ساختار واحد فرهنگ مردم   
از نظر ساختار و تشکیلات، این واحد مشتمل بر قسمت‌های ذیل است:
 1ـ ارتباطات یا فرهنگیاری (ارتباط رسانه‌ای و ارتباط فرهنگیاری)
2ـ گردآوری و سندشناسی یا گنجینه (گزارش‌های فرهنگیاری، اسناد و طومارهای خطی، کتابخانه موزه و منابع صوتی و تصویری)
3ـ پژوهش (فرهنگ عامه، زبانِ رسانه و فصلنامه فرهنگ مردم ایران).

1. بخش ارتباطات (فرهنگیاری)
برای این بخش دو مأموریت تعریف شده است
 1ـ ارتباط فرهنگیاری
 2ـ ارتباطات رسانه‌ای

1ـ1. ارتباطات فرهنگیاری
در سال‌های پخش برنامه بیش از چهارهزار شنونده با نوشتن و ارسال آداب و رسوم زادگاه خود، روش‌های ساده مردم‌نگاری و گزارش‌نویسی توصیفی فرهنگ عامه را به صورت مکاتبه‌ای و از طریق برنامه رادیویی آموختند این همکاران مشتاق و افتخاری که بعدها فرهنگیار نام گرفتند علاوه بر گردآوری مواد فولکلور و ارسال گزارش‌های توصیفی خود برای واحد فرهنگ مردم، به عنوان مطلعین محلی و کارشناسان بومی در تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با سازمان همکاری می‌کنند. در حال حاضر قسمت فرهنگیاری، با سیصد فرهنگیار، یکی از بخش‌های واحد فرهنگ مردم است که به صورت مکاتبه‌ای، تلفنی، حضوری و فضای مجازی به آموزش فرهنگیاران جدید و تحصیلکرده می‌پردازد. تاکنون سه همایش در سال‌های 1387، 1391 و 1394 به منظور تجلیل از فرهگیاران پیشکسوت و آموزش فرهنگیاران جوان در قالب کارگاه‌های آموزشی برگزار شده است. علاقه‌مندان به حوزه مردم‌نگاری می‌توانند به عنوان فرهنگیار افتخاری با این واحد به آدرس ذیل همکاری نمایند. تهران: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از مسجد بلال صداوسیما، ساختمان اداری جام‌جم، طبقه دوم، مرکز پژوهش و سنجش افکار، واحد فرهنگ مردم، تلفن: 22652559 ـ 22167612 (مسئول بخش فرهنگیاری؛ سرکار خانم شایسته بهرامی‌سامانی)

2ـ1. ارتباطات رسانه‌ای
همان‌طور که گفته شد یکی از وظایف این بخش علاوه بر آموزش فرهنگیاران و دریافت مطالب مورد نیاز پژوهشگران واحد از ایشان، پشتیبانی پژوهشی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی است که این مهم به صورت مداوم به صورت معرفی کارشناسان تلفنی و حضوری از بین فرهنگیاران مناطق مختلف و نیز بانک اطلاعات اساتید حوزه‌های مردم‌شناسی و فرهنگ مردم انجام می‌گیرد.

2ـ بخش گردآوری و سندشناسی (گنجینه)
قدیمی‌ترین بخش واحد فرهنگ مردم، گردآوری و سندشناسی یا گنجینه نام دارد که مشتمل و 70938 سند و 212987 صفحه (شمارش سال 1384) است. این بخش داده‌های پژوهشی را که فرهنگیاران ارسال یا اهداء کرده‌اند، طبقه‌بندی و آرشیو می کند.

1ـ2. گزارش‌های فرهنگیاری
ارزشمندترین بخش گنجینه، گزارش‌های دستنویس فرهنگیاری است که این اسناد از سراسر کشور از سال 1341 به واحد ارسال شده و هر ساله نیز به آن افزوده می‌شود. این گزارش‌ها در 143 موضوع اصلی طبقه‌بندی شده‌اند و هر موضوع نیز به ترتیب استانی نظم یافته است. نمودار این گزارش‌ها در نوع خود به لحاظ کمی و کیفی در ایران و منطقه بی‌نظیر است و مورد تأیید و استفاده فولکلوریست‌ها و مردم‌شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته است. چندی است نرم‌افزار جامع گزارش‌های فرهنگیاری در دست تهیه است که در صورت افتتاح، پژوهشگران بیشتری به صورت همزمانی از نسخه دیجیتال آن می‌توانند استفاده نمایند.
2ـ2. اسناد و طومارهای خطی
بخش گنجینه اسناد شامل کتب خطی و صدها نسخه مبایعه‌نامه، مصالحه‌نامه، قباله‌نامه و طومارهای خطی است که همگی توسط فرهنگیاران اهداء شده است. با راه‌اندازی گنجینه اسناد به منظور تسهیل در ارایه خدمات به پژوهشگران تعدادی از اسناد خطی روان‌خوانی شده است.
3ـ2. کتابخانه استاد انجوی شیرازی
با وقف خاص منزل سیدابوالقاسم انجوی شیرازی برای تداوم فعالیت‌های فرهنگ مردم، کتابخانه شخصی ایشان، با روش‌های نوین کتابداری ثبت و رده‌بندی شد و در سال 1384 با قریب به 4 هزار جلد کتاب مورد بهره‌برداری قرار گرفت. پس از آن به منظور دستیابی به کتابخانه‌ای تخصصی در حوزه فولکلور و مردم‌شناسی هر ساله کتاب‌های جدیدی خریداری و به مجموعه افزوده شد. پس از مرمت بنای خانه فرهنگ مردم در سال 1395، قرائت‌خانه‌ای برای استفاده مراجعین در نظر گرفته شده است.
4ـ2. موزه
موزه فرهنگ مردم به شیوه‌ای مردمی و بر پایه تحفه‌های فرهنگی فرهنگیاران و با ابتکار مرحوم سیدابوالقاسم انجوی شیرازی پایه‌گذاری شد. این موزه‌ پس از انقلاب در سال 1364 در ساختمان مینا واقع در خیابان آفریقا مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در آبان 1369 فضای بیشتری به آن اختصاص یافت و بسیاری از دانش‌آموزان مقاطع مختلف در گروه‌های 30ـ40 نفری از این موزه بازدید کردند و در مرداد 1384 با انتقال واحد فرهنگ مردم به منزل استاد انجوی اشیاء موزه در زمان مدیریت آقای ابوالفضل رنجبر توسط هوشنگ جاوید سازماندهی شد و فضای ویژه‌ای در آن مکان به آن اختصاص یافت. با مرمت و بازگشایی منزل استاد انجوی در سال 1395، اشیاء ذی‌قیمت موزه مرمت شد و با افزودن موزه اهدایی عروسک‌های آئینی و اقوام ایرانی، توسط یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد؛ موزه فرهنگ مردم مورد بهره‌برداری مجدد قرار گرفت.
5ـ2. منابع صوتی و تصویری
بخشی از گنجینه واحد فرهنگ مردم به منابع صوتی (نوار کاست، CD، DVD) و تصویری (شامل 2500 قطعه عکس آئینی و تعدادی فیلم آئینی) اختصاص دارد که مانند اسناد خطی و اشیاء موزه توسط فرهنگیاران به واحد اهداء شده است. عکس‌ها و فیلم‌ها اگرچه به لحاظ کیفی حرفه‌ای به شمار نمی‌روند اما از آنجا که توسط افراد بومی و در بافت آئین‌ها تهیه شده‌اند، بسیار ارزشمند محسوب می‌شوند. تعدادی از عکس‌ها با همکاری آرشیو کیفی‌سازی سازمان به صورت دیجیتال شده است. در ضمن برای عکس‌ها شناسنامه‌ای با مشخصات ذیل تهیه شده است: موضوع اصلی، موضوع فرعی، موضوع جنبی، مکان، زمان، اندازه، تعداد، نام عکاس، نام پژوهشگر، داشتن یا نداشتن نگاتیو، شماره عکس، شماره فیش (سند) مرتبط با موضوع عکس، نمایه، شماره شناسه، تاریخ تنظیم شناسه و توضیحات.

3ـ بخش پژوهش
این بخش نماد تولید و ویترین بیرونی واحد است که از دو بخش دیگر واحد به منظور تقویت و پشتیبانی بهره می‌گیرد. این بخش شامل تولید کتاب، پژوهش، گزارش و فصلنامه است. چاپ کتاب به دو شکل سفارش تألیف و ترجمه و خرید اثر صورت می‌گیرد که علاوه بر تأیید مدیریت واحد می‌بایست به تأیید شورای کتاب مرکز ـ که از سوی مدیریت برنامه‌ریزی و ارزیابی مرکز برگزار می‌شود ـ برسد.
عناوین پژوهشی به دو صورت واگذار می‌شود عناوین پژوهش‌های مورد اولویت مرکز از طریق فراخوان در پایان‌ سال اعلام می‌شود و پژوهشگران بیرون مرکز می‌توانند با ارایه طرح تحقیق و اخذ موافقت شورای پژوهشی و انجام پژوهش مبادرت نمایند.
اصلی‌ترین محورهای بخش پژوهش، فرهنگ عامه است. در سال 1394 پس از اعلام ساختار جدید مرکز گروه زبان رسانه در واحد فرهنگ مردم ادغام شد و انجام پژوهش‌های حوزه زبان‌شناسی در سپهر رسانه‌ای به واحد فرهنگ مردم واگذار شد. واحد فرهنگ مرد تا کنون22 کتاب و 184پژوهش را منشر نموده است.
نشریه فرهنگ مردم ایران یکی از راه‌های ارتباط واحد با پژوهشگران و صاحب‌نظران بیرون از سازمان است که به صورت فصلنامه به چاپ می‌رسد. این نشریه که از سال 1382 آغاز به کار کرده تاکنون 56 شماره را پیاپی منتشر ساخته است.
 
      

  گردهمایی پرسشگران و
فرهنگیاران
   
   صفحه اصلی      
   اخبار      
    عکس های ارسالی       
     گردهمایی پرسشگران    
معرفی      
  اهداف و محورها      
شرکت‌کنندگان در اردو       
  زمان و مدت برگزاری       
  مکان برگزاری       
  کلاس‌های آموزشی        
  امکانات و تجهیزات       
  کمیته‌های برگزاری       
  گالری عکس       
  کلیپ       
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صداوسيما است.