صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

فراخوان همایش الگوی هویت اسلامی ایرانی در افق چشم انداز 1415

فراخوان همایش الگوی هویت اسلامی ایرانی در افق چشم انداز 1415


همایش ملی الگوی هویت اسلامی ایرانی در افق چشم انداز 1415 اسفندماه سال جاری برگزار ‏می‌شود.
 یکی از اهداف و آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی پایه‎گذاری اندیشه و تفکر نوین مبتنی بر مبانی دینی، اعتقادی و الهی و پارادایم نظری برخاسته از آموزه‏های مکتب حیات‏بخش اسلام ناب محمدی(ص) بود.

بی تردید یکی از مسایل اساسی و پایه‏ای در این رابطه تبیین و تحلیل، بازشناسی، ایده‏پردازی و ارایه مدل و الگوی عملی مبتنی بر آموزه‏های دینی، اسلامی، انقلابی در دهه چهارم است. یکی از عرصه‏هایی که به شدت نیازمند ایده‎پردازی، تبیین و الگوپردازی است، عرصه هویت درچارچوب "الگوی اسلامی-ایرانی" پیشرفت است.

در همین رابطه مؤسسه مطالعات ملی و مرکز تحقیقات هویت و تمدن آوا؛ همایش ملی "الگوی هویت اسلامی-ایرانی در افق چشم انداز 1415 ه.ش" را با هدف فراهم سازی عرصه برای تعامل علمی، بحث و تبادل نظر، اندیشه‎ورزی و تدوین چارچوب مفهومی و الگوی هویت ملی مطلوب مبتنی بر آموزه‎های دینی و اسلامی و مؤلفه‎های فرهنگ و تمدن ایرانی با همکاری نهادها، رسانه‏ها، مؤسسات علمی، آموزشی و پژوهشی و صاحبان فکر و اندیشه و نخبگان دانشگاهی برگزار می‏نماید.

از کلیه اساتید، صاحب‏نظران، پژوهشگران و دانشجویان دعوت می‏شود تا با مشارکت در این همایش و ارایه مقاله در قالب محورهای اعلام شده، بر غنای محتوایی آن بیفزایند. مقالات منتخب در کتاب مجموعه مقالات همایش به چاپ می‏رسد و تعدادی از مقالات برگزیده و برتر پس از تأیید هیئت تحریریه، در فصلنامه"علمی-پژوهشی" مطالعات ملی منتشر خواهد شد.

محورهای همایش بدین شرح است: الف مباحث نظری 1- مبانی و شاخص‎های هویت اسلامی در آموزه‏های دینی و اعتقادی؛ 2- مبانی هستی شناختی، معرفتی و روش شناختی تحقق هویت اسلامی- ایرانی در ایران 1415؛ 3-مبانی معرفتی و هستی شناسانه هویت اسلامی-ایرانی در منظومه آراء امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری.

ب: مباحث راهبردی و آینده پژوهانه

4- ابعاد، مؤلفه‏ها و تهدیدات هویت اسلامی- ایرانی در اندیشه‏های امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری؛ 5- جایگاه هویت اسلامی- ایرانی در اسناد حقوقی و قانونی(قانون اساسی- سند چشم انداز و...)؛ 6- نقش و جایگاه علما، حوزه‏های علمیه، دانشگاه‏ها و نخبگان علمی در تولید هویت اسلامی-ایرانی در افق چشم انداز؛ 7- نقش و جایگاه رسانه‏ها و مراکز آموزشی در تدوین، نهادینه سازی و تحقق هویت اسلامی-ایرانی؛ 8- فرا تحلیل مطالعات هویتی در ایران از منظر رویکردهای نظری، مؤلفه‏های هویت ملی، سطح تحلیل، یافته و مدل تجویزی؛ 9- فرصت‏ها و آسیب‏های تحقق هویت اسلامی-ایرانی در افق چشم انداز؛ 10هویت اسلامی-ایرانی و ساختار نظام بین المللی و نظام سلطه در افق چشم انداز.

علاقمندان می‏توانند مقالات خود را تا تاریخ پنجم بهمن ماه سالجاری به HAMAYESH.MELLI@YAHOO.COM یا به نشانی پستی تهران، خیابان انقلاب، خیابان دانشگاه، خیابان شهدای ژاندارمری، پلاک 43، مؤسسه مطالعات ملی، دبیرخانه همایش ارسال نمایند.
 
  1391/08/14
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.