صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1400/09/10
 
   
نام و شهرت : سیدمحمد دبیر سیاقی
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : سيد محمد دبيرسياقي در چهارم اسفند ماه 1298 هجری در شهر قزوین و در محله‌ای به‌نام گلبنه كه یكی از پانزده محله آن زمان در این شهر بود در خانواده‌ای اهل علم و ادب چشم به جهان گشود. تحصیلاتش را در مدرسه امید كه متصل به سر در عالی قاپو قزوین مقابل خیابان سپه كنونی بود آغاز كرد. پس از ورود به دانشكده حقوق دریافت كه حقوق ذوق او نیست. پس این رشته را رها كرد و به دانشكده ادبیات رفت. در سال 1324 مدرك دكترای خودش را دريافت كرد. معذالك برای گذراندن زندگی در سال 1312 به خدمت وزارت دارائی درآمد و تا سال 1353 در اداره دارائی خدمت كرد و مشاغل مهمی چون ریاست مالی تهران و عضویت شورای عالی مالیاتی و پستهای دیگر را به عهده داشت.
اگر بخواهیم مروری بر آثار تالیفی دكتر سیدمحمد دبیر سیاقی داشته باشیم علاوه بر لغت نامه فارسی، افزون بر هشتاد جلد تالیف دارد كه از میان آنها می‌توان به آثار زیر اشاره كرد: 1- دیوان منوچهری دامغانی 2- دیوان لامعی گرگانی 3- دیوان فرخی سیستانی 4- دیوان عنصری بلخی 5- دیوان كامل دهخدا 6- كشف الابیات شاهنامه فردوسی 7- پیشاهنگان شعر فارسی 8- فرهنگها و فرهنگ­گونه‌ها 9- پنجاه لطیفه 10- تصحیح و طبع دیوان شاه داعی شیرازی در 2جلد 11- تصحیح و طبع دیوان دقیقی 12- تصحیح و طبع زراتشنامه از كیكاوس بن كیخسرو 13- گنج بازیافته 14- تصحیح و طبع شاهنامه فردوسی 15- پیشاهنگان شعر فارسی 16- برگزیده اشعار منوچهری 17- تصحیح و طبع نزهت القلوب حمدالله مستوفی 18- تصحیح و طبع سفرنامه ناصرخسرو 19- تصحیح و طبع سفرنامه خوزستان حاج نجم الملك 20- تصحیح و طبع سفرنامه مكه حاج مخبرالسلطنه هدایت 21- تصحیح و طبع جامع التواریخ رشیدی 22- تصحیح و طبع جامع التواریخ شامل بخشهای اسماعیلیه 23- تصحیح و طبع جامع التواریخ غزنویان 24- تصحیح و طبع جامع التواریخ سامانیان 25- زندگانی سلطان جلال الدین خوارزمشاه 26- تصحیح و طبع جامع التواریخ تاریخ فرنگ.
دكتر دبیر سیاقی رمز ماندن و ماندگاری را در همین احیا فرهنگ و فكر و اندیشه می‌داند و توصیه می‌كند كه در حفظ و نگهداری زبان فارسی كه یكی از شیرین‌ترین و گویاترین زبانهای عالم است و از افتخارات ما ایرانیان محسوب می‌شود كوشا باشیم.
دكتر دبیرسیاقی به حق یكی از سرآمدان و بزرگان فرهنگ و دانش كشور ما است كه عمری را در راه كسب علم و معرفت و آموختن و تعلیم دادن سپری كرده است و زندگی سراسر تلاش و خستگی‌ناپذیری را برای خدمت به خلق و بشریت من جمله مردم ایران گذرانیده است.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.