زندگینامه انجوی شیرازی   

 سید ابوالقاسم انجوی شیرازی؛ پدر فرهنگ مردم ایران
شناخت واحد فرهنگ مردم و فعالیت‌های آغازین آن بدون شناخت شخصیت علمی و اخلاقی مؤسس آن؛ سیدابوالقاسم انجوی شیرازی ممکن نیست. سیدابوالقاسم انجوی شیرازی معروف به نجوا، پژوهشگر فرهنگ عامه و مؤسس مرکز فرهنگ مردم، در نهم اردیبهشت ماه 1300 هـ . ش/ 1921. م در محله دروازه سعدی شیراز، در خانواده‌ای روحانی و طالب علم به دنیا آمد. پدرش سيدخليل مشهور به «صدرالعلما» که نسب وي به سيدالاسود طباطبايي مي‌رسد، و مادرش خديجه کجوري دخت عبدالمجيد مشهور به «حکيم منظر» و نوه آيت‌الله حاج شيخ مهدي کجوري مازندراني بود. پس از مهاجرت خانواده به تهران و سکونت در کوی سقاخانه آئینه، واقع در بازار، در مدرسه سادات، دبیرستان بازرگانی و دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و برای ادامه تحصیل در دانشگاه ژنو راهی سوئیس شد. انجوی همچنان که از محضر بزرگان ادب فارسی بهره می‌گرفت در سال 1318 هـ . ش با فرهنگ غرب، ادبیات جدید اروپا، زبان فرانسه و به‌ویژه فولکلور آشنایی یافت. با سقوط رضاشاه در شهریور 1320 به فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی روی آورد و با اسامی مستعار الف ـ نجوا، الف ـ جویا و الف ـ صبح در نشریات «نبرد امروز»، «افق» و «آتشبار» (1326 ـ 1322) قلم زد و به دلیل چاپ مقالات انتقادی به جزیره خارک (1335 ـ 1333) تبعید گردید. انجوی پس از رهایی از بند تبعید، به تألیف و تحقیق در ادب رسمی روی آورد که رهاورد آن کتاب‌های «سفینه غزل» (1336) مکتب شمس (1337) و تصحیح دیوان خواجه حافظ (1345) بود.
انجوي شیرازی اگرچه کارهای پراکنده‌ای درخصوص گردآوری فولکلور زادگاه خود و نیز تشویق مردم برای جمع‌آوری آداب و رسوم از طریق فراخوان مطبوعاتی انجام داد اما شهرت اصلی وی تولید برنامه فرهنگ مردم، در سال 1340 بود که بعدها به جز تولید برنامه باعث پایه‌گذاری قدیمی ترین کانون پژوهشی رادیو گردید. به نحوی که بعد از گذشت بيش از پنج دهه، داده‌های فرهنگ مردمی به شيوه‌اي که وي پايه‌گذاري کرده،‌ در واحد فرهنگ مردم صداوسيما جمع‌آوري مي‌شود. انجوي نه‌تنها بر کارهاي علاقمندان به فرهنگ مردم ايران تأثيرگذار بوده است، بلکه پژوهشگران فرهنگ عامه خارجي نيز از دستاوردهاي وي بهره برده‌اند. پروفسور مارزلف، از جمله قصه‌پژوهانی است که کتاب «طبقه‌بندي قصه‌هاي ايراني»، خود را براساس کتاب‌های قصه استاد انجوي انجام داده است. انجوی تا پایان عمرش ازدواج نکرد. وی در اواخر عمر (از سال 1369 تا 1371) به عنوان ویراستار با مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی همکاری کرد.
سرانجام سید ابوالقاسم انجوی شیرازی با نام مستعار نجوا در روز 25 شهریور 1372 هـ . ش/ 1992. م بدرود حیات گفت و در گورستان ابن‌بابویه در جوار پدر، مادر و خواهر خود آرام گرفت.

 
      

  گردهمایی پرسشگران و
فرهنگیاران
   
   صفحه اصلی      
   اخبار      
    عکس های ارسالی       
     گردهمایی پرسشگران    
معرفی      
  اهداف و محورها      
شرکت‌کنندگان در اردو       
  زمان و مدت برگزاری       
  مکان برگزاری       
  کلاس‌های آموزشی        
  امکانات و تجهیزات       
  کمیته‌های برگزاری       
  گالری عکس       
  کلیپ       
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.