جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 
نقش و جایگاه رشد اقتصادی در الگوی اقتصاد مقاومتی جمهوری اسلامی ایران

نوع مقاله : پژوهشی

نویسندگان: مجید یوسفی ، مصطفی موسوی نژاد

چکیده:
هدف از انجام این پژوهش بررسی نقش و جایگاه رشد اقتصادی در الگوی اقتصاد مقاومتی جمهوری اسلامی ایران بود. بدین منظور در این مطالعه از روش پژوهش توصیفی- تحلیلی استفاده گردید. در بخش کیفی اطلاعات با انجام مصاحبه با صاحب‌نظران و خبرگان منتخب و با استفاده از روش نمونه‌گیری نظری و تکنیک گلوله برفی تا حد اشباع نظری گردآوری شد و برای جمع‌آوری اطلاعات کمی از جامعه آماری متشکل از صاحب‌نظران، اندیشمندان و خبرگان کمک گرفته شد. با توجه به وجود طبقات گوناگون در جامعه آماری و تفاوت میان گروه‌ها ازنظر ساختاری و عملکردی، برای تعیین حجم نمونه داده‌های کمی از روش نمونه‌گیری تصادفی طبقاتی استفاده شد و تعداد نمونه موردنیاز78 پرسشنامه محاسبه گردید. برای پایایی پرسشنامه ازالفای کرونباخ استفاده گردید که مقدار آن 87/0 به دست آمد. یافته‌ها این پژوهش نشان می‌دهد که آسیب­های مربوط به رشد اقتصادی مشتمل بر شرایط نامطلوب کسب‌وکار، عقب‌ماندگی فنی و تکنولوژیکی تولید، عدم تحرک و رقابت‌پذیری تولید، فقدان ساختار اقتصاد دانش‌بنیان، عدم بهره­وری عوامل تولید، شرایط نامطلوب نهاد بازار و بخش خصوصی و نهاد دولت و بخش عمومی و شرایط نابسامان بازارهای پولی و مالی می‌باشد. و درنهایت ابعاد، مؤلفه‌ها و شاخص‌های رشد اقتصاد مقاومتی استخراج گردید.

 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.