صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
   
نام و شهرت : حضرت آیت الله كفعمی خراسانی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : فرهنگي ديني
سوابق کاري : آيت‌الله كفعمي خراساني در سال 1289 ه.ق در شهر مشهد در خانواده‌ای روحانی و مذهبی و در عین حال كشاورز متولد شد. پدر وی یكی از رهبران مشروطه‌طلب بود كه هرگز مذهب را از سیاست جدا نمی‌دانست. وی قرآن را در كودكی نزد مادر و خاله خود فرا گرفت و پس از آن به تحصیل مقدمات صرف و نحو عربی در نزد پدرش مشغول شد و نوجوان بود كه به مدرسه ابدالخان رفت و زندگی طلبگی را آغاز نمود كه این دوره از زندگی‌اش را ریاضت به معنای واقعی آن گذراند بطوری كه تمام زندگیش در عبادت و مطالعه درسی و طلبگی خلاصه می‌شد. خود را از تمام نعمات مادی و همه مزایای زندگی به خاطر دست یافتن به هدف واقعی زندگیش محروم كرده بود و در واقع حیاتش عبارت بود از مجاهدت و ریاضت. شیخ محمد جوان اندك اندك به محضر عالم بزرگ ادب و فقه و اصول راه یافت و از محضر استادان بزرگی چون شیخ الجواد ادیب عالی، حاج محقق قوچانی، مرحوم شمس، آیت الله حاج شیخ كاظم دامغانی و آیت الله حاج میرزا احمد مدرس یزدی بهره‌های فراوان برد و پس از آن به نجف عزیمت نمود و در آنجا به تحصیل پرداخت. ایشان در نزد مرحوم آیت الله میرزا باقر زنجانی و آیت الله حاج سید علی نوری سطوح را به پایان رسانید و آنگاه درس خارج فقه و اصول را از محضر آیت الله حاج شیخ موسی خوانساری، آیت الله حاج میرزا حسن مشكینی و آیت الله ضیاء الدین عراقی فراگرفت تا به محضر حضرت آیت الله عظمي مرحوم آقا سید ابوالحسن اصفهانی راه یافت و در خدمت ایشان به مرحله اجتهاد رسید.
هنگامی كه آیت الله كفعمی وارد ایران شد ایران را در چنگال استعمار اسیر دید. اسلام غریب مانده بود و حتی مجالس روضه‌خوانی كه بزرگترین اجتماع مسلمین بود تعطیل شده بود. اما روحانیون و مردان اصیل بطور مخفیانه و با نگهبانی جند تن از مومنین مراسم خود را برپا مي‌كردند.
آیت الله كفعمی نیز یكی از روحانیوني بود كه به تشكیل این مجالس مخفیانه بسیار علاقه داشت و می‌كوشید هر طور شده و در هر مكانی این گونه مجالس را برپا دارد و مردم را با اسلام آشنا كند.
آیت الله كفعمی با این كه در مشهد موقعیت علمی بسیار بالایی داشت و می‌توانست در جوار حضرت ثامن‌الائمه دست به اقدامات دینی بالایی بزند اما ناخودآگاه احساس كرد به وجود او در جاهاي ديگر بيشتر نياز است لذا جهت جامه عمل پوشاندن به اهداف والایش زابل را برای ارشاد و اقامت برگزید. بدون شك در این انتخاب همان روحیه فداكاری و عشق به اسلام و شوق خدمت به مردم محروم تاثیر به سزا داشت. عاقبت وي در سال 1319 به زابل مهاجرت و در آنجا رحل اقامت گسترانید.
بعد از شش سال در سال 1325 از زابل به زاهدان مهاجرت كرد و خود را برای تبلیغات و فعالیتهای دینی آماده كرد. با توجه به این كه شیعیان زاهدان از دو قشر كارمند و كاسب بودند، به خاطر تقويت شدن این جبهه از شیعیان به سراغ آنان رفته و از نفوذ معنوی خود جهت گشایش كارهای مسلمین و دفع ظلم و ستم سود جست . اولین اقدام آیت الله كفعمی در زاهدان مقابله با فرقه ضاله و صدور فتوای عدم ارتباط با آنها بود كه این مسئله درگیری فراوانی را ایجاد كرد. اما آیت الله كفعمی كه خود را مامور رسول الله (ص) می‌دانست از هیچ مامور امنیتی واهمه‌ای نداشت.
اقدام دیگر وی رسیدگی به مشكلات مردم ، توجه به زندگی محرومان و رفع نیازهای اساسی آنها بطور ناشناس بود. همچنین از جمله كارهای چشمگیر دیگر ایشان ایجاد وحدت و اتحاد بین شیعه و سنی و رفع اختلافات آنها بود بطوری كه این دو گروه همانند دو برادر در كنار هم زندگی می‌كردند و همواره سرود پیوستگی و اتحاد را سرمی‌دادند. هرچند كسانی قصد برهم زدن اين اتحاد را داشتند اما درایت و سیاست ایشان از هر گونه فساد و درگیری جلوگیری می‌كرد.
آیت الله كفعمی به علاوه بر فعالیتهای دینی، در زمینه علم و ترویج آن نيز بسيار و تا آنجا كه در توان داشت به طلاب كمك می‌كرد وی در زاهدان مدرسه‌ای ساخته بود تا طلاب در آنجا به تحصیل بپردازند و خود نیز مسئولیت تدریس را به عهده داشت و چه بسا طلبه‌های جوانی كه از محضر او استفاده كردند. وی بسیار می‌كوشید تا در زاهدان حوزه علمیه‌ای بوجود آورد و برای ارشاد مردم، روحانیونی تربیت كند.
آیت الله كفعمی در مسائل مبارزاتی رژیم سابق فعالانه كوشش می‌كرد و به مبارزه علیه استعمار و مزدورانش بر‌می‌خاست و با تبلیغات گسترده‌ای كه داشت آحاد مردم را به قیام دعوت می‌نمود. بعد از پیروزی انقلاب، نمایندگی امام و امامت جمعه زاهدان را به عهده گرفت اما بیماری شدیدش او را از این مهم بازداشت. پس از آن اغلب حضرت آیت الله كفعمی در مسافرت بود و بسیاری روزها را در مشهد و در جوار معشوق قدیمی خود حضرت امام رضا(ع) می‌گذرانید و بالاخره برای همیشه در آنجا سكنی گزید و سرنشین كوی عاشقان امام رضا(ع) گشت.
آیت الله كفعمی سرانجام در تاریخ 31/4/1362 در بیمارستان قائم پس از یك دوره كوتاه كسالت، ندای حق را لبیك و دار فانی را وداع گفت.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.