جستجو :     حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند
 
اساس اقتصاد در اسلام، کارآفرینی است

گروه معارف: مدیر مؤسسه علمی ـ پژوهشی به سوی اجتهاد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به دلیل تکرار و عدم شرح مناسب توسط تریبون‌ها، معنا و مفهوم ارزشمند و واقعی خود را از دست داده است، گفت: اساس اقتصاد در اسلام، کارآفرینی است.
سیدمسعود مرتضوی، مدیر مؤسسه علمی پژوهشی به سوی اجتهاد، از نخبگان حوزه علمیه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی در خصوص نقش دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: واژه اقتصاد مقاومتی، ابتدا در سال ۸۹ توسط مقام معظم رهبری عنوان و در سال ۹۲ سیاست‌های کلی آن ابلاغ شد، در این راستا لازم است که دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه گزارشی در قالب سیاست‌ها و فعالیت‌هایی که در زمینه اقتصاد مقاومتی داشته‌اند، ارائه دهند.
اقتصاد مقاومتی؛ از اصول مهم اسلام
وی اقتصاد مقاومتی را از اصول مهم اسلام دانست و عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی به دلیل تکرار و عدم شرح مناسب توسط تریبون‌ها، معنا و مفهوم ارزشمند و واقعی خود را از دست داده است، اسلام دستورات فراوانی در رابطه با موضوعاتی همچون توزیع ثروت در جامعه، قناعت و پرهیز از مصرف‌گرایی، بانکداری اسلامی، کارآفرینی، تولید داخل و مسائل اقتصادی و معیشتی مردم ارائه کرده که در یک جمع‌بندی کلی از این مفاهیم، عنوانی به نام اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود.
مرتضوی با بیان اینکه نگاه به اقتصاد مقاومتی بایستی نگاهی اسلامی، بدون مرز و به دور از سیاست و نگاه جناحی باشد، افزود: اقتصاد مقاومتی به عنوان زمینه‌ای برای اجرای تفکرات اسلام در جامعه و اقتصاد است.
تامین امنیت شغلی؛ راهی برای حفظ دانشجویان نخبه
مدیر موسسه علمی پژوهشی به سوی اجتهاد با اشاره به نقش تاثیرگذار دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه در اقتصاد مقاومتی ادامه داد: کشورهای خارجی به دلیل نداشتن نیروهای انسانی، حاضر به پرداخت هزینه‌های گزافی برای جذب نخبگان دانشگاهی ما هستند، از طرفی، عدم تامین امنیت شغلی در جامعه برای فارغ‌التحصیلان، باعث می‌شود تا حفظ دانشجویان توسط مسئولان دولتی و دانشگاهی سخت شود.
وی با بیان اینکه مفاهیمی مانند وطن‌دوستی و عشق به ایران زمانی در کشور محقق می‌شود که بتوانیم زیرساخت‌های این مفاهیم را تامین کنیم، گفت: امنیت شغلی و اقتصاد رو به رشد از مهمترین زیرساخت‌هایی است که تنها با تحقق اقتصاد مقاومتی شکل می‌گیرد و در این صورت است که دانشجویان به جای مهاجرت به کشورهای دیگر، در داخل کشور به ادامه تحصیل و کار مشغول خواهند شد.
مرتضوی با توجه به وجود مشاغل واسطه‌ای در کشور اظهار کرد: به دلیل تئوری و نظری بودن دروس دانشگاهی، دانشجویان پس از ورود به بازار کار و نیافتن شغل مناسب به سمت مشاغل واسطه‌ای و به بیان دیگر دلالی می‌روند.
مدیر موسسه علمی پژوهشی به سوی اجتهاد با اشاره به اینکه دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، بیشتر در زمینه‌های تئوری و نظری رشد پیدا کرده‌اند و جنبه‌های کارآفرینی و تکمیلی در آن‌ها دیده نمی‌شود، گفت: دانشگاه‌ها باید در کنار سرفصل‌های آموزشی خود دروسی با هدف کارآفرینی نیز داشته باشند، مراکز رشد و دانش‌بنیان که در اکثر دانشگاه‌ها دیده می‌شود را گسترش و به دانشجویان اجازه دهند در این مراکز به فعالیت‌های پژوهشی بپردازند.
وی دلیل نبود اعتماد به نفس و آمادگی لازم در دانشجویان ارشد و دکتری را نبود دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها دانست و عنوان کرد: گذراندن بخشی از سربازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مراکز دانش‌بنیان به عنوان امریه می‌تواند به آمادگی لازم جوانان برای ورود به بازار کار، کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل آینده و ایفای نقش در جامعه کمک بسزایی کند.
مرتضوی، سربازی و نبود مراکزی به منظور استعدادیابی و حمایت از دانشجویان مستعد را از موانع اشتغال دانشجویان مطرح کرد و افزود: دانشگاه برندی است که به وسیله تعامل با بخش‌های خصوصی و دولتی می‌تواند برای سال‌های ابتدایی فارغ‌التحصیلان خود شغل ایجاد کند، دانشگاه‌ها نسبت به دانشجویان خود مسئول هستند، فارغ‌التحصیلان پسر، بعد از گذراندن دوران سربازی تبدیل به نیروهایی درجه ۲ می‌شوند که دو سال از بازار کار دور بوده‌اند و جای خود را به نیروهای تازه کاری داده‌اند، که این مطلب سبب ناامیدی و اشتغال در زمینه‌های نامربوط به رشته تحصیلی که از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند و روی آوردن به شغل های واسطه در جامعه می‌شود.
اساس اقتصاد در اسلام، کارآفرینی است
این محقق و پژوهشگر حوزه های علمیه، اجرای سربازی به صورت امریه و استفاده از سربازان نخبه در پروژه‌های مرتبط با تخصص آنان را یکی از راه‌حل‌های مشکل شغل در جوانان بعد از اتمام سربازی مطرح کرد و گفت: استفاده از تخصص سربازان در زمینه‌های علمی به صورت پروژه‌ای توسط نهادهایی مانند ارتش، نیروی‌ انتظامی، سپاه و ... می‌تواند راه مناسبی برای جلوگیری از قطع ارتباط میان جوانان و بازار کار در دوران پس از سربازی محسوب شود.
وی با اشاره به اینکه اساس اقتصاد در اسلام، کارآفرینی است، عنوان کرد: کارآفرینی روح و عمود اساسی اقتصاد مقاومتی است که در صورت اجرای صحیح آن دو سوم اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد؛ چرا که اقتصاد مقاومتی حاصل ایجاد شغل و کار در جامعه است.
مرتضوی با اشاره به آیه ۹۶ سوره اعراف «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ؛ و اگر مردم شهرها ايمان آورده و به تقوا گراييده بودند قطعا بركاتى از آسمان و زمين برايشان مى‏ گشوديم ولى تكذيب كردند پس به [كيفر] دستاوردشان [گريبان] آنان را گرفتيم»، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی نشان‌دهنده دستورات اسلام است که قطعا با رعایت آن، هم از برکات زمینی مانند اقتصاد رو به رشد و اشتغال بهره خواهیم برد و هم از برکات آسمانی.
مدیر موسسه علمی پژوهشی به سوی اجتهاد گفت: اولین شخصی که نسبت به موضوع اقتصاد مقاومتی دغدغه داشتند رهبر انقلاب بودند، ما هم اگر قبول داریم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که ولایت فقیه بر آن حاکم است بایستی به نکات مطرح شده از سوی ایشان توجه کنیم.

 

   
 
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
پژوهشها  
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها 
متون اسلامی  
 ضرب المثل‌ها  
   پايگاههاي پژوهشي  
نشستها  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
 
امام صادق علیه السلام:
• اخلاق اقتصادی (سخاوت) • اَلسَّخاءُ مِن أخلاقِ الأنبیاءِ ، وهُوَ عِمادُ الإیمانِ ، ولا یَكونُ مُؤمِنٌ إلاّ سَخیّا ، ولا یَكونُ سَخیّا إلاّ ذو یَقینٍ وهِمَّةٍ عالیَةٍ ؛ لأِنَّ السَّخاءَ شُعاعُ نورِ الیَقینِ ، ومَن عَرَفَ ما قَصَدَ هانَ عَلَیهِ ما بَذَلَ؛ سخاوت از اخلاق پیامبران و ستون ایمان است . هیچ مؤمنى نیست مگر آن كه بخشنده است و تنها آن كس بخشنده است كه از یقین و همّت والا برخوردار باشد ؛ زیرا كه بخشندگى پرتو نور یقین است . هر كس هدف را بشناسد بخشش بر او آسان شود . بحارالأنوار، ج71، ص355، ح و..
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.