صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

بررسي آينده انقلاب اسلامي و مؤلفه‌ قدرت فرهنگي

بررسي آينده انقلاب اسلامي و مؤلفه‌ قدرت فرهنگيآينده انقلاب اسلامي و مؤلفه قدرت فرهنگي در نشستي با حضور جمعي از مديران و پژوهشگران مرکز تحقيقات در مرکز تحقيقات صداوسيما بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات: دکتر فرزاد جهان‌بين، استاد دانشگاه، سناريو‌هاي پيش رو انقلاب اسلامي را در اين نشست بررسي کرد. وي با تمايز گذاشتن بين پيش‌بيني و آينده‌پژوهي گفت در آينده‌پژوهي برخلاف پيش‌بيني که تنها يک نقطه محتمل را مورد نظر قرار مي‌دهد، تلاش مي‌شود به تمامي امکانات ممکن پرداخته شود. در بررسي آينده انقلاب اسلامي اين شيوه مطالعه از حال به آينده استفاده شده است و سناریو‌هاي پيش رو ترسيم شده است.

وي در ادامه قدرت فرهنگي را ميزان توانايي در فرهنگ‌پذيرکردن و يا به عبارتي بازتوليد فرهنگي تعريف کرد و افزود: براي شناخت ماهيت انقلاب اسلامي بايد از رهيافت چند متغيره استفاده کرد که در آن بر بحث فرهنگي تأکيد شده است. نقطه کانوني تحليل امام (ره) از انقلاب اسلامي نيز بحث فرهنگي است. در اين تعريف انقلاب ايران براي نشر توحيد و براي اسلام محقق شده است. بدين ترتيب مهم‌ترين حوزه مؤثر بر آينده انقلاب، ماهيت فرهنگي انقلاب اسلامي است، چرا که فرهنگ ، زيربناي تغييرات و تحولات است. از سوي ديگر فرهنگ، محدوديت منازعات آينده جهان است و الگوي حاکم بر نظام سياسي از اعتقادات و ارزش‌هاي جامعه تبعيت مي‌کند.

دکتر جهان‌بين با بهره‌گيري از بيانات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري(مدظله العالی) شاخص‌ها و ارزش‌هاي فرهنگي مختلفي را از قبيل توحيد کامل، اعتماد به نفس ملّی، عقلانيت و کارمحوري احصاء کرده و با بررسي فرهنگ در برنامه‌هاي پنج ساله، آينده انقلاب اسلامي را ترسيم کرده‌اند. به اعتقاد ايشان، در ايران باور به همبستگي دين و سياست در کنار رفاه‌طلبي افزايش داشته است.

اين استاد دانشگاه در ادامه گفت: شکل‌گيري ايران اسلامي قدرتمند بر اساس آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامي در صورت ايجاد تغييرات مطلوب يکي از سناريوهاي پيش رو است.

در پایان، جلسه با پرسش و پاسخ پايان يافت.

 

  1391/09/12
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.