صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

دیدار شركت‌كنندگان در ششمین همایش ملی نخبگان جوان با رهبر انقلاب

دیدار شركت‌كنندگان در ششمین همایش ملی نخبگان جوان با رهبر انقلاب


 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح  روز چهارشنبه در دیدار یك‌هزار نفر از نخبگان و استعدادهای برتر جوان، حفظ و تقویت فضای نشاط و امید كنونی در میان جوانان نخبه، فراهم كردن امكان پیشرفت‌های علمی و پژوهشی بیشتر در میان استعدادهای جوان، توجه به درونزایی علمی به جای مرعوب شدن در مقابل پیشرفت‌های علمی غرب، تقویت روحیه‌ی احساس مسئولیت نخبگان نسبت به آینده‌ی ملت و راضی نشدن به پیشرفت‌های علمی كنونی را از ضروریات ادامه‌ی حركت پرشتاب علمی كشور برشمردند و تأكید كردند: به فضل الهی ملت ایران با تكیه بر ثروت نیروی انسانی جوان و مستعد خود و ایستادگی در مقابل فشارها، از همه‌ی گردنه‌های خطرناك عبور خواهد كرد و به قله‌ی سعادت خواهد رسید.
در این دیدار كه در فضایی صمیمانه و پرنشاط برگزار شد، رهبر انقلاب اسلامی با تبریك به جوانان نخبه به خاطر توفیق در به فعلیت رساندن استعدادها و توانایی‌ها، خطاب به آنان خاطرنشان كردند: شما جوانان عزیز نباید به این حد از نخبگی قانع باشید، بلكه باید این بذر به ثمر نشسته به نهالی برومند و ثمربخش تبدیل شود كه در همه‌ی زمان‌ها و موقعیت‌ها بتواند میوه‌ی شیرین خود را به كام كشور، ملت، تاریخ و درنهایت بشریت، بچشاند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دیدگاه‌ها و پیشنهادهای تعدادی از جوانان نخبه كه در این دیدار مطرح كردند، آنها را سنجیده و همراه با تفكر و برخاسته از صدق و صفا خواندند و ضمن توصیه به مسئولان برای توجه به این دیدگاه‌ها و بررسی دقیق پیشنهادهای ارائه‌شده افزودند: هنگامی كه جوانان این‌گونه با نشاط و امید و از روی سنجیدگی و با احساس مسئولیت، مطالبی را در خصوص پیشرفت و آینده‌ی كشور بیان می‌كنند، فضایی شیرین به وجود می‌آید كه باید این روحیه در میان جوانان به‌ویژه نخبگان تقویت شود.
ایشان با یادآوری پیام امام خمینی (رضوان‌الله‌علیه) به مناسبت پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات طریق‌القدس در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان كردند: امام در آن پیام، تربیت جوانانی كه توانستند آن پیروزی را در چنان شرایط سختی بیافرینند، فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی خواندند و امروز نیز روحیه‌ی نشاط و احساس مسئولیت جوانان نخبه نسبت به آینده‌ی كشور، همان فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی نتیجه‌ی حفظ و تقویت این روحیه را سودبردن كشور و ملت از ویژگی نخبگی دانستند و تأكید كردند: جوان نخبه‌ای كه با چنین انگیزه و روحیه‌ای در مسیر پیشرفت علمی گام برمی‌دارد،‌ در واقع سرمایه‌ی شخصی خود را كه همان نخبگی است،‌ به سرمایه‌ی ملی تبدیل می‌كند و همه از آن سود خواهند بُرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از فضای گفتمانی حركت و پیشرفت علمی در كشور افزودند: البته یك نگرانی هم وجود دارد و آن این‌كه با حركت پرشتاب علمی در كشور، حالت اقناع و رضایت ایجاد شود. در حالی كه ما در آغاز راه هستیم و این شتاب علمی نباید كُند و یا متوقف شود.
ایشان با اشاره به عقب‌ماندگی علمی تاریخی كشور به دلیل تسلط حاكمان و زمامداران وابسته و غافل، خاطرنشان كردند: فاصله‌ی علمی زیاد با دنیا و وجود رقبای نسبتاً قوی در منطقه،‌ از واقعیت‌هایی هستند كه ضرورت استمرار حركت پرشتاب علمی تا رسیدن به نقطه‌ی متناسب با شأن و جایگاه ملت ایران را دوچندان می‌كند.
رهبر انقلاب اسلامی از جمله لوازم ادامه‌ی حركت پرشتاب علمی را همت مضاعف جوانان و مرعوب‌نشدن در قبال پیشرفت‌های علمی غرب دانستند و تأكید كردند: در مسیر پیشرفت علمی باید درونزایی و درون‌جوششی علمی، اصل قرار گیرد و تقویت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه، توصیه هایی را به مسئولان بنیاد ملی نخبگان و مسئولان مراكز و دستگاههای مرتبط با حركت علمی كشور بیان كردند. ایشان فعالیتهای انجام گرفته در بنیاد ملی نخبگان را براساس ارزیابی های انجام گرفته، خوب ارزیابی كردند و در عین حال این نكات را متذكر شدند: لزوم توجه به تفاوت در معیارهای نخبگی در علوم فنی و علوم انسانی، فراهم كردن میدان وسیع علمی و پژوهشی برای نخبگان به عنوان اولویت اول و اساسی، و نگاه شبكه ای به نخبگان.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نگاه شبكه ای به نخبگان افزودند:‌ در مورد نخبگان باید یك حركت شبكه ای درون زا بوجود آید كه مرحله اول آن، شناسایی و پرورش نخبگان در آموزش و پرورش است و در مراحل بعد، شامل انتخاب بهترین ها، و سپس حفظ و ارتقاء نخبگان به رتبه های بالاتر است و در نهایت این نخبگان، باید خود زمینه ساز پرورش نخبگان جدید شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به تدوین سند راهبردی نخبگان، از مسئولان ذی‌ربط خواستند تا این سند را سریعاً تصویب نهایی و سپس ابلاغ كنند.
ایشان توصیه‌هایی را نیز خطاب به نخبگان جوان بیان كردند.
باقی‌ماندن در تراز نخبگی و اثرگذاری در فضای پیرامونی خود و سوق دادن آن به سمت نخبگی، از جمله توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توجه به نیازهای كشور در فعالیت‌های علمی و پژوهشی را نیز مورد تأكید قرار دادند و افزودند: برخی گزارش‌ها حاكی از آن است كه هنوز بخش عمده‌ای از مقالات علمی ناظر به نیازهای كشور نیست كه این خسارت است و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود كه صددرصد مقالات علمی در جهت رفع نیازهای داخل قرار گیرند.
ایشان معیار اصلی در همكاری با ISI را نیز ناظربودن مقالات به نیازهای داخلی دانستند و خاطرنشان كردند: این موضوع نیازمند روش سیستمی و تلاش بیشتر بنیاد ملی نخبگان است.
رهبر انقلاب اسلامی سه توصیه‌ی دیگر نیز به نخبگان جوان بیان كردند: ارتقاء معنویت و تهذیب نفس، تفكر در مسائل اصولی و اساسی زندگی، و تحلیل صحیح و دقیق از جایگاه كشور و نظام در شرایط كنونی جهان.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص دارا بودن تحلیل درست از وضعیت كشور، به تبیین شرایط نظام اسلامی پرداختند و افزودند: جمهوری اسلامی ایران در طول ۳۳ سال گذشته با طیف مختلفی از فشارها اعم از سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تحریم‌ها مواجه بوده است، اما ملت ایران با ایستادگی خود نه‌تنها این فشارها را خنثی كرد، بلكه قوی‌تر نیز شده است.
ایشان لازمه‌ی رسیدن به تحلیل درست از جایگاه و موقعیت كشور را وجود ارزیابی صحیح از توانایی‌ها و نقاط قوت نظام اسلامی، فشارهای جبهه‌ی دشمن و در عین حال ناكامی‌های این جبهه دانستند و تأكید كردند: این تصور كه علت دشمنی جبهه‌ی استكبار با ملت ایران، اتخاذ برخی مواضع یا تصمیم‌ها بوده، غلط است. علت اصلی همه‌ی این فشارها جایگاه مستقل ملت ایران و تسلیم نشدن در برابر نظام سلطه است.
رهبر انقلاب اسلامی هدف اصلی از افزایش فشارها به ملت ایران را وادار كردن ملت به تسلیم دانستند و افزودند: ملت ایران هیچ‌گاه تسلیم فشارها نشده و نخواهد شد و علت عصبانیت دشمن نیز همین موضوع است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: ملت ایران با تكیه بر ثروت طبیعی و انسانی مستعدی كه در اختیار دارد، از گردنه‌های دشوار و گذرگاه‌های سخت عبور خواهد كرد و به توفیق الهی، به قله‌ی سعادت دنیا و آخرت و آرامش و آسایش خواهد رسید.
در ابتدای این دیدار آقایان و خانم‌ها:
-امیر جعفرقلی؛ رتبه اول جشنواره خوارزمی و فارغ‌التحصیل دكتری مهندسی برق
-شیما شاهجویی؛ دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد كشوری در رشته‌ی زیست‌شناسی
-مهدی صفرنژاد بروجنی؛ دارنده‌ی مدال طلا در رشته‌ی كامپیوتر و دانشجوی دكتری مهندسی كامپیوتر
-محمدحسین اشتری؛ دانشجوی دكتری علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی
-نسرین جعفری؛ دانشجوی دكتری مهندسی عمران و رتبه‌ی اول حفظ قرآن كریم در مسابقات كشوری
-علی آرام؛ دانش‌آموخته‌ی دكتری مهندسی مكانیك و دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد كامپیوتر
-آرزو محمودزاده؛ دارنده‌ی مدال برنز المپیاد دانش‌آموزی و دانشجوی رشته‌ی روانشناسی بالینی
-محمدحسین بادامچی؛ دارنده‌ی مدال نقره‌ی المپیاد فیزیك و دانشجوی دكتری جامعه‌شناسی
و قاسم درزی؛ دانشجوی دكتری علوم قرآنی و رتبه‌ی اول المپیاد دانشجویی در رشته‌ی الهیات
دیدگاه‌های خود را در خصوص حركت علمی كشور و اقدامات بنیاد ملی نخبگان بیان داشتند و پیشنهادهایی را نیز مطرح كردند.
خانم سلطانخواه؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در گزارشی از عملكرد یك‌ساله‌ی بنیاد ملی نخبگان، به اجرایی شدن آیین‌نامه‌ی تسهیلات جذب و نگهداری نیروهای نخبه، تسهیل در جذب نخبگان در مراكز آموزشی و تحقیقاتی و اجرایی شدن آیین‌نامه‌ی تسهیل ادامه‌ی تحصیل نخبگان در مقطع دكتری اشاره كرد.
تدوین سند راهبردی كشور در امور نخبگان، تدوین آیین‌نامه‌ی به‌كارگیری نخبگان در شركت‌های دانش‌بنیان، ساماندهی و برنامه‌ریزی علمی و حمایت از استعدادهای برتر برای حضور متوازن در همه‌ی نقاط كشور و ارائه‌ی خدمات هدفمند به مخترعان و برگزیدگان المپیادها، از دیگر مواردی بود كه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در گزارش خود بیان كرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1391/07/15
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.