صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/06/29
 
   
نام و شهرت : ابن مقله فارسي
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : يكي از دانشمندان و هنرمندان بنام تاريخ ايران، كه سه نوبت به مقام وزارت سه خليفه عباسي رسيده و مبدع و مبتكر و نويسنده 6 نوع خط مي‌باشد.
ابو علي محمدبن مقله فارسي است كه روز پنج‌شنبه 21 شوال 272 ه.ق بدنيا آمده و روز يكشنبه دهم شوال 328 ه.ق در زندان درگذشت.
پدر مقله و دو فرزند شكه يكي همين ابن مقله وديگري ابوعبدالله حسن بن علي بود و خانواده آنها همه خوش خط و خوشنويس و شغل نويسندگي داشته‌اند ولي خط اين دو برادر در نهايت زيبايي و خوبي بوده است. بطوريكه «ابن النديم» در «الفهرست» نوشته است تا زمان او (377 ه.ق) همانند اين دو برادر در خوش نويسي نيامده است و تصريح مي‌نمايد كه او قرآني به خط جدش (مقله) ديده است.
اين بزرگ مرد فارسيف علاوه بر خوشنويسي، در علوم و تفسير قرآن و قرائت و حفظ لغات و بلاغت و فصاحت بيان و نظم و نثر هم استاد بوده است.
در نوشتن خط رقاع و توقيعات كسي به پاي او نمي‌رسيده است. او مبدع و مبتكر خط بديع مي‌باشد و خط نسخ را در سال 310 ه.ق زمان خلافت المقتدر بالله و وزارت ابن فرات ابداع نموده و چون اين خط از خط كوفي و نظاير آن آسانتر بود، بزودي مقبول همه مردم گرديد و در تمام شهرها رايج شد.
ابن مقله از خط كوفي شش گونه خط بيرون آورد و ابداع كرد: ثلث،‌محقق، ريحان، توقيع، رقاع، نسخ جديد و اساسي ار كه براي اين شش گونه خط گذارد بعد از او بدست ابن بواب يكي از شاگردان مبرز او به مرحله تكميل درآمد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.