جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 
بررسي نظري و تجربي تاثير شرايط آزادي اقتصادي بر رشد اقتصادي کشورها

نویسندگان: نادري مرتضي, شربت اوغلي احمد
منبع : پژوهشهاي اقتصادي ايران
اطلاعات شماره: پاييز 1386 , دوره 9 , شماره 32 ; از صفحه 1 تا صفحه 29 .

چکیده: بررسي هاي انجام شده در مقوله حسابداري رشد اقتصادي نشان مي دهد که بخش اصلي رشد محقق شده در کشورها توسط نهاده هاي سنتي کار و سرمايه توضيح داده نمي شود. اين جز از رشد اقتصادي که در متون اقتصادي با عنوان عامل پسامند شناخته شده است. به مجموعه عواملي نسبت داده مي شود که به افزايش بهره وري کلي عوامل توليد سنتي (کار و سرمايه) منجر مي شوند. به مجموعه عواملي نسبت داده مي شود که به افزايش کلان آزادي انتخاب و رقابت پذيري را ريشه هاي اصلي کيفيت بروز بهره وري عوامل توليد معرفي مي کنند. در اين پژوهش سعي کرده ايم رويکرد مدلهاي رشد اقتصادي به متغير رفتار آحاد اقتصادي پيوند زده شود. اگر قرار باشد رويکرد مدلهاي رشد اقتصادي را به تئوري اقتصاد ارتباط دهيم، لازم است نقش رفتار آحاد اقتصادي در مدلهاي رشد اقتصادي مورد توجه قرار گيرد. جز پسماند حسابداري رشد که از آن به عنوان بهره وري کل عوامل توليد ياد مي شود، پارامتري است که مي تواند اين پيوند بين رفتار آحاد اقتصادي و رشد اقتصادي کشورها را در چارچوب مدلهاي رشد اقتصادي تبيين نمايد. اين رويکرد به نوعي همسو با نگرش مدلهاي رشد درونزا است. در چارچوب نمونه اي از کشورهاي جهان در فاصله سال هاي 1999 تا 2004 و با برآورد يک مدل تجربي رشد اقتصادي، ملاحظه شده است کشورهايي که شرايط رقابت پذيري آحاد اقتصادي براي آنها مناسب تر بوده است. به طور معناداري رشد اقتصادي بالاتري را تجربه کرده اند. نتايج اين پژوهش که از نظر مدل، دامنه مطالعه و نمونه انتخابي متفاوت از سايرين است، تاييد مجددي بر نتايج ساير مطالعات تجربي ارايه شده در اين مقوله است. در مطالعات تجربي ارايه شده از سوي پژوهشگران مختلف در جهان، کشور ايران در سال هاي اخير از جنبه وجود شرايط رقابتي براي فعاليت مناسب بنگاه هاي توليدي وضعيت بسيار نامناسبي داشته است. با توجه به عدم ابهام در مبناي نظري موضوع تاثير شرايط آزادي اقتصادي بر رشد، ايجاد بستر مناسب براي تصميم گيري شفاف و صحيح بنگاه هاي توليدي که در چارچوب سياستگذاري رشد محقق خواهند شد، لازم و از وظايف اصلي دولت هاست. نقاط ضعف اساسي در انطباق شرايط جاري کشور با مباني نظري رشد اقتصادي در سياست گذاريهاي رشد اقتصادي در کشور وجود دارد. به اين ترتيب لازم است برنامه ها و سياست هاي مشخص براي حاکم کردن راهبردهاي رشد افزاي آزادي اقتصادي در برنامه هاي اقتصادي پيشنهادي احزاب سياسي کشور (به طور عام) و دولت هاي حاکم به طور خاص نمود بيشتري پيدا کند. ايجاد شرايط آزادي اقتصادي براي فعاليت آزاد، شفاف رقابتي بنگاه هاي توليدي در کشور، يک جهت گيري مناسب و همسو با سياست هاي رشد اقتصادي است که لازم است به صورت ويژه در سياست هاي اقتصادي کشور نهادينه شود.

 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.