صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

بازنمایی ایران و اسلام در هالیوود

بازنمایی ایران و اسلام در هالیوودکتاب «بازنمایی ایران و اسلام در هالیوود» نوشته عبدالله بیچرانلو توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد. در مقدمه کتاب آمده است:

در عرصه جنگ نرم که صرفا بر ایران متمرکز نیست و تنها در تقابل با کشور ما روی نداده رسانه‌ها یکی از ستون‌های اصلی جنگ هستند. مشهور است که جوانان آلمانی که دیوار برلین را فرو ریختند، تی‌شرت‌هایی با آردم شبکه ام تی وی آمریکا پوشیده بودند، حتی رئیس «هیئت مدیره رادیو تلویزیون دولتی امریکا (بی‌بی جی)» با قاطعیت تأکید می‌کرد: این ام تی وی بود که دیوار برلین را فرو ریخت در این عرصه، رسانه‌ها ذهن و دل مخاطبان بسیار گسترده‌ای را در کشور ها و جوامع گوناگون هدف قرار می‌دهند تا بتوانند قدرت نرم گروه یا کشور رقیب یا دشمن را تضعیف کنند.

اتفاقات قرن بیستم نشان داده است که برای این منظور، سینما و تلویزیون، اهمیت اساسی دارند و کشوری مانند آمریکا، که به جرئت می‌توان گفت قدرتمند‌ترین و تاثیرگذارترین سینما را در جهان دارد، از سینما به مثابه یکی از اجزا قدرت نرم خود بهره برده است. هالیوود، به دلیل بهره‌گیری از نظام استودیوی، توانست به نوعی انبوه‌سازی در عرصه فیلم‌سازی دست یابد، دستاوردی که به جز‌آمریکا، در معدود کشورهایی مانند هند شاهد آن بوده‌ایم. همچنین، هالیوود، به دلیل بهره‌گیری از فناوری برتر سینمایی و نیروهای حرفه‌ای و تمرکز بر گیشه، محصولاتی اغلب مخاطب پسند را تولید کردهاست اکنون همگان به این موضوع باور دارند که هالیوود سینمایی تجاری است و عمده تلاش آن بر حداکثر موفقیت گیشه متمرکز است.

این رویکرد کاملا منطقی است چون عقلانیت ایجاب می‌کند که با برخورداری از امکانات، نیروها و فناوری مناسب برای تولید اثری سینمایی، سرمایه‌گذاری صورت گرفته بازده مالی در خوری نیز داشته باشد. مخصوصا در نظام اقتصادی آمریکا که موضوع یاارنه و حمایت‌های مالی مستقیم و امثال آن منتفی است. اما همه آنچه گفته شد، نافی این نیست که آثار هالیوود ایدئولوژی و بستر معرفتی خاصی داشته باشند.

به نظر می‌رسد که زمینه جذاب فراهم آمده در سینمای هالیوود بر اثر عناصر اشاره شده و برخی عوامل دیگر همچون ستارگان کم نظیر، این فرصت را در اختیار آمریکایی‌ها، به ویژه سینماگرانی که در اصطلاح مستقل محسوب نمی‌شوند و در زمره جریان غالب سینمای این کشورند، قرار داده است تا در موارد گسترده‌ای از هالیوودی در جهت اهداف دیپلماسی آمریکا در قبال کشورهای مختلف بهره گیرند همین روند در مقابل کشور ما و کلا مسلمانان نیز رخ داده است.

این کتاب در 210 صفحه مصور با قیمت 5500 تومان منتشر شده است.
 
  1391/07/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.