صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/08/01
 
 
 
نام و شهرت : ميرزا محمد حسين كازروني شیخ الحکما
تحصيلات :  فلسفه وکلام وطبابت
کتب : تاليفاتي‎ از وی به جا مانده ‎ كه هيچكدام چاپ نشده است‎ :‎ ‎1- ‎ملكوت السماء في رد النصاري ‎2- ‎ناسخ الاثار ( تاريخ بوشهر‎ ) ‎ ‎3- ‎رساله اي در نبض غير از اينها آثاردیگری نیز داشته است كه نزد برادرش ميرزا محمد جواد كه‎ ‎از فضلاء و داراي علوم غريبه مخصوصا" كيميا است مانده است.
تحقيقات :
زمينه فعاليت : نویسنده وشاعر وپزشک
سوابق کاري : مرحوم ميرزا محمد حسين بن علي بن محمد كازروني ملقب به شيخ‎ ‎الحكماء ترجمه حالش در اعلام الشيعه چنين آمده: در نجف فقه و اصول و فلسفه و غيره‎ ‎را بياموخت و از استادش ميرزا محمد علي دشتي چهاردهي اجازه گرفت و علم طب را از‎ ‎پدرش آموخت.

در تمام رشته هاي علوم اسلامي وارد و تحصيل كرد و در اكثر علوم مخصوصا‎" ‎فلسفه و كلام و علم الاديان متبحر شد و ملقب به شيخ الحكماء گرديد.
اما آنچه از احوال مرحوم شيخ الحكماء كازروني مي دانم اين است كه‎ ‎مشاراليه فردي دانشمند و نويسنده اي توانا و طبيبي حاذق بود و سالها با برادرش‎ ‎مرحوم ميرزا محمد جواد در بوشهر مقيم بود و از راه طبابت اعاشه مي كرد و طبع شعر هم‎ ‎داشت و از او ديواني در حدود دو هزار بيت باقي مانده نيز به علم مانيسم ( هيپنوتيسم‎ ) ‎آگاه بود و اشخاص را خواب مي كرد و علاوه بر تاليفات سابق كتابي قطور در تاريخ و‎ ‎جغرافياي شهر كازرون به سبك فارسنامه ناصري و آثار حجم نوشته و تصاوير زيادي در آن‎ ‎آورد‎.‎


كه خود نقاشي و نگارنده در طفوليت كتاب مزبور را در خانه آن‎ ‎مرحوم ديده است افسوس كه از او كسي باقي نماند كه قدر مولفاتش را بداند و به چاپ آن‎ ‎مبادرت كند و از اشعارش چيزي به خاطر ندارم كه در اينجا نقل كنم. ‏
‎ ‎
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.