صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

برگزاری کارگاه «شناخت، هویت فرهنگی و رسانه» در مرکز تحقیقات صداوسیما

برگزاری کارگاه «شناخت، هویت فرهنگی و رسانه» در مرکز تحقیقات صداوسیما


سومین کارگاه از سلسله کارگاه‌های نخستین کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه، با موضوع «شناخت، هویت فرهنگی و رسانه» در تاریخ سیزدهم آذرماه 98 در مرکز تحقیقات صداوسیما برگزار شد. در این کارگاه، پروفسور فرزاد شریفیان (استاد زبان‌شناسی فرهنگی دانشگاه موناش استرالیا) از طریق اسکایپ سخنرانی خود را ارائه کرد. دکتر شریفیان سخنان خود را با شرح روند شکل‌گیری زبان‌شناسی فرهنگی از دل مردم‌شناسی و زبان‌شنای شناختی آغاز کرد و به شرح مفهوم «طرحواره و نقش آنها در شکل‌گیری هویت فرهنگی» پرداخت. او با ذکر نمونه‌هایی از طرحواره‌های فرهنگی ایرانیان و تبلور آن در زبان، تأثیر فرهنگ بر زبان را در قالب چارچوب نظری خود تبیین نمود و در این راستا، به تفاوت‌های طرحواره‌های فرهنگی جوامع غربی و ایرانی اشاره کرد و سپس به پرسش‌های حاضران پاسخ داد.

در ادامه، دکتر الهام اخلاقی (استادیار دانشگاه فردوسی مشهد) مباحث مطرح‌شده توسط پروفسور شریفیان را پی گرفت و درخصوص محورهای «رسانه و شناخت فرهنگی»، «رسانه و بازتاب فرهنگی»، «رسانه و انتقاد فرهنگی» و «رسانه و فرهنگ‌سازی» سخن گفت و نمونه‌هایی از متون رسانه‌ای را در ارتباط با این محورها با همراهی حاضران در کارگاه بررسی و تحلیل کرد.

یادآور می‌شود نخستین «کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه»، با مشارکت «مرکز تحقیقات صداوسیما»، «دانشگاه شهید بهشتی» و «خبرگزاری فارس» در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
کارگاه مذکور در چارچوب کارگاه های پیش بینی شده این کنفرانس برگزار شده است .

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/9/13
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.