صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

فراخوان هم‌اندیشی هنرهای آئینی در ایران

فراخوان هم‌اندیشی هنرهای آئینی در ایرانپژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در نظر دارد هم‌اندیشی «هنرهای آئینی در ایران» را در دی ‌ماه سال 1391 در دو بخش اصلی و پژوهش‌های دانشجویی برگزار کند.
 اصطلاح «آئین» که از قرن نوزدهم در قلمروی علوم انسانی رسمیت یافت با گذشت زمان در حوزه مطالعه هنرهای بومی و محلی جایگاهی خاص پیدا کرده است. امروزه اعتقاد به پیوند دیرین هنر و آئین، به باوری فراگیر تبدیل شده است. هنرهای آئینی در فرهنگ‌های مختلف نموداری از طرح معانی هستند که در جهان‌بینی، باورها و اعتقادات جمعی ریشه دارند. هنرهای آیینی به واسطه ارتباط تنگاتنگ با مؤلفه‌های فرهنگی، عنصر مهمی در حوزة مطالعات فرهنگی جوامع محسوب می‌شود.
 
با در نظر گرفتن روندهای تازه جهانی و دگرگونی‌های چشمگیر ناشی از فرایند جهانی شدن و به چالش کشیده شدن فرهنگ‌ها، اهمیت بازشناخت ابعاد مختلف فرهنگ‌های بومی و محلی جوامع از جمله لزوم شناسایی و واکاوی مصادیق هنرهای آیینی در این فرهنگ‌ها مطرح می‌شود.
 
از سوی دیگر تحولات و پیشرفت‌های تکنولوژیک، علمی و مطالعاتی امکان و فرصت مغتنمی برای معرفی و طرح فرهنگ‌های ناشناخته و کمتر شناخته شده در اختیار جوامع مختلف قرار داده و گسترش علوم و ظهور رویکردهای مطالعاتی نوین به ویژه طی دهه‌های اخیر، چشم‌انداز جدیدی در زمینه شناسایی و معرفی ابعاد مختلف هنرهای آئینی در جهان معاصر گشوده است. هنرهای آیینی، با طیف وسیعی از مصادیق هنری بخش مهمی از فرهنگ و هنر عامه و میراث فرهنگی ایرانی را شامل می‌شود.
 
با توجه به اهمیت و جایگاه و ضرورت شناسایی و معرفی این هنرها و تشویق پژوهشگران و محققان هنری و علوم انسانی در زمینه خوانش و تحلیل این مظاهر فرهنگی، پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در نظر دارد هم‌اندیشی «هنرهای آئینی در ایران» را در دی ‌ماه سال 1391 در دو بخش اصلی و پژوهش‌های دانشجویی برگزار کند.
 

محورهای هم‌اندیشی:

1- چیستی هنر آیینی

- بررسی نسبت هنر و آیین در ایران
- ویژگی‌ها و کارکردهای هنرهای آیینی ایران
- جایگاه و نسبت هنرهای آیینی در گفتمان هنری معاصر ایران
- جایگاه هنرهای آیینی در مطالعات فرهنگی
 
2- رویکردهای تحلیلی به هنرهای آیینی ایران

- معرفی و کاربست رویکردهای تحلیلی و تفسیری در بررسی هنرهای آیینی(پدیدارشناسی، اسطوره‌شناسی، نشانه‌شناسی و ...)
 
3- مطالعات موردی هنرهای آیینی در ایران
 
شرایط اختصاصی:

چکیده مقالات نباید بیش از 300 کلمه باشد و در انتهای آن باید کلید واژه مقاله قید شود.

بر اساس ارزیابی هیئت علمی هم‌اندیشی، ‌تعدادی از مقالات به صورت سخنرانی در هم‌اندیشی ارائه می‌شود.

مقالات برگزیده در کتاب مجموعه مقالات هم‌اندیشی به چاپ خواهد رسید.
 
 براساس اعلام دبیرخانه هم‌اندیشی‌های پژوهشکده هنر، 30 مهرماه آخرین مهلت ارسال چکیدة مقالات، پنجم آبان‌ماه زمان اعلام چکیدة مقالات پذیرفته شده، 30 آذرماه آخرین مهلت ارسال اصل مقالات و 10 دی‌ماه زمان اعلام داوری و پذیرش مقالات خواهد بود. این هم‌اندیشی در دو بخش مقالات دانشجویی و بخش اصلی در 21 و 22 دی ماه برگزار خواهد شد.
 
چکیده مقالات ارسالی نباید بیش از 300 کلمه باشد و در انتهای آن باید کلیدواژه مقاله قید شود. براساس ارزیابی هیئت علمی هم‌اندیشی، ‌تعدادی از مقالات به صورت سخنرانی در هم‌اندیشی ارائه می‌شود. همچنین مقالات پذیرفته شده نهایی در کتاب مجموعه مقالات این هم‌اندیشی منتشر خواهد شد.
 
از پژوهشگران، صاحبنظران گرامی و دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری دعوت می‌شود چکیدة مقالات خود را در یکی از محورهای هم‌اندیشی آماده و از طریق آدرس الکترونیکی honar.ac@gmail.com یا نمابر 66956188 به دبیرخانه این هم‌اندیشی ارسال کنند.
 
علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 2-66956190 تماس بگیرند یا به آدرس تهران، خیابان ولی‌عصر(عج)، بالاتر از تقاطع امام‌خمینی(ره)، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره 29، پژوهشکده هنر مراجعه نمایند.
 
  1391/07/05
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.