صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/12/05
 
   
نام و شهرت : حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ علی مزاری (ره)
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : فرهنگي ديني
سوابق کاري : حجةالاسلام حاج شيخ علي فراري (ره) حدود نیم قرن پیش، در هجدهم شهریور ماه 1323 در روستای مزار پشت در هشت كیلومتری بیرجند در خانواده‌ای متدین و صالح قدم به عرصه وجود نهاد.
وي دوران تحصیل در مدرسه ابتدایی را همراه با دیگر فعالیت های طاقت فرسای روزانه كه كمك به پدر و اقتصاد خانواده بود ادامه می‌داد و همزمان با درس و مدرسه از زندگی و طبیعت بهره وافری می‌برد. پس از آن به تحصیل علوم دینی پرداخته و قدم در حوزه‌های علمیه نهاد تا علم و عمل را بهم بپیوندد. ابتدا برای گذراندن مقدمات در حوزه‌ای به نام مدرسه معصومه (س) در بیرجند مشغول به تحصیل شد و سپس برای ادامه تحصیل عازم مشهد شده و در آنجا در محضر اساتید بزرگواری همچون مرحوم آیت الله كفعمی، آیت الله مشكینی و شهید هاشم نژاد كسب فیض نمود.
علی مزاری كه از پیش برنامه‌ای برای زندگیش تنظیم كرده بود نیتش خدمت به خلق محروم بود و بنا به عشق و تعهدی كه نسبت به ترویج احكام اسلامی و بسط فرهنگ ولایت در خود احساس مي‌كرد در سال 1340پس از تامل و مشورت، استان محروم سیستان و بلوچستان بخصوص زاهدان را به عنوان مركز و پایگاهي كه نیاز بیشتری به وجود او داشت مناسب دیده و برای خدمت به این منطقه عزیمت نمود.
حجه السلام و المسلمین حاج شیخ علی مزاری در همان بدو ورود به زاهدان به محضر حضرت آیت الله كفعمی خراسانی كه محور فعالیتهای مذهبی و مقتدای شیعیان منطقه بود مشرف شد و در سلك شاگردان این روحانی درآمد و به ادامه تحصیل علم دینی پرداخت همزمان با تحصیل، تحت نظارت آن روحانی بزرگ تلاش پیگیر را در جهت خدمت به جامعه اسلامی و شعائر دینی آغاز كرد.
او در راستای فعالیت‌های سیاسی خویش كه شدیداً مورد حمایت آیت الله كفعمی خراسانی قرار داشت توانست با بسیاری از رهبران نهضت اسلامی كه به این استان تبعید می‌شدند ارتباط برقرار كند.
با وجود اینكه ساواك از فعالیتهای سیاسی وی مطلع شده و بارها در صدد دستگیری ایشان برآمده بود او همچنان فعالیتهای سیاسی خویش را از طریق انتقال و رساندن پیام‌های امام (ره) به مردم و دیگر اقدامات انقلابی ادامه می‌داد.
یكی دیگر از ابعاد مبارزاتی حاج آقا مزاری مخالفت با فرقه ضاله بهائیت بود كه مردم را از طریق سخنرانی‌های خود علیه آن راهنمایی می‌كرد و از آنان می‌خواست كه از هر نوع معامله كه سودش به بهائی‌ها می‌رسد اجتناب كنند.
از جمله دیگر فعالیت‌های چشمگیر ایشان امدادرسانی به محرومان، یتیمان و سادات زاهدان، احداث 14 مدرسه به نام چهارده معصوم (ع) در 14 نقطه محروم شهر و احداث یك باب مسجد به نام شهدای مسجد بود. با توجه به اوج گیری هجوم فرهنگی و اهمیت دادن به فرهنگ اصیل اسلامی، سنگر بزرگ مسجد حضرت علی (ع) و كانون فرهنگی این مسجد را برای مقابله جانانه با تهاجم فرهنگی دشمن مجهز نمود و با مشاركت نوجوانان و جوانان در برنامه‌های فرهنگی، در حقیقت كمربند ایمنی لازم را برگرد خیل عظیمی از جوانان منطقه ایجاد كرد تا جوانان فریب ارزشهای پوشالی فرهنگ استعماری را نخوردند و در دام فرهنگ مهاجم گرفتار نشوند.
لذا همین حضور چشمگیر در صحنه‌های انقلاب و اقدامات وسیع ایشان پس از پیروزی انقلاب موجب ناخشنودی عوامل سرسپرده استكبار جهانی شده بود.
در این راستا عده‌ای از منافقین و اشرار از خدا بی‌خبر و خود فروخته در شامگاه روز جمعه هیجدهم خرداد 1369هنگامی كه ايشان از نماز مغرب و عشا باز مي‌گشت مقابل در منزل و در برابر چشمان خانواده‌اش وي را هدف آماج گلوله قرار دادند.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.