صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
   
نام و شهرت : حسین لشكری
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت :
سوابق کاري : خلبان آزاده حسین لشگری در سال 1331 در ضیاآباد قزوین دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خود را در ضیاآباد به پایان رسانید و دوران دبیرستان را در قزوین در دبیرستان بیوك گنجی به ریاست حاج میرصادقی طی كرد و دیپلم گرفت. رشته مورد علاقه دانشگاهی تیمساز پزشكی بود ولی به علت مشكلات و موانعي كه وجود داشت نتوانست در این رشته در كنكور پذیرفته شود. مشكل مسكن و كاركردن در كنار تحصيل از كلاس ششم از جمله مشكلات ايشان بود.
پس از اینكه در كنكور پذیرفته نشد تصمیم گرفت به خدمت سربازی برود و در آبان ماه 1350 به خدمت اعزام شد. پس از طی دوره مقدماتی، خدمت خود را در لشكر 77 پیاده ثامن الائمه مشهد طی كرد و دوره تخصص را دید و گروهبان سوم شد. پس از اتمام دو سال سربازی تصمیم گرفت كه در ارتش باقی بماند. وي توانست در دانشكده افسری شركت نماید. بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی و تئوری وارد مرحله پرواز شد. تیمسار، رشته تخصصی اطلاعات فنی را در آمریكا گذراند و همراه با آن كلاسهای پرواز با سه هواپیمای ملخ دار، جت سبك، جت مافوق صوت را هم سپری كرد. این آموزشها را در عرض 23ماه طی كرد و با درجه ستوان سومی در خردادماه سال 1356به ایران بازگشت.
پس از بازگشت به ایران یك ماه دوره نجات خدمه مرگ را دید. تشخیص نوع هواپیما را نیز دوره دید و خلبان شكاری جنگی شد و وارد یگان نیروی هوایی شد. در این زمان تیسمار 25سال داشت.
در جنگ میان ایران و عراق تیمسار عملیاتها و ماموریتهای بسیاری را باموفقیت سپری كرد ولی در یكی از ماموریتها هواپیمای وی مورد اصابت قرار گرفت و دچار سانحه آتش سوزی شد.
تیمسار لشكری همانند بسیاری از اسرای عزیز ما رنج، مشقت، مشكلات و سختیهای اسارت را به جان خرید. ماهرچه از شكنجه و سختیهای اردوگاههای عراق بنویسیم باز نمی‌توانیم آنجا را آنچنان كه بود توصیف كنیم. انواع و اقسام شكنجه‌ها را تیمسار لشكری با صبر و استقامت و با ایمان به خدا و اسلام تحمل كرد. او مدت 18سال رنج فراق را با صبوری پشت سر گذاشت و رنج اسارت و غربت را در كتابی بنام سیدالاسرا به رشته تحریر كشید تا آن خاطرات را از یاد نبرد و همگان آن را بخوانند.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.