صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

برگزاری هم اندیشی سبک زندگی در مرکز تحقیقات صداوسیما

برگزاری هم اندیشی سبک زندگی در مرکز تحقیقات صداوسیماهم اندیشی سبک زندگی با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه، در مرکز تحقیقات صداوسیما برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، تبیین سبک زندگی ازجمله مهم ترین مسائل حوزه کلان فرهنگی کشور قلمداد می شود و ازاین رو، در سند چشم انداز بر طراحی و ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی تأکید شده است. بی تردید منبع سبک زندگی انسان مؤمن چیزی جز دین نیست و بنابراین در بحث مبانی سبک زندگی، منابع غنی دینی باید مورد توجه قرار گیرد.
مرکز تحقیقات صداوسیما  که از یک سال قبل پرداختن به مباحث سبک زندگی را در قالب اجرای پژوهش، انتشار فصلنامه «مطالعات سبک زندگی» و برگزاری نشست های علمی آغاز کرده است و  هم اندیشی سبک زندگی را با هدف پاسخ به سئوالات اساسی در حوزه ی سبک زندگی برگزار کرد.
در این هم اندیشی، اساتید به طرح دیدگاه های خود در حوزه سبک زندگی پرداختند و تأکید کردند، تعیین سبک زندگی وابسته به مسیر و غایتی است که برای زندگی در نظر گرفته می شود. در جامعه اسلامی، طبیعی است که سبک زندگی نیز اسلامی است و سرمایه ی علمی متراکم و ارزشمندی در سبک زندگی اسلامی وجود دارد که باید بر اساس آنها مدل ارائه گردد. افزون بر این، در بحث سبک زندگی می توان دو بخش ثابت و متغیر را در نظر گرفت. همچنین به جز مقابله با سبک زندگی غربی، موارد ناصحیحی که وارد سبک زندگی اسلامی شده است  نیز  باید اصلاح گردد. تمامی اساتید در این نشست بر این امر تأکید کردند که تغییر سبک زندگی، امری تدریجی و در عین حال ظریف و پیچیده است و باید در این امر برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تدوین گردد.
  1391/10/26
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.