صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست «گردشگری و رسانه با موضوع دیپلماسی عمومی» برگزار شد.

نشست «گردشگری و رسانه با موضوع دیپلماسی عمومی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، نشست «گردشگری و رسانه با موضوع دیپلماسی» با حضور دکتر منصور رحمانی، دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه؛ دکتر مسعود احمدی‌افزادی، مدیر شبکه تلویزیونی «شما» همچنین برنامه‌سازان و پژوهشگران در سالن جلسات مرکز تحقیقات صداوسیما برگزار شد.
در ابتدای این نشست؛ عبدالملکی مدیر کل پژوهش استان‌ها و خارج از کشور با اشاره به آیات قرآن در رابطه با گردشگری اظهار داشت: قرآن کریم به بحث گردشگری توجه ویژه دارد به طوری که در آن 13 آیه در رابطه با گردشگری با عناوین متفاوت آمده است. وی ادامه داد: در روایات ما کلید واژه‌هایی در مقوله توجه به سفر و گردشگری وجود دارد. که نشان دهنده اهمیت سفر و تأثیرات آن در جوامع مختلف است.
وی با بیان اینکه گردشگری دارای ابعاد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است، تصریح کرد: در گردشگری تنها نیاز اقتصادی مورد توجه نیست بلکه ارتباط فرهنگی در گردشگری از اهمیت بیشتری برخوردار است.
مدیر کل پژوهش استان‌ها و خارج از کشور با اشاره به نقش رسانه در انعکاس جلوه‌های گردشگری، افزود: حکومت ما جنبه فرهنگی دارد و با توجه به تبلیغات سوء که علیه فرهنگ ایران می‌شود باید به گردشگری بیش از پیش تأکید شود.
در ادامه این نشست، دکتر منصور رحمانی، مدیر گروه مطالعات ایران دانشکده روابط بین‌المل وزارت امور خارجه با اشاره به تعاریف مختلف دیپلماسی عمومی گفت: دیپلماسی عمومی به دلیل تأثیرگذاری بر اذهان عمومی، ارتباط متنوع کشورها در سطح بین‌الملل را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: دیپلماسی عمومی در سال‌های اخیر به شکل مدرن مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است به طوری که در وزارت خارجه کشورهایی از جمله آمریکا، چین و .. بخشی به عنوان دیپلماسی عمومی به منظور تحقق اهداف ملّی راه‌اندازی شده است.
رحمانی گفت: هر کشوری بر پایه اهداف ملّی کشور خود به دیپلماسی عمومی توجه می‌کند. در ایران نیز فعّالیّت‌های دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه رسیدن به اهدف ملّی در سایه تبعیت سیاست خارجی است.
وی، دیپلماسی عمومی را هماهنگ کننده امور در چارچوب اهداف ملّی دانست و ادامه داد: رسانه نقش بسیار مهمی در تأثیرگذاری فرهنگ جامعه دارد که می‌تواند با تغییر نگرش افراد، نگاه به گردشگری را متفاوت‌تر از گذشته کند.
رحمانی همچنین دیپلماسی عمومی را وسیله‌ای برای تبادل اندیشه و عقاید بین جوامع دموکراتیک عنوان کرد.
وی افزود: نفوذ بر افکار عمومی کشورهای هدف و ارتباط دولت با شهروندان سایر کشورها به منظور شناساندن و ایجاد درک و فهم آرمان‌ها و سیاست‌های جاری ملّی از طریق دیپلماسی عمومی امکان‌پذیر است.

دیپلماسی عمومی جای دیپلماسی سنتی را گرفته است
دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه یادآور شد: دیپلماسی عمومی با تبلیغات سیاسی و غیرسیاسی متفاوت است به طوری که می‌توان گفت در سال‌های اخیر دیپلماسی عمومی جای دیپلماسی سنتی که دولت‌ها با یکدیگر به صورت مستقیم وارد مذاکره می‌شدند را گرفته است و دولت‌ها ترجیح می‌دهند ارتباط در روابط بین‌الملل از طریق دیپلماسی عمومی صورت گیرد.
رحمانی با اشاره به هرم رابرت دیلس که نحوه نفوذ و تأثیرگذاری بر ذهن افراد را متذکر شده است، خاطر نشان کرد: برای ایجاد تغییر در رفتار، تعویض محیطی که فرد در آن زندگی می‌کند اهمیت زیادی دارد و می‌توان با ایجاد تحول در فضا و تغییر نقشه ذهنی، ذهنیت و برداشت افراد را دگرگون ساخت.
وی با بیان اینکه ذهنیت افراد نسبت به مسائل از یکدیگر متفاوت است، ادامه داد: زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد و چند نفر ناظر آن رخداد باشند، هر کدام از افراد برداشت خاص خود را از آن اتفاق بیان می‌کنند که آن کلمات برگرفته از آموخته‌ها و تصورات ذهنی هر کدام است.
رحمانی با اشاره به نقش جهانگردی در تأثیرگذاری بر رفتار و واکنش افراد تصریح کرد: برای جذب گردشگر باید منابع مالی و انرژی صرف شود تا به هدف اصلی فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش به شیوه دلخواه جوامع رسید.
مدیر گروه مطالعات ایران با بیان اینکه 60 درصد ارتباطات از طریق حس دیداری افراد صورت گیرد، گفت: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در بحث افزایش توجه به جهانگردی و بهتر ساختن ذهنیت افراد به ایران نقش بسزایی دارد که امیدواریم با اتخاذ تصمیم‌های مناسب شاهد رشد شاخص‌های جهانگردی در کشور باشیم.
سپس در ادامه احمدی‌افزادی، مدیر شبکه شما تصریح کرد: پیوند بین نظریات و عملیات نقش بسزایی در رسانه و فرهنگ‌سازی دارد.
وی با اشاره به مشکلات موجود در عرصه رسانه، گفت: رسانه پساپس گردشگری است و به عنوان منعکس کننده به کار می‌رود.
احمدی ادامه داد: در رسانه‌ها به خصوص شبکه شما، جاذبه‌ها و فرهنگ بومی مناطق مختلف کشور معرفی می‌شود تا مخاطب به سفر کردن توجه بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه شبکه استانی شما موظف است 33 مرکز استان را با یک شبکه هماهنگ کند، یادآور شد: در شبکه شما، میل مخاطب از اهمیت بیشتری برخوردار است که باید این امر اصلاح شود.
احمدی در پایان عملیاتی کردن توانمندی‌های استانی را یکی از مهمترین دغدغه‌های شبکه استانی شما مطرح کرد.
در پایان این نشست، پژوهشگران و حاضران با پرسش و پاسخ به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

  1391/09/20
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.