جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 
دانشگاه‌ها باید زیرساخت‌ها و شرایط رشد دانش بنیان‌ها را فراهم کنند

هران-ایرنا- رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشگاه‌ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ با عنوان «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» باید بسترها و زیرساخت‌های رشد دانش بنیان‌ها و حمایت از تولید داخلی را فراهم کنند.

رسول جلیلی در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره نامگذاری سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین افزود: یک دهه است که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید کلمه محوری و شعار سال انتخاب می شود که نشان از اهمیت و جایگاه تولید داخلی در اقتصاد کشور دارد.

وی خاطرنشان کرد: در آستانه قرن جدید بدون شک دانش بنیان ها شاکله اصلی تولید و کارآفرینی هستند که انتخاب این شعار در سال ۱۴۰۱ به عنوان سال شروع قرن پانزدهم بسیار به جا و دقیق است.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: نامگذاری امسال در حالی انتخاب شده است که جمهوری اسلامی ایران، یک دهه تجربه در این حوزه دارد و این دانشگاه‌ در این تجربه طلایی، همراهی بسیار خوبی داشته است.

جلیلی همچنین گفت: دانشگاه صنعتی شریف به دلیل فعالیت های موثر خود توانسته است در کنار آموزش و پژوهش، نهادهای مرتبط با کار و کارآفرینی و همچنین کارآفرینی دانش بنیان ها را در داخل و کنار این مرکز آموزش عالی راه اندازی کند.

وی افزود: در دانشگاه صنعتی شریف درس کارآفرینی، مراکز نوآوری، مراکز رشد و مراکز خدمات فناوری فعالیت می کنند و در کنار دانشگاه و مرتبط با دانشگاه پارک علم و فناوری و ناحیه نوآوری شریف را داریم.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: اگر امروز نقشه دانشگاه صنعتی شریف در غرب تهران را بنگرید حدود ۲۰ هکتار فضای آموزشی و پژوهشی و نوآوری به عنوان پردیس اصلی و جغرافیای این دانشگاه وجود دارد و در کنار آن ۲۵۰ هکتار یعنی حدود ۱۲ برابر ناحیه نوآوری شریف فعال است.

دانشگاه‌ها باید زیرساخت‌ها و شرایط رشد دانش بنیان‌ها را فراهم کنند

جلیلی خاطرنشان کرد: هدف این دانشگاه از راه اندازی ناحیه نوآوری شریف این است که در دهه پیش رو بتوانیم ترکیب خوبی از نهادهای لازم برای تولید دانش بنیان برای فارغ التحصیلان و دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی شریف و حتی دیگر دانشگاه های کشور که تمایل دارند کار دانش بنیان در این ناحیه داشته باشند را فراهم کرده باشیم.

وی یادآور شد: برای این که این اتفاق بیفتد پارک علم و فناوری شریف را به عنوان کانون نهایی رشد دهنده این سری از فعالیت ها بیش از پیش توسعه می دهیم تا هم فضای دانش بنیانی به شکل متوازن توسعه یابد و هم اعتماد حوزه مصرف (کارفرمایان و دولت) جلب شود.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: بنده خود را موظف به توسعه فرهنگ دانش بنیان ها در کنار دانشگاه صنعتی یعنی ترسیم بخشی از نقشه راه بعد از تحصیل دانشجویان مقاطع مختلف می دانم و امکان تحقق و استمرار این نقشه راه زندگی را برای جوانان نخبه و علاقه‌مند توسعه کشور فراهم می کنیم.

جلیلی ابراز امیدواری کرد که با تحقق جدی شعار امسال بتوانیم در پایان سال ۱۴۰۱ پرونده و عملکرد خوبی از دانشگاه صنعتی شریف به مردم ارایه دهیم.

وی همچنین درباره تحقق شعار سال ۱۴۰۱ گفت: برای این که بتوانیم با شعار سال به صورت عمقی عمل کنیم از یک طرف دانشگاه ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم است که باید بسترها و زیرساخت‌های رشد و نمو تحقق دانش بنیان ها در فناوری و محصول را فراهم کنند و از طرف دیگر حمایت از تولیدات دانش بنیان داخلی (یعنی مصرف و جایگزینی آن با محصولات خارجی) از سوی همه باشد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: اگر نوآوری و فناوری حاصل نوآوری تحقق پیدا کرد و به محصول تبدیل شد و قابل ارایه به دستگاه ها و مردم و سازمان ها و شرکت ها و وزارتخانه شد، وظیفه اصلی طرف تقاضا و طرف مصرف این است که با خرید آن از آن محصول حمایت کند.

جلیلی تصریح کرد: وظیفه اصلی طرف تقاضا این است که فناوری و محصول داخلی دانش بنیان را قطعا و بدون هیچ معطلی جایگزین محصول خارجی کند. اگر بخش اول به طور کامل محقق شود و بخش دوم یعنی خرید و جایگزینی و ترجیح محصول داخلی نسبت به محصول داخلی اتفاق نیفتد، تحقق شعار با مشکل روبرو می شود و طلایه داران دانش بنیانی، به جای امیدواری با نومیدی و یاس مواجه می شوند.

وی با بیان این که هر فعالیت دانش بنیانی با ریسک مواجه است، گفت: همه فعالیت های دانش بنیان ها حتما به موفقیت نمی انجامد که این هم یک فرآیند کاملا طبیعی بوده و این ریسک پذیرفتنی است اما محصولی که موفق و به بازار عرضه می شود باید مورد استقبال مردم قرار بگیرد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد: چرخه دانش بنیانی از یک حمایت اولیه دانشگاهی و دولتی یا بخش های بزرگ صنعتی شروع می شود اما بعد از آن باید چرخه اقتصادی خودگردان داشته باشد. این چرخه خودگردان اقتصادی مستلزم خرید توسط مصرف کننده است.

جلیلی تاکید کرد: بنابراین، وظیفه دولت حمایت از محصولات دانش بنیان است. در سال ۱۴۰۱ برای تحقق جدی این شعار باید وزارتخانه ها و سازمان های بزرگ تصمیم بگیرند که با وجود هر میزان محصول دانش بنیان تولید داخلی جلوی ورود محصول معادل یا مشابه خارجی را بگیرند و هیچ توجیهی وجود نداشته باشد که اصرار بر خرید محصول خارجی مشابه داشته باشند در حالی که محصولات یک شرکت دانش بنیان روی دستش مانده باشد.

به گزارش ایرنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند.

ایشان در این پیام نوروزی بر تولید دانش‌بنیان و متّکی بر دانش‌ و پیشرفت های علمی و همچنین تولید اشتغال‌آفرین تاکید کردند.

 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.