایران نامی آشنا و در خور احترام است. فرهیخته ای که به عنوان یک روزنامه نگار مجرب متجاوز از نیم قرن ، عمر خویش را در عرصه پر تلاطم سیاست و ادبیات ایران صرف نمود .ربیع مشفق همدانی در فروردین 1291 خورشیدی در یک خانواده متدین یهودی در شهر همدان پا به عرصه وجود نهاد. پدرش داود کهن بازرگانی به نام ، با سواد و اهل مطالعه بود که در امر تعلیم و تربیت و دانش اندوزی فرزندانش همواره جدی و مصمم بود . ربیع مشفق همدانی تحصیلات ابتدایی را از سن پنج سالگی در مدرسه آلیانس و سیکل دوم را در دبیرستان پهلوی همدان به پایان رسانید . استعداد و اشتیاق بیش از حد وی به فراگیری علم و دانش باعث گردید دوره دوم دبیرستان را یکسال زودتر به پایان ببرد و قبل از آنکه از دبیرستان فارغ التحصیل شود اولین کار ترجمه خودش را با نام «فلسفه عشق» که مشکل ترین متون فلسفی شوپنهاور بود از فرانسه به فارسی ترجمه و در دو جلد منتشر نمود . سپس در سال 1310 جهت تحصیلات عالیه به تهران رهسپار شد .
ضمن آنکه در سن پانزده سالگی ، یکسال هم به عنوان معلم فرانسه در مدرسه آلیانس مشغول به تدریس بود به واسطه تسلط وی به زبان فرانسه در سن 19 سالگی به دبیری زبان فرانسه در مدرسه دارالفنون برگزیده شد.
مشفق همدانی در سال 1313 خورشیدی به خدمت ارتش وارد شد ، چندی بعد به عنوان یک مترجم رسماً در استخدام روزنامه ایران به سر دبیری حسینقلی مستعان قرار گرفت . و همین امر سر آغازی شد که وی به حرفه روزنامه نگاری و نویسندگی روی آورد؛ در ادامه فعالیت هایش همکاری با روزنامه های مهر و مهرگان را هم قبول نمود . مشفق همدانی برای ادامه تحصیلاتش به دانشسرای عالی دانشگاه تهران را یافت و توانست در سال 1316 لیسانس خود را در رشته فلسفه و علوم تربیتی دریافت نماید و بلافاصله به استخدام وزارت امور خارجهدر آمد . دیری نپایید به جهت شایستگی و لیاقتی که از خود در این وزارتخانه نشان داد، در حساس ترین دوران جنگ جهانی دوم به ریاست تنها خبرگزاری ایران «خبرگزاری پارس» منصوب گردید.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.