صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست ارائه و پژوهش «هویت برند سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» در مرکز تحقیقات

نشست ارائه و پژوهش «هویت برند سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران» در مرکز تحقیقات


نشست علمی ارائه و نقد گزارش «هویت برند سازمان صداوسیما»، نهم مرداد ماه سال 1401 با حضور رئیس ،مدیران و پژوهشگران مرکز تحقیقات و همچنین تعدادی از پژوهشگران رسانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات در ابتدای نشست، دکتر امید جهانشاهی (ناظر طرح) و مدیر گروه آینده­ پژوهی مرکز با اشاره به پويايي ­هاي محيط رسانه و ارتباطات، و گسترش انتظارات و نيازهاي رسانه ­اي مخاطبان، تاکید کرد هر سازمان رسانه ­اي و بطور ويژه صداوسيما، بيش از پيش نيازمند توجه به مديريت برند است تا ضمن معرفي توليداتش، قادر باشد اعضاي جامعه را ترغيب کند از ميان گزينه­ هاي موجود، محتوای آن رسانه را انتخاب و به آن اعتماد داشته باشند. مدیر گروه آینده ­پژوهی مرکز، ضمن اشاره به تفاوت دو مفهوم «تصویر برند» و «هویت برند»، اولی را تصویر و ذهنیت مخاطبان نسبت به برند؛ و دومی را وعده­ های برند و ویژگی ­هایی دانست که سازمان تلاش می­ کند بر اساس آنها شناخته شده، از دیگر سازمان­های رسانه ­ای متمایز گردد.

دکتر آزاده سالمی پژوهشگر طرح و سرپرست گروه مصرف رسانه ای  مرکز  ضمن تشکر از خبرگانی که در این پژوهش مشارکت داشتند، چکیده­ای از یافته­ ها و نتایج پژوهش را ارائه کرد. وی با تاکید بر اینکه فرایند مدیریت جامع برند، متشکل از سه ساحت تحلیل راهبردی؛ طراحی و ارزیابی هویت برند؛ و تدوین و اجرای برنامه­­ های عملیاتی برندسازی است، گزارش «هویت برند سازمان صداوسیما» را متمرکز بر ساحت دوم دانست. سرپرست گروه مصرف رسانه­ ای، با تاکید بر این که محقق نشدن وعده­ ها، به برند سازمان لطمه می­‌زند، ضمن معرفی مولفه­ ها و سرمایه­ های برند صداوسیما، تحلیل راهبردی در خصوص مزیت­ ها و چالش‌­های تحقق وعده‌­های برند سازمان ارائه داد. وی در تبیین نتایج گزارش «هویت برند سازمان صداوسیما» اشاره کرد جوهره هويت برند صداوسيما و وعده محوري که بر همه شئون و فعاليت­‌هاي سازمان تاثيرگذار است، «رسانه ملي» بودن است. مولفه­‌هاي هسته‌­اي و کارکردي هويت برند صداوسيما عبارتند از: رسانه نظام و مروج گفتمان انقلاب اسلامي؛ متولي انحصاري پخش صوت و تصوير فراگير در کشور؛ دانشگاه عمومي؛ ارائه ­دهنده سرگرمي پاک و خانوادگي و مرجع اخبار و اطلاعات موثق. همچنين عواملي چون توسعه سرمايه انساني، نوآوري در توليد محصولات و نحوه مدیریت روابط سازمان با مخاطبان، حامیان مالی و شخصيت­هاي برند بر هويت برند سازمان تاثيرگذارند. نشست با ارائه پیشنهادهایی براي مدیریت برند سازمان و نقد و نظر شرکت­‌کنندگان به پایان رسید.

 

 


  1401/05/09
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.