جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 

کار و وجدان کاري در فرهنگ مردم
 شناسنامه
عنوان : کار و وجدان کاري در فرهنگ مردم
محل انتشار : تهران ، مرکز تحقیقات صدا و سیما، واحد فرهنگ مردم
تعداد صفحات : 136
سال انتشار : 1389
زبان اصلي : فارسي
پژوهشگران : فکوهي / فاضلي / حيدري
کليد واژه : پژوهش‌هاي فرهنگي و اجتماعي/ وجدان کاري/ کار/ فرهنگ عامه
                           
چکیده
متن چکیده :
براساس آموزه‌هاي ديني، کار و تلاش مضاعف که مقدمه کسب روزي است و موجبات افزايش توليد و خدمات را فراهم مي‌کند از ارزش‌هاي معنوي و پاداش‌هاي اخروي فراواني برخوردار است. در باور شخص مسلمان، کار و توليد عبادتي بزرگ و سبب تقرب به حضرت حق است و در مقابل، بيکاري، تنبلي و راحت طلبي سبب دوري از خدا مي‌شود. در اين تحقيق، موضوع کار در فرهنگ عامه و وجدان کاري در مؤلفه‌هاي دلبستگي و علاقه به کار، پشتيکار و جديت، روابط سالم و انساني در محل کار و روح جمعي و مشارکت مورد بررسي قرار گرفته است. عناوين مطالب مورد بحث در پژوهش حاضر، بدين قرار است: کار در فرهنگ مردم، چيستي کار، بيان تاريخي کار، کارگري يا مزدبگيري، انواع کار در ايران، کار آواها يا ترانه‌هاي کار، وجدان کاري يک هنجار فرهنگي، مؤلفه‌هاي وجدان کاري.
 

  
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.